Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Jihočeši na protest proti úložišti radioaktivního odpadu vysadili sakuru a lípu

 
neděle, 23. dubna 2017, 09:50

Den proti úložišti se včera konal na všech sedmi místech po celé zemi, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá místo pro trvalé úložiště. Stromy proti úložišti dnes sázeli i v jižních Čechách, kde stát kvůli jeho stavbě prověřuje dvě území. Na Písecku a Táborsku, a také na Jindřichohradecku.

V lokalitě Magdaléna na Písecku a Táborsku přibyla sakura v Makově. Účastníků „jaderného" pikniku bylo asi třicet.

V lokalitě Čihadlo na Jindřichohradecku bude protest šesti desítek lidí připomínat lípa u obce Deštná. „Chceme vyjádřit nesouhlas s tím, jakým způsobem se stát snaží umístit jaderný odpad pod naše hlavy. Nechce schválit zákon, který by jasně stanovil pravidla," řekl starosta obce Okrouhlá Radouň Zdeněk Leitner. Den proti úložišti tam začal v poledne setkáním několika stovek lidí na česko-rakouské hranici v Nové Bystřici.

Dotčené obce, jejichž lokalitu stát už před patnácti lety vytipoval jako jednu z možných, požadují po zákonodárcích přijetí návrhu zákona, který by posílil jejich postavení. S tím, že bez souhlasu obcí nebude na jejich územích úložiště radioaktivního odpadu umístěno. Každá lokalita má své specifikum, a tak si každé místo přidává do prohlášení své konkrétní místní věci. Přijetí návrhu zákona stát podle obcí bojkotuje.

Proto se protestní akce a petice se konaly a podepisovaly na všech místech České republiky, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hledá místo pro trvalé úložiště radioaktivních odpadů, a to i když všude bylo velmi chladno a pršelo. Protesty byly poklidné, ale lidé jim vyjádřili velkou podporu.

SÚRAO má po dokončení průzkumů území koncem roku 2018 zúžit počet lokalit zvažovaných pro úložiště na čtyři. Konečné místo pro stavbu navrhne do roku 2025. Definitivní stanovisko k hlubinnému úložišti, které by mělo začít fungovat po roce 2065, dá vláda kolem roku 2050.

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie žádá o pomoc při pátrání po Pavlíně...

  • Rozloučení je velmi silným okamžikem. A...

  • Notně opilý jedenatřicetiletý muž budil...

  • Řidička dostala na namrzlé silnici smyk a s...

 
 

Kam dál?

STŘÍPKY Z PEKINGU: Svátky vymetání hrobů

sobota, 22. dubna 2017, 22:11

Pokud přijedete do Pekingu začátkem dubna, tak vás na velkých a rušných křižovatkách, spíše mimo centrum města,...

Na jihočeských silnicích se dnes staly dvě vážné dopravní nehody. Zraněné bylo i dítě

sobota, 22. dubna 2017, 19:33

Dvě vážné nehody se dnes staly na jihočeských silnicích. Hned ráno zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného...

Děti vysadily alej ve Vodňanech

sobota, 22. dubna 2017, 09:34

Hned třicet vzrostlých stromů přibylo na hrázi Vodňanských rybníků na hlavní cestě na Strakonice. Vedení města se...