Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na střeše nejdůležitější budovy Temelína probíhají klíčové kontroly

 
pátek, 17. června 2016, 16:24

Jako by se naráz zvedalo tisíc osobních automobilů. Takovou sílu je potřeba vyvinout při kontrole napětí lan, která vyztužují ochranou budovu kolem reaktoru (kontejnment) druhého bloku. Aktuálně důležitým ověřováním prochází nejdůležitější budova Temelína.

S velkou pečlivostí a přesností přistupují odborníci z ÚJV Řež ke kontrole napětí ocelových lan, která vyztužují ochrannou budovu kolem reaktoru. Speciální hydraulický lis lano natahuje silou až tisíc tun a v mobilním velíně vytaženém na střechu padesátimetrové budovy experti sledují milimetry. „V momentě, kdy cítím, že se ocelová kotva na konci lana o přibližně jeden milimetr nadzvedne, tak mám přesnou sílu napětí. Pak můžeme zkalibrovat nové tenzometry,“ říká Jan Bulák, který má za ÚJV Řež výměnu tenzometrů na starosti. Pro představu přirovnávají odborníci náročnou operaci k vytahování kůlu ze země. „Ve chvíli, kdy se kůl dostane do pohybu, tak to je přesně síla, kterou byl zaražen do země,“ přirovnává Bulák.

Na třetině ze 136 lan kontejnmentu energetici vyměňují zařízení, pomocí kterého se napětí ocelových lan měří (tzv. tenzometry). Práce budou hotovy do konce odstávky. „Jde o klíčovou budovu, která odděluje reaktor od životního prostředí. Proto je důležité, abychom měli přesné informace o jejich stavu,“ poznamenal Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

Údaje z tenzometrů temelínští odborníci kontrolují každý měsíc. Naměřené hodnoty pak předávají Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Tím dozoru dokladují požadované předepnutí ochranné budovy. „Minimální požadovaná hodnota napětí válcových lan je 840 tun, přičemž aktuální průměrná téměř o sto tun vyšší,“ vysvětlil Ondřej Paulát, systémový inženýr kontejnmentu.

Práce na výměně tenzometrů budou pokračovat v létě i během odstávky prvního bloku.

 


 

Kam dál?

ANKETA: Která finalistka soutěže Maturantka Roku by vyhrála u čtenářů...

pátek, 17. června 2016, 13:44

Už ve středu 22. června se na náměstí Přemysla Otakara II. uskuteční finále dalšího ročníku Maturantky Roku. Kromě bohatého...

V koupalištích v Jihočeském kraji je voda vhodná ke koupání

pátek, 17. června 2016, 08:44

V jihočeských přírodních koupalištích, která sledují hygienici, je voda vhodná ke koupání. Situace se navíc zlepšila ve...

Hitrádio Faktor s novým vizuálním stylem a zvukový obalem

čtvrtek, 16. června 2016, 14:54

Síť devíti regionálních stanic Hitrádií, mezi které patří i českobudějovické Hitrádio Faktor, mění vizuální styl a zvukový obal....

Sucho loni zvýšilo produkci vody Jihočeského vodárenského svazu

čtvrtek, 16. června 2016, 07:05

Loňská produkce pitné vody, kterou Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrobil a prostřednictvím své vodárenské soustavy dopravil do...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.