Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Chytrá řešení pro občany v Budějcích? Radnice mylně upřednostňuje jen dopravu

 
čtvrtek, 15. června 2017, 18:57

Snaha stát se chytrým městem se do podvědomí komunálních politiků dostává čím dál více. Na jihu Čech je v tomto ohledu průkopníkem Písek, který se snaží svým obyvatelům čím dál více zpříjemňovat a zjednodušovat život ve městě. Osvědčené projekty se nyní snaží místostarosta Josef Knot přenést i na krajskou úroveň. Míří ale v píseckých šlépějích i České Budějovice?

Aby se Budějčákům zjednodušil život na soutoku Malše a Vltavy, je potřeba využívat stávající dostupné technologie. Analogická řešení jsou již dávno pohřbena v propadlišti dějin, plány na digitalizaci služeb by naopak měly být na předních místech programů zasedání zastupitelstva. „Důležité je postupovat koncepčně, mít dlouhodobý plán a strategii a sbírat zkušenosti z ostatních uskutečněných tuzemských i zahraničních projektů,“ říká Zuzana Weissová, manažerka rozvoje obchodu společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Společnost Mastercard funguje jako konzultant, který pomáhá městům s plánováním a přípravou konceptů a zadávacích dokumentací. „Za uplynulý rok můžeme vidět řadu měst, která začínají zpracovávat svou vlastní strategii chytrého města pro oblasti, jako jsou energetika, ekologie, doprava, vzdělávání a jiné. Na základě zpracované koncepce pak města poptávají konkrétní řešení od jednotlivých dodavatelů. Důležitým ukazatelem úspěšnosti je, zda zvolené řešení zpříjemní život obyvatelům a městu pomůže ušetřit náklady,“ přidává Weissová.

Právě Písek už od roku 2015 pracuje na konceptu, který stojí na třech pilířích: udržitelná městská mobilita, inteligentní budovy a čtvrti, integrované infrastruktury a procesy v energetice, informačních technologiích a dopravě. V blízké budoucnosti je v plánu systém, který navede řidiče na volná parkoviště, mobilní aplikace zase ukáže pravděpodobnost volného místa v konkrétní ulici. Brzy se zefektivní také organizace a informovanost v městské hromadné dopravě nebo komunikace úřadů s obyvateli, včetně elektronických podání dokumentů. A jestli vám došla baterie nebo data na mobilu, i s tím si v Písku snadno poradíte.

Budějce chytrým městem? Důraz je kladen na dopravu

Jistý progres lze vidět i v Českých Budějovicích, především z hlediska dopravních řešení. „Máme mobilní aplikaci Sejf, pomocí které lze platit parkovné (zároveň i jízdenky na MHD, pozn. autora). Máme preference vozidel městské hromadné dopravy a nově vybudované křižovatky již obsahují prvky chytrého ovládání,“ zmiňuje náměstek primátora pro dopravu František Konečný. V plánu je rovněž celkový projekt inteligentního řízení dopravy s alokovanými 300 miliony korun. Už nyní se osazují například strategické detektory, které získávají data o projetých vozidlech. Na základě toho může město regulovat dopravu dle situace.

I Weissová potvrzuje slova náměstka Konečného o kroku kupředu v konceptu smart city. „Jihočeskou metropoli čeká řada potřebných novinek. V oblasti dopravy je v přípravě zadávací dokumentace, která zajistí celkovou výměnu terminálů ve vozech dopravního podniku, díky čemuž v nich bude možné platit jednorázové jízdenky platební kartou, a počítá se i s možností časového kupónu. Z dalších oblastí se chystá mobilní aplikace pro parkování, kterou určitě ocení nejen místní občané, ale i turisté nebo návštěvníci stále populární Země živitelky,“ říká manažerka rozvoje obchodu společnosti Mastercard.

Jenže doprava není všechno a z tohoto úhlu pohledu jsou České Budějovice daleko za svým potenciálem. „Jak je z výčtu patrné, vývoj jde správným směrem, ale možnosti jsou mnohem širší. Jmenujme například zdravotnictví, školství, vstupenky, městské mobilní aplikace nebo program bonusů pro obyvatele,“ nastiňuje Weissová možné oblasti. Přesto si Konečný nemyslí, že město nezvolilo správnou cestu, když vsadilo především na dopravu. „Za vzor si (v konceptu smart city) konkrétní města nebereme, není to nutné. Systémové řešení inteligentního řízení dopravy, aplikované právě na českobudějovickou aglomeraci, je zárukou komplexnosti a ‚chytrosti‘ celého řešení,“ dodává. 

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • Nad Českem proletěl bolid. Dva největší kusy...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

Reklama
 
 

Kam dál?

Řidička převrátila auto na střechu

čtvrtek, 15. června 2017, 17:20

Štěstí v neštěstí měla řidička, která svoji bílou Škodu Rapid převrátila na silnici mezi obcemi Frantoly a Kralovice...

Žhář zapaluje vzrostlé túje u domů v Budějcích. Jen zázrakem se ještě nikomu nic nestalo

čtvrtek, 15. června 2017, 15:20

Oči pro pláč zůstaly rodině z domu v Pabláskově ulici v Českých Budějovicích. Zatím neznámý žhář jim totiž...

DRBNA HISTORIČKA: Ulice U Černé věže a její proměny

čtvrtek, 15. června 2017, 15:00

Čtvrteční dávka historie je tady. V dnešním díle DRBNY HISTORIČKY se podíváme na proměny ulice U Černé věže.