Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Detektorář našel u Budějc sekeru z doby bronzové

 
neděle, 19. června 2016, 16:49

Významný nález se podařil hledači pokladů Danielu Mackovi. Objevil sekyru pravděpodobně ze starší doby bronzové. Nyní ji zkoumají archeologové.

Měla to být „běžná“ akce, při které hledač pokladů Daniel Macek brouzdá přírodu a hledá cennosti. Nedaleko Českých Budějovic ale narazil na předmět, který významně zasahuje do jihočeské historie. „V naší hantýrce jsem detektorář. Nález byl učiněn nedaleko od mohylového pohřebiště. Přímo na místě nálezu se ale nepotvrdilo, že by to bylo mohylové pohřebiště,“ uvedl Macek.

Přesné místo nálezu není kvůli dalším hledačům možné zveřejnit. Jde o lokalitu severním směrem nedaleko Českých Budějovic. Nálezce sekyru nahlásil a odevzdal do Jihočeského muzea. „Odhadované stáří sekery je 2 000 – 1 500 let před naším letopočtem,“ dodal Macek.

Sekera je u specialisty na dobu bronzovou Ondřeje Chvojky z Jihočeského muzea: „Mohu potvrdit, že nález pana Macka je velmi zajímavý. Jedná se o bronzovou sekeru ze starší doby bronzové, která je v jižních Čechách datovaná do období přibližně 2 000 – 1 600 let opřed Kristem.“

Jedná se o ojedinělý nález, který dokládá lidskou přítomnost v tomto prostoru na počátku doby bronzové,“ dodává Chvojka. Sekera je v současné době v laboratoři Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Odborní pracovníci na ní provádějí odebírání vzorků.

Berou se z jejího povrchu na přírodovědné rozbory. Následně pak bude sekera konzervovaná. Poté dojde k její podrobné dokumentaci a evidenci. Nakonec ji plánujeme vystavit v budoucí archeologické expozici Jihočeského muzea,“ upřesnil plánovaný vývoj se sekerou Chvojka.

Napsal Michal Heřman | Foto Daniel Macek
 


 

Kam dál?

Budějovická radnice byla oceněna za kvalitní služby. Je nejlepší v...

neděle, 19. června 2016, 10:32

Na prvním ročníku předávání ocenění Přívětivý úřad uspěla českobudějovická radnice. V Jihočeském kraji vyhrála a už myslí na...

Lidé v Táboře se dočkají nových rozvodů tepla

sobota, 18. června 2016, 08:27

Necelých 600 bytů a nebytových prostor na Ústeckém předměstí v Táboře by mohlo v budoucnu ušetřit za teplo a teplou vodu....

Na střeše nejdůležitější budovy Temelína probíhají klíčové kontroly

pátek, 17. června 2016, 16:24

Jako by se naráz zvedalo tisíc osobních automobilů. Takovou sílu je potřeba vyvinout při kontrole napětí lan, která vyztužují...

ANKETA: Která finalistka soutěže Maturantka Roku by vyhrála u čtenářů...

pátek, 17. června 2016, 13:44

Už ve středu 22. června se na náměstí Přemysla Otakara II. uskuteční finále dalšího ročníku Maturantky Roku. Kromě bohatého...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”