Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tuky do kanalizace nepatří. Přesto jich už letos jen na budějckou čistírnu přiteklo skoro sto tun

 
středa, 20. prosince 2017, 11:03

Ucpaná kanalizace, havárie kanalizačních čerpacích stanic či poškozené potrubí, i takový scénář mohou mít vánoční svátky. Riskují ho všichni, kdo do kuchyňských dřezů nebo záchodových mís vylévají použité kuchyňské tuky.

Tuků už letos jen na českobudějovickou čistírnu odpadních vod přiteklo bezmála sto tun. Na další velkou dávku se vodohospodáři připravují právě teď, v období vánočních svátků, kdy tradičně zaznamenávají vyšší výskyt tuků v kanalizaci a následně pak na čistírnách odpadních vod.

Potravinářské tuky a oleje z přípravy tradiční štědrovečerní hostiny přitom mohou způsobit v kanalizačním systému závažné problémy.

Po ochlazení tuků v kanalizaci vznikají hrudky, které se postupně nabalují a zachycují další nečistoty. Tím dochází k ucpávání kanalizace a k haváriím kanalizačních čerpacích stanic. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají na mastné kyseliny, které pak následně zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí,“ vysvětluje technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold. V prosinci loňského roku museli pracovníci čistírny odpadních vod v Českých Budějovicích zlikvidovat 10 tun tuků, což je o zhruba čtvrtinu více než v ostatních měsících roku. „I letos se dá očekávat stejné množství,“ doplňuje Lipold.

Správně by použité tuky a oleje měly končit v prázdných plastových obalech, které lze na území krajského města vyhazovat do speciálních kontejnerů. Kdo takovou možnost nemá, může použité oleje a tuky odevzdat ve sběrném dvoře, v nejhorším případě v plastové láhvi odhodit do kontejneru na směsný odpad.

V kanalizaci tuk a olej po smísení s jinými nečistotami vytváří tuhé nánosy, které brání volnému průtoku a musí být proto velmi nákladně odstraňovány. Své by o tom mohli vyprávět Londýňané, kde letos kanály ucpala hrouda tuku a odpadků velká jako jedenáct patrových autobusů. Monstrum tuhé jako beton bylo dlouhé 230 metrů a vážilo 130 tun.

„Na problematiku předmětů a látek, které do kanalizace nepatří, upozorňuje již čtvrtým rokem projekt Doodpadu. Jeho cílem je poučit veřejnost, že toaleta není odpadkový koš. Na speciálních výukových hodinách se děti dozvědí nejen jak správně zacházet s použitými oleji a tuky z domácností, ale i dalšími věcmi, které často končí v toaletách a dřezech. Informace najdou zájemci na webu Doodpadu," říká vedoucí útvaru marketingu a komunikace Čevaku Jitka Kramářová

Tisková zpráva | Foto doodpadu.cz
 


 

Kam dál?

Hejtmanka Stráská před Vánoci ocenila dobrovolného hasiče i trenérku...

úterý, 19. prosince 2017, 20:03

Dvakrát úspěšná záchrana života, jeden pokus o jeho záchranu a skvělá práce s dětmi v oblasti sportu. To je výčet letošních...

Děti jsou i při učení šťastné, neskrýval nadšení z montessori školy...

úterý, 19. prosince 2017, 18:02

Měly volby, byly se podívat v parlamentu a chystají se založit si i svůj vlastní. A zajímají se také o prezidenta. To jsou děti z...

Vítěze stavby haly v Českých Budějovicích určí dvoukolový výběr

úterý, 19. prosince 2017, 16:41

Vítěze na zakázku stavby multifunkčního centra v Českých Budějovicích určí dvoukolový výběr, který město zadá. Odhadovaná cena...

Nový turistický portál Českých Budějovic chce přilákat do města co...

úterý, 19. prosince 2017, 12:52

Přilákat do Českých Budějovic co nejvíce turistů z tuzemska i ze zahraničí – to je smyslem nového turistického portálu...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na budějckém vlakovém nádraží zasahovala...

  • Při tragické nehodě u Besednic zemřel...

  • Stát půjčí mladým rodinám na bydlení až dva...

  • Sestry z Římova zachraňovaly životy při...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Lidl se po drsné reportáži České televize rozhodl skoncovat s prodejem vajec z klecových chovů

Řetězec supermarketů Lidl ve středu ohlásil postupné opuštění prodeje vajec z klecových chodů. Stalo se tak pouhých pár dní po odvysílání reportáže České televize z pořadu 168 hodin, která ukazuje, v jak brutálních podmínkách slepice v klecových chovech žijí. Z prodejen Lidlu by měla klecová vejce kompletně zmizet do roku 2025.

Teroristé zaútočili na civilisty v pražském metru. Naštěstí šlo jen o cvičení

Stovky lidí se staly cílem teroristů při útoku ve stanici Muzeum na trase linky C. Tři útočníci s automatickými zbraněmi a výbušninami při něm zabili třicet lidí a dalších jednatřicet vážně zranili. Okolo dvou set cestujících následně policisté evakuovali do bezpečí a na povrch. Cvičení mělo za úkol zlepšit koordinaci v případné reálné situaci.

Zaorálek: Vietnam je bezpečnostní riziko prvního řádu

Kritická slova na adresu Vietnamu zazněla na dnešním jednání sněmovního zahraničního výboru. Předseda výboru a exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) prohlásil, že Vietnam je organizovaný zločin a stalo se z něj bezpečnostní riziko prvního řádu. Řekl to v debatě nad loňským hospodařením ministerstva zahraničních věcí poté, co státní tajemník ministerstva Miloslav Stašek popisoval poslancům situaci s vydáváním víz do ČR v některých zemích. Stašek poznamenal, že špatná situace ve Vietnamu trvá. Podle něj je to téma na vyhrazenou debatu.