Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Majitelé domů z centra Českých Budějovic podají správní žalobu na město

 
úterý, 5. prosince 2017, 13:35

Sdružení majitelů domů v Českých Budějovicích podá do čtrnácti dnů správní žalobu na město kvůli tomu, že radnice se zavedením nových parkovacích zón povolila průjezd autobusu městské hromadné dopravy pěší zónou v Krajinské ulici.

K žalobě se připojilo 15 podnikatelů a firem působících v centru. Sdružení osloví i předsedu ANO Andreje Babiše, protože jeho hnutí má většinu v městské radě. Řekl to spoluzakladatel sdružení Karel Pražák. 

Primátor Jiří Svoboda uvedl, že město má pro provoz autobusu všechna potřebná povolení, a že linka je ve zkušebním režimu. Město zavádí od listopadu systém parkovacích zón v centru a okolí, jde o tři zóny se třemi tarify. Z náměstí jezdí na vznikající záchytné parkoviště minibus, projíždí i kolem známé restaurace Masné krámy.

„Zavedení dopravy do historického centra je v rozporu se zákonem. Rozhodli jsme se podat správní žalobu, bude podána nejpozději do čtrnácti dnů," řekl spoluzakladatel Sdružení majitelů domů v Českých Budějovicích Karel Pražák. Žalobu podá ke krajskému správnímu soudu.

Pražák, bývalý poslanec, kritizuje, že město v Krajinské ulici povolilo dočasný provoz. „Problém s dočasností máme jako národ. Je to víceméně obejití zákona. Nesouhlasíme s autobusy do městské památkové rezervace, je to v rozporu se zájmy památkové péče, ohrožují stabilitu nemovitostí a bezpečnost chodců v pěší zóně," uvedl Pražák s doplnil, že podle památkářů z Jihočeského kraje je zavedení linky městské hromadné dopravy do centra zcela nežádoucí.

Podle primátora má město ale veškerá potřebná povolení, aby autobus mohl historickým centrem jezdit. „Máme vše s kulatými razítky v pořádku, což nevylučuje to, že se může někdo domnívat, že doprava mu tam poškozuje nějaký majetek. To teoreticky možné je, ale to pak musí rozhodnout soud," zdůraznil Svoboda.

Nové parkovací zóny podle primátora vznikly proto, aby měli obyvatelé více parkovacího prostoru, protože nyní ho v obytných čtvrtích často obsazují přespolní. „Je to v tuhle chvíli jediná možná cesta a že je to cesta správná, dokazuje praxe z mnoha a mnoha měst České republiky, ale i zahraničí," podotkl primátor.

Sdružení navrhuje, aby na Mariánském náměstí vznikl parkovací dům, chce také rozšířit počet pěších zón o Kanovnickou ulici a část Hroznové ulice. Cestu městem si přes historické centrum podle sdružení krátí denně dvě tisícovky aut. „Městská hromadná doprava v centru opravdu domy ohrožuje, těžké automobily zde byly zakázány už za totality. Autobus má necelých deset tun, se šedesáti lidmi dosáhne i patnácti tun. Jezdí každých pět minut, i památkáři řekli, že nesmí do centra těžká doprava. To si památkovou rezervaci úplně zničíme, (autobusy) zbytečně ohrožují chodce," řekla členka sdružení Vlasta Volfová.

Sdružení majitelů domů v Českých Budějovicích vzniklo v roce 1998, má čtyřicet členů. Do Krajinské ulice investovali podnikatelé podle Karla Pražáka od roku 1989 asi 400 milionů korun.

Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Do centra Českých Budějovic se snese anděl

úterý, 5. prosince 2017, 12:31

Pátého prosince je den, kdy se setměním vylézají ze svých úkrytů čerti, Mikuláši promlouvají do duše hříšníkům a andělé rozdávají...

KULTURNÍ TIPY: Čeká vás Mikulášská nadílka koncertů a divadel

úterý, 5. prosince 2017, 11:49

Na vánoční atmosféru se můžete naladit například při Adventním koncertu duchovních písní, Koncertu Společná věc 2017, Mikulášské...

Marcel Zmožek přiveze do Budějc hity. Koncert doplní vyprávěním a...

úterý, 5. prosince 2017, 10:32

Legendární Už mi lásko není dvacet let a mnoho dalších hitů a známých písní v podání Marcela Zmožka zazní v jeho předvánočním...

SOUTĚŽ: Motoru pokračuje domácí série. Přijede desátý Havířov

úterý, 5. prosince 2017, 09:12

Hokejisté ČEZ Motor České Budějovice se vyhoupli do čela WSM ligy a nyní budou odolávat tlaku Kladna a Karlových Varů. Svou...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Obyčejné ženy jsou nejkrásnější. Nahá dívka...

  • To je Beny, řekl muž kolemjdoucímu mladíkovi...

  • Do budějckého babyboxu někdo odložil...

  • Archeologové našli u Starých Hodějovic...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman omilostnil handicapovaného muže, který neplatil alimenty

Prezident Miloš Zeman udělil milost postiženému muži, který si měl odpykat rok vězení. Zároveň zastavil mužovo trestní stíhání vedené kvůli opakovanému zanedbání povinné výživy. Zdůraznil, že prezident svým rozhodnutím nijak neomlouvá neplatiče alimentů.

Znáte pravidla užívání parkovišť K+R? Ne každý je respektuje

Zkušenosti strážníků a policistů ukazují, že rodiče pravidla užívání parkovišť K+R před školami v naprosté většině nedodržují. Buď je neznají, nebo se chovají bezohledně k ostatním. V době před začátkem vyučování parkují na chodníku, ve druhých řadách, na přechodech pro chodce a podobně. Místo, aby děti pouze vyložili a odjeli, doprovází je do školy a někteří i čekají, až jim potomek zamává z okna.

Počet černých pasažérů v Praze klesá, pokutu za půlku využily tisíce lidí

Už 4 539 cestujících, kteří cestovali pražskou veřejnou dopravou bez platné jízdenky, využilo možnost snížit si pokutu za jízdu načerno o polovinu. Podmínkou je, že si zároveň koupí roční předplatní kupon za 3 650 korun. Pokuta za půlku funguje už rok, poprvé si o ni mohli říct cestující 23. října. Počet černých pasažérů v Praze podle prvních čísel letošního roku výrazně poklesl. Naopak zájem o roční kupony neustále roste.

 
 
-->
-->