Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Kámen, o který bychom měli klopýtnout…

 
sobota, 11. února 2017, 19:20

Život bohužel nepřináší pouze radostné okamžiky, ale i okamžiky smutné a tragické. Dnešní díl věnujeme studentu Harry Kendemu.

Harry byl židovského původu a v období druhé světové války byl středoškolským studentem. V roce 1942, ve svých patnácti letech, byl zatčen a pod transportním číslem 222 deportován do Terezína. Zemřel na samém konci války ve Flossenburgu.

Zadívejme se na obrázek Harryho, na přání, které poslal kamarádovi z koncentračního tábora a znovu si uvědomme, že za každým jménem obětí války se skrývá reálný člověk, který měl své sny, radosti, starosti i plány do budoucna.

Harry Kende má svůj malý památník v České ulici před gymnáziem, které studoval. Do chodníku je zasazena malá mosazná tabulka s jeho jménem a několika informacemi. Je jedním ze 60 000 obětí 2. světové války, které byly zařazeny do projektu Kameny zmizelých. V německém jazyce se pro tento projekt používá název Stolpersteine, což ve volném překladu znamená „kameny, o které je třeba klopýtnout".

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Jihočeští operátoři tísňové linky 112 loni přijali skoro 200 tisíc...

sobota, 11. února 2017, 15:19

Tísňové číslo 112 slaví v sobotu 11. února své další narozeniny. V Česku linku obsluhují hasiči a loni na ní přijali 3,3 milionu...

POČASÍ S ALEŠEM: Jižní Čechy se ani o víkendu sluníčka zřejmě...

sobota, 11. února 2017, 06:45

Ani dva dny pracovního volna nepřinesou žádný obrat v počasí. Na sluníčko by tudíž bylo marné čekat. To spíš spadne nějaká ta...

POČASÍ S ALEŠEM: Držte si klobouky a čepice, má foukat. A místy bude...

pátek, 10. února 2017, 07:01

Počasí u nás pořád ovlivňuje mohutná tlaková výše nad severovýchodní Evropou. Už v noci někde slabě sněžilo. A podobné to bude v...

V páteční noc sledujte oblohu, nastane částečné zatmění měsíce a...

čtvrtek, 9. února 2017, 17:01

Vzácně pestrou podívanou nabídnou lidem na většině míst Země vesmírné úkazy, které budou pozorovatelné o víkendu. Na začátku bude...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.