Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Náměstí v Českých Budějovicích ozdobil velký nápis Demokracie

sobota, 18. listopadu 2017, 12:27

Velký nápis Demokracie napsali zástupci několika institucí na dlažbu českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Měl připomenout události ze 17. listopadu 1989 i to, že svoboda nemusí být naprostá samozřejmost. Nápis včera, v pátek 17. listopadu, ozdobily zapálené svíčky. Ty k němu přiložili účastníci průvodu, který vedl od Jihočeského divadla.

Na náměstí Přemysla Otakara II. V Českých Budějovicích pak o svátečním pátku 17. listopadu k veřejnosti promluvilo devět řečníků. Mezi nimi byl například ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek, někdejší vůdce studentských demonstrací z roku 1989 Martin Ehrlich, herečka Věra Hlaváčková nebo kněz Josef Prokeš.

„Máme obavy, že demokracie u nás je v ohrožení. Myslím tím s ohledem na události, které se v naší zemi v poslední době dějí, kdy tady vznikl mocenský tandem pánů Zeman - Babiš," uvedla jedna z organizátorek akce Michala Piskačová.

Páteční pochod ulicemi Českých Budějovicích a následný mítink na náměstí, jehož se účastnily asi tři stovky lidí, byl součástí projektu Festival svobody. Tato platforma zastřešuje akce pořádané různými iniciativami v několika městech s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem 1989.

Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí sametové revoluce vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. „Mám radost, že se sešlo dost lidí," uvedl jeden z účastníků akce Ladislav Faktor.

Festival svobody vydal memorandum, které zaznělo dnes v několika českých městech. Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. jej přečetla Barbora Jílková z organizace Jeden svět. Memorandum mimo jiné vyzývá k tomu, aby lidé čelili strachu a lžím, které šíří extremisté a populisté. „Ten text není z naší hlavy, ale přečetli jsme jej, protože s ním souzníme a připojujeme se k tomu," upřesnila Piskačová.

 
 
Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Jihočeský kraj dal firmě Robstav nůž na krk: Pokud nedodržíte nový...

sobota, 18. listopadu 2017, 08:39

Neutěšený stav a postup stavebních prací na modernizaci silnic procházejících Týnem nad Vltavou směrem na Neznašov, Albrechtice a...

Akce v Mateřském centru Máj podpoří dětské pacienty...

pátek, 17. listopadu 2017, 22:23

Příjemné s užitečným spojí v sobotu 18. listopadu Mateřské centrum Máj v Českých Budějovicích. Oslavy jeho dvacátého výročí totiž...

Osmnáct metrů vysokou jedli přiveze na náměstí auto s vlekem a na...

pátek, 17. listopadu 2017, 09:41

Své místo na Zavadilce, kde rostla a kralovala zahradě celých sedmatřicet, opustí jedle kanadská. Ta od soboty 18. listopadu ...

Zemní plyn bude na jihu Čech víc zapáchat

pátek, 17. listopadu 2017, 07:22

Plynaři energetické společnosti E.ON chystají takzvanou preventivní odorizaci plynu v jižních Čechách a na Vysočině. Odorizace,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 7 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.