Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Madeta neprodloužila smlouvy s 29 drobnými dodavateli mléka. Je ho nadbytek

 
úterý, 4. dubna 2017, 11:33

Jihočeská Madeta, největší zpracovatel mléka v zemi, neprodloužila smlouvu s 29 dodavateli. Důvodem je nadbytek mléka, který zavinily sankce Ruska na dovoz potravin z Evropské unie.

Původně měla přestat Madeta odebírat mléko od 72 menších dodavatelů. Madeta, která zaměstnává 1500 lidí a jejíž obrat v roce 2015 činil 5,5 miliardy korun, má zhruba 680 dodavatelů mléka. Z 29 drobných zemědělců jich 12 přestalo dodávat mléko Madetě k 31. březnu letošního roku, zbylí k poslednímu prosinci 2016. Dohromady od nich brala Madeta denně 9100 litrů mléka. 

„Všem se to řeklo dostatečně dopředu, aby si mohli najít nového odběratele. Že neskončilo všech dvaasedmdesát, je dáno tím, že se povedlo optimalizovat svoz a náklady na logistiku. Když k jednomu zemědělci jedete deset kilometrů pro 150 litrů mléka a k dalšímu pro 200 litrů, tak náklady na svoz neskutečně rostou. Ale povedlo se, že někteří to přivezou blíž a cisterna, která jede okolo, to nabere," řekla podniku Marta Faktorová.

Smlouvy Madeta neprodloužila kvůli nadbytku mléka, se kterým se potýkala po zavedení ruských sankcí vůči potravinám z Evropské unie. Souvisel s tím také nadbytek mléka v Evropě. „Mléka bylo moc. Jednak před třemi lety vypadly ruské trhy, jednak pak byl v Evropě strašlivý přetlak mléka. Měli jsme o 100 tisíc litrů mléka denně navíc a abychom ho nemuseli vylévat a nějak se zužitkovalo, muselo se sušit nebo z něj dělat trvanlivé mléko, a to nám leželo ve skladech. Museli jsme si hledat nová odbytiště, bylo to komplikované," vysvětlila Faktorová.

Madeta, která zpracuje zhruba 900 tisíc litrů mléka denně, na konci března podepsala novou smlouvu s Mlékařským a hospodářským družstvem JIH se sídlem v Táboře, které sdružuje zemědělce na jihu Čech. Madetě dodává zhruba polovinu své produkce. Nová smlouva platí do 30. června 2019. „JIH je náš letitý a dobrý partner," podotkla mluvčí Madety.

Výkupní cenu, za niž bude Madeta od družstva JIH mléko brát, ani jedna ze stran neuvedla. „Je to obchodní věc," uvedla jen Faktorová. Místopředseda družstva Zdeněk Houška, řekl, že výkupní cenu neuvádějí v žádné smlouvě, protože cena závisí na vývoji trhu. „Uzavře se objem a podmínky se dojednávají podle vývoje na světových trzích. Cena je odpovídající," dodal Houška. Průměrná výkupní cena mléka v České republice se podle něj letos každý měsíc zvedala o 20 až 30 haléřů. „Za březen může být tak 8,3 až 8,4 koruny," uvedl Houška.

Družstvo JIH má pod kontrolou více než 17 procent českého trhu s mlékem. Loni jeho členové vyprodukovali 1,2 milionu litrů mléka každý den, což je meziročně nepatrný pokles. JIH sdružuje asi 200 členů.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

POČASÍ S ALEŠEM: První dubnové úterý bude uplakané a mírně se ochladí

úterý, 4. dubna 2017, 06:12

Zvlněná studená fronta se rozpadá a počasí u nás ovlivní výšková tlaková níže postupující přes střední Evropu k jihozápadu....

PSÍ OKÉNKO: Nezbední pejsci čekají na nové páníčky v prachatických...

pondělí, 3. dubna 2017, 21:20

Číslo šest je mnohdy považováno za ďábelské. Poté, co budete odcházet z prachatického útulku, nám jistě dáte za pravdu, že...

FOTO: Zcela zaplněná Zámecká jízdárna v Českém Krumlově se nesla ve...

pondělí, 3. dubna 2017, 16:35

Příznivci módy obsadili Český Krumlov. Jejich nebývalý příliv jihočeské městečka zaznamenalo díky projektu MODA Fashion Day[s]. A...

Růžová kola se vrací do budějckých ulic

pondělí, 3. dubna 2017, 15:10

Rekola jsou zpátky. Růžová recyklovaná kola, která jsou už pro řadu obyvatel nedílnou součástí každodenní dopravy po městě,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.