Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Detektorář našel u Budějc sekeru z doby bronzové

 
neděle, 19. června 2016, 16:49

Významný nález se podařil hledači pokladů Danielu Mackovi. Objevil sekyru pravděpodobně ze starší doby bronzové. Nyní ji zkoumají archeologové.

Měla to být „běžná“ akce, při které hledač pokladů Daniel Macek brouzdá přírodu a hledá cennosti. Nedaleko Českých Budějovic ale narazil na předmět, který významně zasahuje do jihočeské historie. „V naší hantýrce jsem detektorář. Nález byl učiněn nedaleko od mohylového pohřebiště. Přímo na místě nálezu se ale nepotvrdilo, že by to bylo mohylové pohřebiště,“ uvedl Macek.

Přesné místo nálezu není kvůli dalším hledačům možné zveřejnit. Jde o lokalitu severním směrem nedaleko Českých Budějovic. Nálezce sekyru nahlásil a odevzdal do Jihočeského muzea. „Odhadované stáří sekery je 2 000 – 1 500 let před naším letopočtem,“ dodal Macek.

Sekera je u specialisty na dobu bronzovou Ondřeje Chvojky z Jihočeského muzea: „Mohu potvrdit, že nález pana Macka je velmi zajímavý. Jedná se o bronzovou sekeru ze starší doby bronzové, která je v jižních Čechách datovaná do období přibližně 2 000 – 1 600 let opřed Kristem.“

Jedná se o ojedinělý nález, který dokládá lidskou přítomnost v tomto prostoru na počátku doby bronzové,“ dodává Chvojka. Sekera je v současné době v laboratoři Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Odborní pracovníci na ní provádějí odebírání vzorků.

Berou se z jejího povrchu na přírodovědné rozbory. Následně pak bude sekera konzervovaná. Poté dojde k její podrobné dokumentaci a evidenci. Nakonec ji plánujeme vystavit v budoucí archeologické expozici Jihočeského muzea,“ upřesnil plánovaný vývoj se sekerou Chvojka.

Napsal Michal Heřman | Foto Daniel Macek
 


 

Kam dál?

Budějovická radnice byla oceněna za kvalitní služby. Je nejlepší v...

neděle, 19. června 2016, 10:32

Na prvním ročníku předávání ocenění Přívětivý úřad uspěla českobudějovická radnice. V Jihočeském kraji vyhrála a už myslí na...

Lidé v Táboře se dočkají nových rozvodů tepla

sobota, 18. června 2016, 08:27

Necelých 600 bytů a nebytových prostor na Ústeckém předměstí v Táboře by mohlo v budoucnu ušetřit za teplo a teplou vodu....

Na střeše nejdůležitější budovy Temelína probíhají klíčové kontroly

pátek, 17. června 2016, 16:24

Jako by se naráz zvedalo tisíc osobních automobilů. Takovou sílu je potřeba vyvinout při kontrole napětí lan, která vyztužují...

ANKETA: Která finalistka soutěže Maturantka Roku by vyhrála u čtenářů...

pátek, 17. června 2016, 13:44

Už ve středu 22. června se na náměstí Přemysla Otakara II. uskuteční finále dalšího ročníku Maturantky Roku. Kromě bohatého...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.