Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Hendikepované děti z českobudějovické Arpidy napekly perníčky pro papeže Františka

pátek, 24. listopadu 2017, 07:27

Papež František si o adventu pochutná na mikulášském perníku z jižních Čech. Perníčky pro něj napekly a ozdobily hendikepované děti z českobudějovického centra Arpida. Jihočeská delegace se s papežem setká při audienci v Římě ve středu 13. prosince.

„Perníčky, které vyráběly děti z Arpidy, jsou součástí českobudějovické diecézní poutě ke svatému Mikuláši. Pouť k tomuto patronovi naší diecéze vyvrcholí audiencí u papeže Františka. Součástí bude také charitativní část, při níž předáme perníčky chudým rodinám v Římě. A proto otce biskupa napadla myšlenka zapojit děti z Arpidy,“ uvedl mluvčí českobudějovického biskupství Miroslav Bína.

Výprava, která cestuje do Říma, čítá 45 lidí. Budou v ní zástupci kraje, města, samozřejmě biskup Vlastimil Kročil, ale také například prezident HC Motor České Budějovice Roman Turek či ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák, který má pro papeže 122 lahví speciálního požehnaného pivního ležáku.

Perníčky papežovi osobně předá desetiletý Martin Mikeš

Do Říma za papežem odcestuje i desetiletý Martin Mikeš z Českých Budějovic, který společně s dalšími dětmi z Arpidy zdobil perníčky pro papeže. A osobně je Svatému otci i předá.

„Ani jsme tomu nemohli uvěřit, máme z toho velkou radost, že budeme součástí výpravy. Martínek si trošku uvědomuje, že se setká s někým významným, ale je to dítě. Nebere to jako dospělák. On se těší na cestu, že si udělá výlet, že s ním pojede rodina,“ řekla Martinova maminka Dana Mikešová. „My ho připravujeme na to s kým se setká. Když jsme mu papeže ukazovali, pronesl, že je to sympatický pán a že se s ním rád potká,“ podotkla s úsměvem maminka. Desetiletý Martínek na povídání neměl čas, měl totiž plné ruce práce s tvorbou perníčků. Právě zdobil sněhuláka. „Jen teď nevím, který perníček vyberu jako dárek,“ lámal si hlavu.

A díky němu i dalším malým tvůrcům vznikali pestrobarevní sněhuláci, hvězdičky, ryby, ozdobené perníkové stromky. „Tvary jsme ladily do vánočního. Přivezli jsme těsto, děti uválely placky, vykrajovaly a upečené kousky zdobily. Různými polevami, čokoládou, marmeládou a dalším zdobením. Děti byly neskutečně kreativní, mají obrovskou fantazii. Hlavně poleva šla na odbyt, a možná i do pusinek. Ovšem to správný cukrář i pekař musí, bez ochutnávání to nejde nikomu,“ uvedla Lenka Vyhlídová ze společnosti Rej z Plané nad Lužnicí. I pro tyto profiperníkáře je prý velkou ctí, že papež František ochutná perník právě z jejich kuchyně.

Děti z českobudějovické Arpidy vytvořily papežovi také obraz

Tvořit perníčky pomáhal dětem v Arpidě také prezident HC Motor České Budějovice Roman Turek. I když tvrdil, že doma se do takové činnosti nezapojuje, v Arpidě mu to šlo docela od ruky. „Každoročně pořádáme s Motorem pro děti mikulášskou, při které děti tvoří perníčky. A já se toho účastním, takže nějakou zkušenost s perníčky mám,“ přiznal šéf hokejového klubu.

„Nápad vytvořit perníčky pro papeže přišel z biskupství a nám se líbil. Je skvělé, že se děti do tvorby perníčků a přípravy dalšího dárku mohly zapojit. Jsem rád, že do toho pustily s velkým nadšením, a že se dílo náramně  podařilo,“ podotkl ředitel českobudějovického centra Arpida Marek Wohlgemuth.

Ten prozradil, že do Říma poputuje společně s perníčky také obrázek vytvořený dětmi v Arpidě. „Je na něm anděl, který nese košíček, ve kterém má zřejmě dárky. Hledí na něj s úžasem děti. A anděl má ještě na zádech Samsonovu kašnu. Má to těžké, ale je to posel z Budějc,“ popsal obrázek ředitel centra, který bude také členem výpravy. „Já se moc těším, je to pro mě čest setkat se s papežem. Já v Boha věřím, ale myslím si, že papež František nemusí být autoritou jen pro věřící. Může být pozitivním vzorem i pro lidi v politice. Jeho politika je o milosrdenství, pomáhat tam, kde je třeba,“ dodal Marek Wohlgemuth.

 
 
 


 

Kam dál?

Záchodová stolička štokrle mění způsob, jakým Češi chodí na záchod

pátek, 24. listopadu 2017, 06:12

Cílem projektu štokrle je naučit lidi chodit na záchod ve dřepu. Podle autorů projektu je tato poloha pro člověka pohodlnější,...

Budějcké vánoční městečko ožije už týden před adventem. Začíná i...

čtvrtek, 23. listopadu 2017, 19:41

Letošní advent bude letos o něco kratší, ale v Českých Budějovicích začne vánoční atmosféra dýchat na návštěvníky historického...

Trio Impra excelovalo v Drážďanech

čtvrtek, 23. listopadu 2017, 17:35

Herecko-improvizační uskupení Impra má za sebou první představení za hranicemi České republiky a Slovenska. V zahraničí si poprvé...

V Hluboké obnovili Barokní kříž. Netradičně je ale ze stromů

čtvrtek, 23. listopadu 2017, 15:01

Před více než dvěma sty lety lemovala vycházkovou cestu Křesín v Hluboké nad Vltavou. Pak ale stromová alej zanikla a zůstala...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.