Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA VĚDÁTORKA: Když Británie opouští Evropu

 
středa, 12. dubna 2017, 20:56

Opět po týdnu je čas nakouknout do vědecké kuchyně. Tentokrát se podíváme na nový výzkum týkající se oddělení Britských ostrovů od Evropského kontinentu a na potvrzení jednoho letitého výzkumu.

Geologický brexit před půl milionem let

Británie nedávno opustila Evropskou unii, ale to není jediná rozluka s Evropou, kterou kdy Britské ostrovy zažily. Británie totiž dříve byla s Evropou spojena pruhem pevniny mezi dnešním Doverem a Calais. Přibližně před 450 tisíci lety však tento „most“ zmizel. Vědci z Královské univerzity v Londýně pod vedením profesora Sanjeeva Gupta se na toto zmizení zaměřili.

Geologický brexit samozřejmě nebyl dobrovolný. Referendum o odtržení od pevniny se nekonalo. Pravděpodobnějším scénářem je, že za vše mohlo ledovcové jezero, které se nacházelo v těsné blízkosti spojnice s Britských ostrovů s pevninou. To v jistém bodě začalo přetékat a proudy vody přírodní most zničily. Toto odtržení mělo na budoucí kulturní vývoj jistě mnohem větší vliv, než nedávný brexit z EU.

Podle nosa poznáš kosa. Nebo alespoň odkud pochází

Dle nejčastějších odhadů existuje přibližně čtyřicet různých druhů nosů. To, jaký má ten který konkrétní člověk, je samozřejmě ovlivněno především geneticky, ale svou roli hraje i to, v jakém prostředí se pohybovali jeho předci. Tato souvislost je už vědcům dávno známá, ale nový výzkum výsledky zpřesňuje a digitalizuje.

Výzkum potvrdil, že v teplých a vlhkých oblastech jsou běžnější velké a širší nosy, zatímco v chladném klimatu najdeme spíše malé a užší nosy. Proč tomu tak je, je zjevné. Jednou z nejdůležitějších funkcí nosu je to, že ohřívá a zvlhčuje vzduch, který dýcháme. Na to se lépe hodí subtilnější nos. Naopak, kdo žije v teplých a vlhkých oblastech moc ohřívat vzduch nepotřebuje.

Napsal Jaroslav Pešek | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Kartingová akademie ÚAMK pokračuje o velikonočních prázdninách

středa, 12. dubna 2017, 13:46

Chcete smysluplně vyplnit volný čas svého potomka o velikonočních prázdninách? Vezměte ho ve čtvrtek 13. dubna odpoledne na...

Zelená barva může osladit život

středa, 12. dubna 2017, 13:01

Ve čtvrtek 13. dubna, tedy na Zelený čtvrtek, budou od 14:00 do 17:00 hodin ve vybraných autobusech a trolejbusech dvojčlenné...

Svátky jara na Šteklu. Pestrý velikonoční program určitě zaujme malé...

středa, 12. dubna 2017, 10:47

Velikonoční neděle 16. dubna bude patřit tradičnímu velikonočnímu jarmarku, který se uskuteční na nádvoří hotelu Štekl...

POČASÍ S ALEŠEM: Středa bude oblačná a rtuť teploměru vyšplhá k...

středa, 12. dubna 2017, 06:14

Kolem tlakové níže nad Skandinávií postupuje přes střední Evropu od západu frontální systém. Po chladné noci se ve středu během...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.