Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tuky do kanalizace nepatří. Přesto jich už letos jen na budějckou čistírnu přiteklo skoro sto tun

 
středa, 20. prosince 2017, 11:03

Ucpaná kanalizace, havárie kanalizačních čerpacích stanic či poškozené potrubí, i takový scénář mohou mít vánoční svátky. Riskují ho všichni, kdo do kuchyňských dřezů nebo záchodových mís vylévají použité kuchyňské tuky.

Tuků už letos jen na českobudějovickou čistírnu odpadních vod přiteklo bezmála sto tun. Na další velkou dávku se vodohospodáři připravují právě teď, v období vánočních svátků, kdy tradičně zaznamenávají vyšší výskyt tuků v kanalizaci a následně pak na čistírnách odpadních vod.

Potravinářské tuky a oleje z přípravy tradiční štědrovečerní hostiny přitom mohou způsobit v kanalizačním systému závažné problémy.

Po ochlazení tuků v kanalizaci vznikají hrudky, které se postupně nabalují a zachycují další nečistoty. Tím dochází k ucpávání kanalizace a k haváriím kanalizačních čerpacích stanic. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají na mastné kyseliny, které pak následně zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí,“ vysvětluje technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold. V prosinci loňského roku museli pracovníci čistírny odpadních vod v Českých Budějovicích zlikvidovat 10 tun tuků, což je o zhruba čtvrtinu více než v ostatních měsících roku. „I letos se dá očekávat stejné množství,“ doplňuje Lipold.

Správně by použité tuky a oleje měly končit v prázdných plastových obalech, které lze na území krajského města vyhazovat do speciálních kontejnerů. Kdo takovou možnost nemá, může použité oleje a tuky odevzdat ve sběrném dvoře, v nejhorším případě v plastové láhvi odhodit do kontejneru na směsný odpad.

V kanalizaci tuk a olej po smísení s jinými nečistotami vytváří tuhé nánosy, které brání volnému průtoku a musí být proto velmi nákladně odstraňovány. Své by o tom mohli vyprávět Londýňané, kde letos kanály ucpala hrouda tuku a odpadků velká jako jedenáct patrových autobusů. Monstrum tuhé jako beton bylo dlouhé 230 metrů a vážilo 130 tun.

„Na problematiku předmětů a látek, které do kanalizace nepatří, upozorňuje již čtvrtým rokem projekt Doodpadu. Jeho cílem je poučit veřejnost, že toaleta není odpadkový koš. Na speciálních výukových hodinách se děti dozvědí nejen jak správně zacházet s použitými oleji a tuky z domácností, ale i dalšími věcmi, které často končí v toaletách a dřezech. Informace najdou zájemci na webu Doodpadu," říká vedoucí útvaru marketingu a komunikace Čevaku Jitka Kramářová

Tisková zpráva | Foto doodpadu.cz
 


 

Kam dál?

Hejtmanka Stráská před Vánoci ocenila dobrovolného hasiče i trenérku...

úterý, 19. prosince 2017, 20:03

Dvakrát úspěšná záchrana života, jeden pokus o jeho záchranu a skvělá práce s dětmi v oblasti sportu. To je výčet letošních...

Děti jsou i při učení šťastné, neskrýval nadšení z montessori školy...

úterý, 19. prosince 2017, 18:02

Měly volby, byly se podívat v parlamentu a chystají se založit si i svůj vlastní. A zajímají se také o prezidenta. To jsou děti z...

Vítěze stavby haly v Českých Budějovicích určí dvoukolový výběr

úterý, 19. prosince 2017, 16:41

Vítěze na zakázku stavby multifunkčního centra v Českých Budějovicích určí dvoukolový výběr, který město zadá. Odhadovaná cena...

Nový turistický portál Českých Budějovic chce přilákat do města co...

úterý, 19. prosince 2017, 12:52

Přilákat do Českých Budějovic co nejvíce turistů z tuzemska i ze zahraničí – to je smyslem nového turistického portálu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Mobilů od Huawei se zbaví úřad vlády i ministerstvo průmyslu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Uvedli to dnes premiér a mluvčí MPO Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela.

Bartoš neuspěl se stížností, za nápis v Polné dostal podmínku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Justice mu pravomocně vyměřila rok vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Ve státním podniku Diamo zasahuje policie. Zatím není jasné proč

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují ve státním podniku DIAMO. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě uvedlo, že s policií spolupracuje.