Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Budějčtí hydrobiologové rozhodili sítě do lipenských vod. Mapovali stav populace candáta

 
sobota, 2. září 2017, 16:20

Žádná česká nádrž se nemohla chlubit tak vysokou početností candáta jako Lipno. Každoročně se jich tu líhnou miliony, první rok však přežije jen necelých pět procent z nich. Ačkoli se tyto ztráty, kdy se malý plůdek stává kořistí dravých ryb, opakují každý rok, po roce 2005 plůdku výrazně ubylo a v kombinaci s rybářským přelovením se dostala populace candáta až na pokraj kolapsu. Stane se Lipno znovu rájem těchto dravců?

To zjišťovali odborníci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České repuliky, kteří ve spolupráci s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu provádějí komplexní průzkum rybí obsádky lipenské přehrady.

Průzkum bezprostředně navazuje na loňský, který ukázal povzbudivé výsledky. Jednak se zvýšila potravní základna pro candáta, kterou tvoří kaprovité a okounovité ryby (včetně candáta), a jednak se oproti letům 2008 až 2012 pět až desetkrát zvětšilo množství plůdku candáta. „Máme k dispozici srovnávací údaje z let 2008 až 2012, kdy byly celkové rybářské úlovky candáta jen zlomkem původního stavu a candát na Lipně rostl velmi pomalu. Analýza loňských údajů ukázala výrazné zlepšení rychlosti růstu,“ říká Jan Kubečka, ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky.

Ochránit dravé ryby v Lipně měl kromě vyhlášení rozsáhlých chráněných rybích oblastí a dalších opatření především zákaz lovu na nástražní rybku menší než dvacet centimetrů, platící od roku 2009. Od loňska byl tento zákaz zmírněn na minimální délku nástražní rybky patnáct centimetrů a úlovky sportovních rybářů stouply. Cílem nynějšího průzkumu je rovněž prověřit, jak se zmírnění ochranných opatření projevilo a zda populace unese dlouhodobě zvýšený odlov. „Když zjistíme, že velkých candátů hodně ubylo, bude to jasným signálem, že odlov je příliš intenzivní,“ vysvětluje Jan Kubečka.

Dvacetičlenný tým odborníků prozkoumal celou plochu nádrže od přítoku až k hrázi za pomoci moderní techniky, včetně nejrůznějších lovných sítí, echolotů a sonarů. Zázemí jim poskytlo poříční dozorství Povodí Vltavy v Hůrce u Černé v Pošumaví. Po důkladném zmapování a následných analýzách stavu populace candáta a jeho potravní základny budou navržena doporučení pro obhospodařování lipenské nádrže. Mezi ně patří například úpravy pravidel rybolovu, návrhy vysazování ryb či výpočty očekávané produkce. Cílem je dosáhnout trvale udržitelného výnosu včetně trofejních úlovků a zároveň ekologicky vyváženého stavu v nádrži.  

Komplexní průzkum Lipna se ale zdaleka nesoustředí pouze na candáta. Vědci podle certifikovaných evropských norem analyzují celkové složení rybí obsádky včetně potravní základny nedravých ryb a plůdkových společenstev.

Výsledky analýz využijí i v rámci mezinárodního projektu ClimeFish, který přinese dlouhodobé předpovědi pro mořskou i sladkovodní produkci ryb v závislosti na změnách klimatu a dalších vlivech lidské činnosti. Zároveň navrhne doporučení, jak se připravit na změnu klimatu s co nejmenšími ekonomickými ztrátami a společenskými následky.

Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto Daniela Procházková

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Vánoční strom pro Budějce se jmenuje Gigaska...

  • VIDEO: Spor o Krajinskou ulici: Doprava do...

  • Zraněný muž schytal v baru ještě pár ran...

  • Rozšíření placených parkovacích zón v...

Reklama
 
 

Kam dál?

Citroën nabízí velice atraktivní šrotovné. A to až sto dvacet tisíc korun

sobota, 2. září 2017, 13:50

Značka Citroën přichází na český trh s ojedinělou nabídkou, která svou výhodností dalece převyšuje tradiční akční ceny...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Starý pivní korbel odhalil své tajemství

sobota, 2. září 2017, 12:44

Milan mne opět potěšil. Ve svém ateliéru vytáhl ze skříně starý měděný korbel a začal vyprávět: „Tenhle korbel byl...

FOTO: Na letišti v Bechyni se bojovalo o vzdušnou nadvládu

sobota, 2. září 2017, 10:30

Piloti letounů a vrtulníků procvičovali během cvičení Ample Strike také překonávání nepřátelské protivzdušné obrany....