Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Vyhlašujeme pátrání

 
neděle, 29. října 2017, 17:49

Vždycky je smutné, pokud se rozdělí něco, co k sobě patří. Může se jednat o lidi, kteří chtějí být spolu a nemohou, nebo o věci, které k sobě historicky náleží a byly od sebe odděleny. I v Budějovicích máme jednu zapomenutou památku, která byla násilně rozdělena na dvě části.

Již pouze nejstarší obyvatelé Budějovic mohou říci, že chodili na pivo či limonádu do hostince U města Tábora, který stával na rohu ulic Pražské a Pekárenské. Kde přesně? Pokud půjdete po přechodu od IGY k Družbě přes Pražskou třídu, tak byste před sedmdesáti lety vešli přímo do sálu. Hospoda byla známa tím, že se v ní scházeli hráči filků. „Filkaři“ tehdy velmi smutnili, když byl jejich hostinec zavírán. 

Před hospodou stál barokní sloup, na kterém byla umístěna socha Panny Marie. Dva předměty – sloup a socha, k sobě patřily a byly pevně spojeny desítky let. Koncem 70. let byl dům, ve kterém byla kdysi hospoda U města Tábora, bourán. Ve stejné době byl odstraněn i Mariánský sloup se sochou. A nyní se projevuje absurdnost tehdejší doby – bylo zjištěno, že sloup a socha nemají stejného majitele. Sloup byl v majetku českobudějovické diecéze a socha byla pro změnu zapsána v majetku města. Dvě věci, které k sobě patřily, se rozdělují. Pro sloup, resp. pro jeho fragment, bylo nalezeno důstojné místo ve dvoře budějovického biskupství. Socha byla odvezena neznámo kam a její stopa se ztratila. Mezi historiky kolují zaručené zprávy, kde socha je. Nám se ale nepodařilo nalézt žádného pamětníka, který by tyto informace potvrdil. Zkuste tedy zapátrat i vy – možná ve vaší paměti nebo se zeptejte lidí, kteří by mohli něco o soše Panny Marie vědět. Zvláště by mohli pomoci bývalí zaměstnanci zemědělské fakulty ve Čtyřech Dvorech. Tam pravděpodobně někde u plotu socha skončila. Pojďme zkusit společně pátrat a Pannu Marii najít a znovu obě části spojit na další desítky, možná stovky let. Sloup totiž teskní….

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Hasiči zasahují po celém kraji. Vítr způsobuje vícečetná poškození

neděle, 29. října 2017, 09:17

Jihočeští hasiči mají stejně jako jejich kolegové po celé České republice plné ruce práce. Kvůli silnému větru padají stromy a...

Zeman udělil 39 vyznamenání. Oceněn byl i policista Haase

sobota, 28. října 2017, 21:20

Prezident Miloš Zeman dnes udělil nejvyšší počet vyznamenání za své téměř pětileté působení ve funkci prezidenta republiky....

Loví se rybník Bezdrev. Dnes je akce spojena se slavnostmi

sobota, 28. října 2017, 10:36

Čtyřdenní akce pokračuje dneska hlavním programem, který je spojen s tradičními rybářskými slavnostmi. Konec výlovu je naplánován...

Českou republiku zasáhne extrémně silný vítr. Může způsobit velké...

sobota, 28. října 2017, 09:14

V neděli, 29. října, zasáhne celé Česko extrémně silný vítr. V nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.