Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Zákaz prodeje o Velikonocích porušily tři obchody. Všechny v jižních Čechách

 
středa, 19. dubna 2017, 07:23

Pouze tři velké obchody z téměř tří stovek kontrolovaných o Velikonočním pondělí porušily zákon a měly v tento sváteční den otevřeno. Ve všech třech případech se jednalo o kontroly na základě podnětů spotřebitelů a všechny Česká obchodní inspekce odhalila v jižních Čechách.

Česká obchodní inspekce v souvislosti se zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě provedla o Velikonočním pondělí 17. dubna celkem 279 kontrol.

„Tři prodejci tento zákon porušili a prodávali v provozovnách, které měly mít podle zákona v tento státní svátek zavřeno. Ve všech třech případech se jednalo o kontroly na základě podnětů spotřebitelů. S těmito třemi prodejci povede Česká obchodní inspekce správní řízení, ve kterém se bude rozhodovat také o výši pokuty. Ze zákona lze uložit sankci až do výše jednoho milionu korun, v případě opakovaného porušení až pět milionů korun," uvedl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Frölich 

V jednom případě se zjištění týkalo maloobchodního prodeje použitých náhradních dílů v Českých Budějovicích. Ve druhém případě šlo o provozovnu na tržnici ve Studánkách v jižních Čechách, která nabízela převážně textil a obuv, dále pak domácí potřeby a autodoplňky. Ve třetím případě se také jednalo o provozovnu na tržnici v jihočeských Studánkách s podobným typem sortimentu. Názvy konkrétních subjektů může Česká obchodní inspekce zveřejnit až po nabytí právní moci rozhodnutí.

„Kontrolovány byly prakticky veškeré typy provozoven, tedy například supermarkety, hypermarkety, ostatní maloobchodní prodejny jako zahradnická centra, autobazary, prodejny nábytku, autoservisy s prodejem doplňkového zboží, stavebniny, výdejny internetových obchodů, dále autobazary a bazary-zastavárny a další," podotkl mluvčí.

V souvislosti se státními svátky, kdy mělo být zavřeno, eviduje Česká obchodní inspekce od 28. října loňského roku již sedmnáct případů porušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.  

Obchody musí podle nového zákona zavřít v kalendářním roce o osmi svátcích. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Na druhou stranu ale musí zavřít zastavárny, bazary a sběrny bez ohledu na velikost. 

Letošním prvním svátkem, kdy musely mít zmiňované prodejny zavřeno, byl Nový rok, Velikonoční pondělí bylo druhým takovým svátkem v tomto roce. Další státní svátek s povinně zavřenými obchody, podle zákona o prodejní době, bude 8. května.  Pak to budou: 28. září – Den české státnosti, 28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu, 24. prosince – Štědrý den (prodejní doba omezena do 12 hodin), 25. prosinec – 1. svátek vánoční, 26. prosinec – 2. svátek vánoční.

Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto pixabay.com

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • Nad Českem proletěl bolid. Dva největší kusy...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

Reklama
 
 

Kam dál?

Dovážené léčebné konopí bude až trojnásobně dražší, říká odborník

středa, 19. dubna 2017, 06:19

Léčebné konopí ze zahraničí bude až trojnásobně dražší než české a nebude si ho moct dovolit každý, řekl lékař Radovan...

POČASÍ S ALEŠEM: Středa bude hodně chladná. A i na jižní Čechy se bude občas sypat sníh

středa, 19. dubna 2017, 06:10

Příliv studeného vzduchu v týlu tlakové níže se středem nad jihovýchodní Evropou sílí. V noci proto klesly teploty na...

Svezte se novým modelem Volkswagen Golf. Přijďte do Českých Budějovic nebo do Tábora a volant je váš!

úterý, 18. dubna 2017, 14:01

CB Auto zve vás a celou vaší rodinu na příjemné svezení novým modelem Volkswagen Golf. Představí vám technologické...