Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak lidé ovlivňují kvalitu jezer? Jihočeští vědci zhodnotili ekologický stav jezer napříč Evropou

 
čtvrtek, 4. května 2017, 13:31

Celkem 556 jezer v deseti evropských státech analyzovali při více než tříletém výzkumu hydrobiologové z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky společně se svými zahraničními kolegy. Zjistili, že rybí společenstva v jezerech ovlivňuje mnoho stresorů, které způsobila činnost člověka, například znečištění vod odpadními látkami nebo úpravy pobřeží. 

Aby bylo možné vyhodnotit míru ovlivnění jednotlivých jezer a porovnat je napříč kontinentem, vytvořili vědci společnou databázi a nový srovnávací nástroj - souhrnný index antropogenního zatížení - TAPI.

Jedním z nejvýznamnějších stresorů, jenž má dopad na ekologickou kvalitu evropských jezer, je nadměrný přísun živin, který je způsoben zejména intenzivní zemědělskou výrobou a odpadními vodami ze sídel. K dalším stresorům, které silně zatěžují jezera, patří změny hydromorfologických parametrů, např. úpravy pobřeží či kolísání hladiny, a intenzita využívání jezer, především rekreační. „V naší studii jsme zjišťovali, jak jsou rybí obsádky ovlivněny těmito nejvýznamnějšími stresory. Kombinace stresorů měla na rybí indikátory vždy silnější vliv, než když jsme testovali stresory jednotlivě,“ říká Petr Blabolil, výzkumný pracovník Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky (AV ČR).

Právě kombinaci stresorů vědci využili pro vytvoření souhrnného indexu antropogenního zatížení – TAPI (z anglického originálu total anthropogenic pressure intensity index). Ten se stal vhodnou alternativou pro biologické indexy, které jsou na mezinárodní úrovni často jen obtížně porovnatelné. Díky tomu lze vyhodnotit míru intenzity stresorů na jednotlivých jezerech i sjednotit hodnocení ekologické kvality napříč kontinentem.

Výsledky analýz ze zkoumaných evropských jezer však příliš nepotěšily. „Ekologický stav rybích obsádek ve státech Evropské je bohužel často horší, než bychom si přáli a jaký je vyžadován Rámcovou směrnicí vodní politiky,“ hodnotí Jan Kubečka, ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Asi nejlépe si stojí jezera v Německu a Estonsku, na opačné straně stupnice je Dánsko, Litva, Holandsko a také Česká republika. Jedná se o důsledky činnosti společnosti; ve státech s vysokou populační hustotou jsou jezera pod vyšším tlakem působících stresorů, něž v méně zalidněných. Druhým aspektem je chování lidí; v určitých zemích je voda vnímána jako klíčové dědictví od předků, o které se musí pečovat, aby mohla sloužit i našim potomkům. V tomto bodě mají Češi stále rezervy.

V České republice analyzovali vědci na 23 umělých jezer, přesněji přehradních nádrží, ze všech částí republiky. Nejlepší hodnocení obdržely nádrže v bývalém vojenském újezdu Brdy (dnes stejnojmenná chráněná krajinná oblast) a také šumavská nádrž Nýrsko a krušnohorské Fláje. Kvalitní rybí společenstva se rovněž formují v takzvaných důlních jezerech v severozápadních Čechách, která vznikla zatopením povrchových hnědouhelných dolů.

Asi nejprozkoumanější českou nádrží je římovská přehrada na Českobudějovicku, která zásobuje pitnou vodou jižní Čechy. Tuto přehradu českobudějovičtí hydrobiologové nepřetržitě monitorují už déle než čtyři desetiletí. Během této doby došlo k řadě historických událostí, včetně změn ve sledování ryb. Již od roku 1999 se zde začal využívat jednotný monitoring sítěmi odpovídajícími evropskému standardu a vyhodnocení těchto údajů ukázalo na postupné zlepšování ekologické kvality.

Tisková zpráva | Foto Biologické centrum AV ČR
 


 

Kam dál?

VIDEO: Hráči Dynama, Motoru, Jihostroje i Štírů na turnaji TOP 4...

čtvrtek, 4. května 2017, 12:28

Florbalisté FBC Štíři České Budějovice připravili na úterní večer přátelský turnaj ve florbale pro čtyři nejsledovanější budějcké...

FOTO: VŠTE porazila ve fotbalovém souboji vysokých škol Jihočeskou...

čtvrtek, 4. května 2017, 10:22

Druhý ročník fotbalového souboje budějckých vysokých škol skončil výhrou Vysoké školy technické a ekonomické, která vrátila...

Ceny za prestižní stavby v Jihočeském kraji jsou rozdány. Kdo...

čtvrtek, 4. května 2017, 09:15

Po dvou letech se opět sešli stavbaři a architekti, aby si vyslechli vyhlášení soutěže o nejprestižnější stavby Presta 2014 –...

Na jihu Čech nebudou pokračovat Gevert, Hackworth a Červinka

čtvrtek, 4. května 2017, 08:10

Kádr VK České Budějovice zažívá dalších proměn. Po roce působení a zisku mistrovského titulu odchází na jinou štaci oba...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.