Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Žďákovský most je největším ocelovým obloukovým mostem v České republice. Byl zprovozněn před půl stoletím

 
úterý, 25. dubna 2017, 10:42

Na Žďákovský most na Písecku, svými rozměry a konstrukcí neobyčejnou technickou památku, narazí každý, kdo přijíždí k zámku Orlík směrem od Kostelce nad Vltavou. Most je unikátní tím, že oba břehy Orlické přehradní nádrže spojuje jediným mostním obloukem. Stavba, která byla zprovozněna před půl stoletím, 27. dubna 1967, je největším obloukovým ocelovým mostem v Česku.

Svého času ale Žďákovský most vévodil i světovým tabulkám. Z důvodu stavby přehrady, která hladinu Vltavy zvýšila zhruba o 20 metrů, bylo nutné vyřešit nové přemostění údolí, neboť dosavadní mosty byly příliš nízko.

Žďákovský most vznikal v letech 1958 až 1967 (s přestávkou od roku 1960 až 1964). Na stavbu bylo použito 4116 tun oceli, z toho 3100 tun na oblouk. Náklady byly vyčísleny na 71 milionů korun včetně protikorozní ochrany. Ke svému jménu most přišel podle osady Žďákov u Chrástu, která byla přehradou zatopena a přestala existovat.

Mezi patkami má plnostěnný dvoukloubový oblouk o rozpětí 379,6 metru a celková délka oblouku činí 542,9 metru. Výška silnice nad vodní hladinou nádrže se pohybuje kolem 50 metrů (a více než 100 metrů k bývalému toku řeky). Autorem stavebního projektu mostu byly firmy Pragoprojekt a Hutní projekt Praha. Projektantem byl Oskar Oehler, autorem architektonického řešení Karel Vejmelka.

Žďákovský most, který i přes svou velikost působí lehkým dojmem, se stal dominantou celého středního Povltaví. Už při jeho stavbě se počítalo s tím, že i díky nádhernému výhledu bude přitahovat pozornost turistů, v oblibě ho mají rovněž vyznavači adrenalinového bungee-jumpingu. Obestírá ho však i poněkud nelichotivý genius loci. Neblaze totiž proslul v případě takzvaných orlických vražd v 90. letech, kdy z něj gang shazoval své oběti v sudech na dno přehrady.

Most je pravidelně udržován a opravován. Při jedné kontrole v roce 1998 byly v trámu mostovky objeveny tři dlouhé trhliny. Stavba byla rychle opravena a s pomocí počítačové analýzy i zjištěna příčina poruchy. V uzavřených výztuhách trámu zřejmě zamrzla voda a v místech sváru, kde jsou vlastnosti oceli hodně změněny, pak led výztuhu porušil. Do výztuh byly tedy udělány otvory, aby se situace již nemohla opakovat.

Most na silnici I/19 je od června 2015 v rekonstrukci, která potrvá až do října 2017. Pro automobily se otevřel v září 2016, pro chodce zůstává i nadále uzavřen. Oprava technické památky by měla stát 146 milionů korun bez daně. V roce 2001 byla v rámci sympozia Mosty 2001 v Brně udělena Žďákovskému mostu cena Most století v kategorii ocelových silničních mostů.

Foto Michal Ritter (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

První recy butik v Budějcích vdechuje oblečení nový život. A L´Skříň...

úterý, 25. dubna 2017, 06:29

Pod označením recy móda si lze představit všelicos. Od klasického prodeje použitého oblečení až po trendové kolekce módních...

POČASÍ S ALEŠEM: V úterý bude v jižních Čechách rtuť teploměru...

úterý, 25. dubna 2017, 06:19

V úterý během dne postoupí nad naše území od západu studená fronta, která se bude nad střední Evropou vlnit. V jižních Čechách se...

KOČIČÍ OKÉNKO: Nalezení kocouři a kočky si určitě každého hned získají

pondělí, 24. dubna 2017, 21:24

V budějckém městském útulku, který je v provozu od poloviny loňského roku, mají ve své péči hodně úžasných kocourů a kočiček. V...

Ředitelem Budějovického Budvaru je Petr Dvořák. Nový šéf, který se...

pondělí, 24. dubna 2017, 16:22

Posílit pozici Budvaru na mezinárodních trzích a vrátit mu silnou pozici v České republice v prémiovém segmentu chce nový ředitel...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.