Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co skrývá stará obálka?

 
sobota, 8. července 2017, 15:54

Když jsem minulý týden navštívil v ateliéru Milana Bindera, hrdě přede mne položil starou obálku a řekl: „Koukej, co jsem zakoupil za 60 Kč na burze.“ Zažloutlá obálka z 30. let minulého století ukrývala reklamní materiály společnosti Brouk a Babka. Tato společnost sídlila v Českých Budějovicích v ulici Dr. Stejskala v tzv. „Broukárně“. Sem se ale tento obchodní dům přestěhoval až v roce 1935, předtím byl v ulici Karla IV., v domě U Smetanů. My, dříve narození, si pamatujeme, že později v domě U Smetanů byla jedna ze dvou prodejen Tuzexu v Českých Budějovicích.

Firma Brouk a Babka měla celorepublikovou působnost. V roce 1908 ji založili dva kamarádi ze studií Jaroslav Brouk a Josef Babka. Byla to úspěšná firma, která provozovala řadu obchodních domů, ale měla i zasilatelský obchod. V obálce, o které je zmínka v úvodu článku, jsou reklamní materiály, které mají nalákat nové zákazníky. Koloběh života se stále opakuje – i my dostáváme do schránek reklamy, nadáváme na ně, lepíme si upozornění na kastlíky, že je nechceme, ale když přijdou, stejně si je většina z nás prohlédne a možná si i něco koupí. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že reklamy z minulé doby byly nápaditější a měly v sobě i kus romantiky. Přečtěte si kousek z propagace třetího patra obchodního domu – není toto nádhera? – „Třetí patro vyhledává každý, kdo chce míti doma veselo. Dobrý gramofon, radioaparát nebo jiný hudební nástroj pobaví a také přehluší mnohé „kázáníčko“ a když již nic jiného nepomůže – pak elegantní klobouček, vkusné kombiné nebo moderní šálka rozhodně spraví každou špatnou náladu….“. Takhle se, páni manažéři, lákají muži do obchodního domu.   

Prohlédněte si reklamní materiály ze třicátých let, vkusnou obálku s ručně psanou adresou s velkým textem - „Obsah obálky jest určen speciálně pro vás ÚPLNĚ ZDARMA“ musí nalákat každého v každé době. Na fotografiích u článku je mimo jiné vidět i část interiéru domu U Smetanů. Musela to být elegantní prodejna.

Protože nejsem profesionální novinář, mohu si dovolit dát do článku i trochu svého soukromí. Dnes by se moje babička dožila 104 let a velkou část svého života byla zaměstnána u firmy Brouk a Babka v Českých Budějovicích. Co by asi říkala dnešní „Broukárně“?

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

  • Mladíci si v noci na českobudějovickém...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé si stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna
 

Kam dál?

Dynamo porazilo po dobrém výkonu ligové Brno. Góly dali Wermke a Řehoř

sobota, 8. července 2017, 13:16

Fotbalisté SK Dynamo České Budějovice porazili v předposlední přípravě před startem nové sezony FNL ligovou Zbrojovku...

Hendikepovaný oštěpař Kukla se chystá do Londýna na mistrovství světa

sobota, 8. července 2017, 10:31

Od sedmi let se Martin Kukla z Budějc věnuje atletice. I přes svůj hendikep u sportu dodnes vydržel a sbírá úspěchy. V...

Brožurka pro rodiče je k dispozici zdarma

sobota, 8. července 2017, 08:42

Průvodce pro rodinu je užitečná brožurka pro rodiče, prarodiče i děti. K vyzvednutí je na radnici.