Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Kámen, o který bychom měli klopýtnout…

 
sobota, 11. února 2017, 19:20

Život bohužel nepřináší pouze radostné okamžiky, ale i okamžiky smutné a tragické. Dnešní díl věnujeme studentu Harry Kendemu.

Harry byl židovského původu a v období druhé světové války byl středoškolským studentem. V roce 1942, ve svých patnácti letech, byl zatčen a pod transportním číslem 222 deportován do Terezína. Zemřel na samém konci války ve Flossenburgu.

Zadívejme se na obrázek Harryho, na přání, které poslal kamarádovi z koncentračního tábora a znovu si uvědomme, že za každým jménem obětí války se skrývá reálný člověk, který měl své sny, radosti, starosti i plány do budoucna.

Harry Kende má svůj malý památník v České ulici před gymnáziem, které studoval. Do chodníku je zasazena malá mosazná tabulka s jeho jménem a několika informacemi. Je jedním ze 60 000 obětí 2. světové války, které byly zařazeny do projektu Kameny zmizelých. V německém jazyce se pro tento projekt používá název Stolpersteine, což ve volném překladu znamená „kameny, o které je třeba klopýtnout".

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Jihočeští operátoři tísňové linky 112 loni přijali skoro 200 tisíc...

sobota, 11. února 2017, 15:19

Tísňové číslo 112 slaví v sobotu 11. února své další narozeniny. V Česku linku obsluhují hasiči a loni na ní přijali 3,3 milionu...

POČASÍ S ALEŠEM: Jižní Čechy se ani o víkendu sluníčka zřejmě...

sobota, 11. února 2017, 06:45

Ani dva dny pracovního volna nepřinesou žádný obrat v počasí. Na sluníčko by tudíž bylo marné čekat. To spíš spadne nějaká ta...

POČASÍ S ALEŠEM: Držte si klobouky a čepice, má foukat. A místy bude...

pátek, 10. února 2017, 07:01

Počasí u nás pořád ovlivňuje mohutná tlaková výše nad severovýchodní Evropou. Už v noci někde slabě sněžilo. A podobné to bude v...

V páteční noc sledujte oblohu, nastane částečné zatmění měsíce a...

čtvrtek, 9. února 2017, 17:01

Vzácně pestrou podívanou nabídnou lidem na většině míst Země vesmírné úkazy, které budou pozorovatelné o víkendu. Na začátku bude...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.