Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Náměstí v Českých Budějovicích ozdobil velký nápis Demokracie

sobota, 18. listopadu 2017, 12:27

Velký nápis Demokracie napsali zástupci několika institucí na dlažbu českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Měl připomenout události ze 17. listopadu 1989 i to, že svoboda nemusí být naprostá samozřejmost. Nápis včera, v pátek 17. listopadu, ozdobily zapálené svíčky. Ty k němu přiložili účastníci průvodu, který vedl od Jihočeského divadla.

Na náměstí Přemysla Otakara II. V Českých Budějovicích pak o svátečním pátku 17. listopadu k veřejnosti promluvilo devět řečníků. Mezi nimi byl například ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek, někdejší vůdce studentských demonstrací z roku 1989 Martin Ehrlich, herečka Věra Hlaváčková nebo kněz Josef Prokeš.

„Máme obavy, že demokracie u nás je v ohrožení. Myslím tím s ohledem na události, které se v naší zemi v poslední době dějí, kdy tady vznikl mocenský tandem pánů Zeman - Babiš," uvedla jedna z organizátorek akce Michala Piskačová.

Páteční pochod ulicemi Českých Budějovicích a následný mítink na náměstí, jehož se účastnily asi tři stovky lidí, byl součástí projektu Festival svobody. Tato platforma zastřešuje akce pořádané různými iniciativami v několika městech s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem 1989.

Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí sametové revoluce vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. „Mám radost, že se sešlo dost lidí," uvedl jeden z účastníků akce Ladislav Faktor.

Festival svobody vydal memorandum, které zaznělo dnes v několika českých městech. Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. jej přečetla Barbora Jílková z organizace Jeden svět. Memorandum mimo jiné vyzývá k tomu, aby lidé čelili strachu a lžím, které šíří extremisté a populisté. „Ten text není z naší hlavy, ale přečetli jsme jej, protože s ním souzníme a připojujeme se k tomu," upřesnila Piskačová.

 
 
Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Jihočeský kraj dal firmě Robstav nůž na krk: Pokud nedodržíte nový...

sobota, 18. listopadu 2017, 08:39

Neutěšený stav a postup stavebních prací na modernizaci silnic procházejících Týnem nad Vltavou směrem na Neznašov, Albrechtice a...

K Noci divadel se připojí i českobudějovická scéna. A nabídne...

sobota, 18. listopadu 2017, 07:21

Chtěli byste se potkat se členy jednotlivých souborů, vyzkoušet si divadelní kostýmy, nechat se nalíčit nebo učesat profesionály,...

Akce v Mateřském centru Máj podpoří dětské pacienty...

pátek, 17. listopadu 2017, 22:23

Příjemné s užitečným spojí v sobotu 18. listopadu Mateřské centrum Máj v Českých Budějovicích. Oslavy jeho dvacátého výročí totiž...

SOUTĚŽ: Motor hostí Ústí nad Labem a potřebuje uspět, aby se udržel v...

pátek, 17. listopadu 2017, 11:40

Hokejisté ČEZ Motor České Budějovice se po prohře v Třebíči pokusí dotáhnout zpět na vedoucí duo Kladno - Karlovy Vary. V sobotu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hradecký kraj se kromě BusLine dohodl se všemi dopravci

Královéhradecký kraj se dohodl se sedmi z osmi autobusových dopravců na podmínkách nových smluv, podle kterých budou dopravci jezdit od 1. dubna. Shodu kraj zatím nenalezl se semilskou společností BusLine. Osm z jedenácti autobusových dopravců kraji vypovědělo k 31. březnu smlouvy na zajištění dotované linkové autobusové dopravy. Představuje to 97 procent dopravy v kraji. Dopravci chtějí od kraje více peněz, a to především na mzdy řidičů.

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.