Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Vyhlašujeme pátrání

 
neděle, 29. října 2017, 17:49

Vždycky je smutné, pokud se rozdělí něco, co k sobě patří. Může se jednat o lidi, kteří chtějí být spolu a nemohou, nebo o věci, které k sobě historicky náleží a byly od sebe odděleny. I v Budějovicích máme jednu zapomenutou památku, která byla násilně rozdělena na dvě části.

Již pouze nejstarší obyvatelé Budějovic mohou říci, že chodili na pivo či limonádu do hostince U města Tábora, který stával na rohu ulic Pražské a Pekárenské. Kde přesně? Pokud půjdete po přechodu od IGY k Družbě přes Pražskou třídu, tak byste před sedmdesáti lety vešli přímo do sálu. Hospoda byla známa tím, že se v ní scházeli hráči filků. „Filkaři“ tehdy velmi smutnili, když byl jejich hostinec zavírán. 

Před hospodou stál barokní sloup, na kterém byla umístěna socha Panny Marie. Dva předměty – sloup a socha, k sobě patřily a byly pevně spojeny desítky let. Koncem 70. let byl dům, ve kterém byla kdysi hospoda U města Tábora, bourán. Ve stejné době byl odstraněn i Mariánský sloup se sochou. A nyní se projevuje absurdnost tehdejší doby – bylo zjištěno, že sloup a socha nemají stejného majitele. Sloup byl v majetku českobudějovické diecéze a socha byla pro změnu zapsána v majetku města. Dvě věci, které k sobě patřily, se rozdělují. Pro sloup, resp. pro jeho fragment, bylo nalezeno důstojné místo ve dvoře budějovického biskupství. Socha byla odvezena neznámo kam a její stopa se ztratila. Mezi historiky kolují zaručené zprávy, kde socha je. Nám se ale nepodařilo nalézt žádného pamětníka, který by tyto informace potvrdil. Zkuste tedy zapátrat i vy – možná ve vaší paměti nebo se zeptejte lidí, kteří by mohli něco o soše Panny Marie vědět. Zvláště by mohli pomoci bývalí zaměstnanci zemědělské fakulty ve Čtyřech Dvorech. Tam pravděpodobně někde u plotu socha skončila. Pojďme zkusit společně pátrat a Pannu Marii najít a znovu obě části spojit na další desítky, možná stovky let. Sloup totiž teskní….

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Hasiči zasahují po celém kraji. Vítr způsobuje vícečetná poškození

neděle, 29. října 2017, 09:17

Jihočeští hasiči mají stejně jako jejich kolegové po celé České republice plné ruce práce. Kvůli silnému větru padají stromy a...

Zeman udělil 39 vyznamenání. Oceněn byl i policista Haase

sobota, 28. října 2017, 21:20

Prezident Miloš Zeman dnes udělil nejvyšší počet vyznamenání za své téměř pětileté působení ve funkci prezidenta republiky....

Loví se rybník Bezdrev. Dnes je akce spojena se slavnostmi

sobota, 28. října 2017, 10:36

Čtyřdenní akce pokračuje dneska hlavním programem, který je spojen s tradičními rybářskými slavnostmi. Konec výlovu je naplánován...

Českou republiku zasáhne extrémně silný vítr. Může způsobit velké...

sobota, 28. října 2017, 09:14

V neděli, 29. října, zasáhne celé Česko extrémně silný vítr. V nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.