Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na Orlíku u Podolska se koupat nedá, kvalita vody se zlepšila v Horní Plané

 
sobota, 12. srpna 2017, 07:49

Výsledky pondělních odběrů Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje ukázaly, že kvalita vody ke koupání se výrazně nezměnila. Ke zlepšení došlo na Lipně v Horní Plané, naopak ke koupání není voda vhodná na Orlíku u veřejného tábořiště Podolsko. Zhoršenou jakost vody mají i Staňkovský rybník a Hejtman.

Na Lipně má voda mírně zhoršené vlastnosti. V Horní Plané je překročena limitní hodnota ukazatele chlorofyl-a a snížená průhlednost. „U pláží v Černé v Pošumaví a pláže v Lipně nad Vltavou je aktuálně zhoršená jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů, zejména u vnímavých jedinců. Po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou,“ říká ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Na nadlimitních hodnotách jsou sinice, chlorofyl-a, pozorovatelný je výskyt vodního květu a snížená je i průhlednost vody.

„V případě vodní nádrže Orlík jsme při mimořádném odběru kontrolovali jakost vody na odběrovém místě u veřejného tábořiště Podolsko. Oproti minulému odběru se zhoršila jakost vody. Musíme konstatovat, že voda u Podolska je nevhodná ke koupání. Kromě vysoké hodnoty chlorofylu-a bylo zjištěno významné překročení limitní hodnoty v ukazateli sinice, masový výskyt vodního květu a rovněž snížená průhlednost vody,“ přidává Kotrbová.

Zhoršená jakost vody je i v rybníku Hejtman. Na vyšších hodnotách jsou sinice a chlorofyl-a, lze pozorovat také výskyt vodního květu a snížená je i průhlednost vody. „Jedná se o vodu s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání proto hygienici doporučují osprchovat se čistou vodou,“ říká ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Podobné ukazatele má voda ve Staňkovském rybníku. Rozbor ukázal zvýšené hodnoty sinic, chlorofylu-a, zjištěn byl vodní květ a snížená průhlednost vody. „S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony je nutné vodu souhrnně hodnotit jako vodu nevhodnou ke koupání, protože existuje reálné nebezpečí neočekávaného významného zvýšení koncentrace sledovaných ukazatelů (intestinální enterokoky, Escherichia coli) o jeden řád (přibližně desetinásobně), jak se opakovaně stávalo v letošní i uplynulých sezonách,“ dodává Kotrbová.

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
Foto Richenza (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • Nad Českem proletěl bolid. Dva největší kusy...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

Reklama
 
 

Kam dál?

Lev Simba oslaví své sedmé narozeniny s návštěvníky ZOO Tábor

pátek, 11. srpna 2017, 18:17

Sedmé narozeniny a zároveň Mezinárodní den lvů oslaví v sobotu 12. srpna v ZOO Tábor oblíbený lev Simba. Pro...

Písek zažádá o dotaci na stavbu aquaparku

pátek, 11. srpna 2017, 13:48

Písek bude žádat ministerstvo školství o dotaci na stavbu aquaparku. Vybudování krytých bazénů s wellnes částí by mělo...

Závady na silnicích můžete hlásit pomocí aplikace. Nově i mobilem s Windows Phone

pátek, 11. srpna 2017, 12:14

Znáte aplikaci „Hlášení závad – Dej Tip“ Správy a údržby silnic Jihočeského kraje? Nyní už ji můžete používat i na...