Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Jihočeští školáci se hýbou méně než Středočeši a Pražáci

 
neděle, 18. června 2017, 16:37

Dotazníkové šetření iniciativy Vím, co jím a piju, na které odpovědělo 4 710 žáků z Prahy, Jihočeského a Středočeského kraje, ukázalo, že téměř polovina dětí z Jihočeského kraje tráví u počítače, tabletu nebo televize 2 hodiny a více. Navíc žádný pohybově zaměřený kroužek nenavštěvují ve škole téměř dvě třetiny jihočeských školáků, mimo školu je to pak 30 %. Iniciativa Vím, co jím a piju v rámci projektu Fandíme zdraví přímo na školách pomáhá žákům se zlepšením jejich životního stylu. V letošním projektu jich navštívila 16.

Proč chybí dětem pohyb?

To, že se děti pohybují méně, než tomu bylo u předchozí generace, je fakt. Důvody jsou přitom zřejmé. „Ubývají plochy pro spontánní a bezpečný pohyb, rodiče se bojí o bezpečnost dětí a nemají čas se s nimi hýbat, pohybové kroužky jsou často drahé a počítač nikoho k aktivnímu pohybu nepřivede,“ vyjmenovává příčiny  Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju. „Již Jan Amos Komenský říkal, že nejlepší je názorné vyučování. Proto jsme připravili pro žáky tzv. pyramidu pohybu. Ta nám pomáhá vysvětlit, jak si nastavit pohybový režim a umožňuje žákům kontrolovat si, jak na tom s pohybem jsou,“ zdůrazňuje Jan Tupý, garant projektu Fandíme zdraví pro oblast pohybu.

Pohyb není vše – každá rovnice má dvě strany

Pohyb je jen jednou částí rovnice, ve které tvoří druhou stranu jídelníček. „Výživu dětí je důležité přizpůsobit nejen z pohledu spotřeby energie, ale také potřebných živin. Jídelníček atleta, u kterého je kladen důraz na štíhlost, bude jiný než u hokejisty zaměřeného na získání svalové hmoty a sílu. Co mají ale sporty společné je fakt, že je nutné upravit jídelníček před, během a po výkonu a že vyšší energetický výdej vyžaduje zvýšený příjem tekutin,“ vysvětluje odborná garanta iniciativy Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá.

Co ukázal projekt Fandíme zdraví v Jihočeském kraji?

Projekt Fandíme zdraví probíhal pod záštitou iniciativy Vím, co jím a piju na 7 jihočeských školách. Z více než 2400 odpovědí vyplynulo, že 68 % jihočeských dětí se zajímá o to, jak jíst zdravě (ve srovnání s ostatními kraji nejméně). I když sladkosti mají 1 a vícekrát denně v rámci srovnání s ostatními kraji nejméně, stále to je 46 %, ovoce pravidelně alespoň jednou denně do jídelníčku zařadí jen necelá polovina a zeleninu jen čtvrtina z nich. Zdraví dítěte není ovšem jen ve vyváženém jídelníčku, ale také v pravidelném pohybu. Čas, který by děti měly trávit pohybem, prosedí u digitálních zařízení. Situace je přitom ještě horší o víkendu, kdy se dle vlastního hodnocení žáci hýbou ještě méně, než ve všední dny.  

Tisková zpráva

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • Nad Českem proletěl bolid. Dva největší kusy...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

Reklama
 
 

Kam dál?

Nezapomněli jste? Dnes je den otců

neděle, 18. června 2017, 13:34

Den matek slavíme snad všichni. Na otce se ale často zapomíná i přes to, že i jejich role je důležitá a náročná. Mluvím...

Lhal prezident Zeman v Jihočeském kraji?

neděle, 18. června 2017, 12:29

Prezident Miloš Zeman navštívil minulý týden Jihočeský kraj a jako vždy byla jeho slova pod přísným drobnohledem....

Na přihlášení do městské květinové soutěže máte posledních pár dní

neděle, 18. června 2017, 07:15

Budějce jsou krásné město už samo o sobě. Když ale přiloží ruku k dílu i jejich obyvatelé a vyvěsí do oken či balkónů...