Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

JIHOČESKÉ TOULKY: Výlet k monumentálnímu pomníku Jana Žižky je příjemným relaxem

středa, 17. února 2016, 08:52

Majestátní socha vojevůdce Jana Žižky v Trocnově je oblíbeným cílem turistů i v zimních měsících. Ono se ani není čemu divit - krásné prostředí je jako stvořené pro nenáročnou a příjemnou procházku. A zmíněný pomník, který je vidět už z dálky, stále vyráží dech.

Na výlet, jehož finální tečkou je pro nás místo údajného narození slavného husitského hejtmana, se vydáváme první únorový víkend. Teploty se drží nad nulou, počasí je příjemné, takže se procházka jeví jako skvělý nápad, jak aktivně strávit volné odpoledne.

Parkujeme u budovy Památníku Jana Žižky z Trocnova. Parkoviště není nijak rozlehlé, ale zdá se jako dostačující. Minimálně v těchto měsících s parkováním problémy opravdu mít nebudete. Musíme dodat, že za odstavení auta nemusíte platit. Někomu to jistě přijde přirozené, ale ne všude to tak je.

U muzea potkáváme první turisty. Jedná se většinou o rodiny s dětmi. I my s sebou máme dítě, abychom zjistili, o jak náročný výlet se z pohledu mrňousů jedná. Od jednoho z návštěvníků se dozvídáme, že máme více možností, jak k soše dojít. On volí cestu podél rybníků, my lesem po levé straně. Svým způsobem je to jedno, protože se dá přijít jednou trasou a odejít druhou.

Cestou si pročítáme různé informační tabulky a shodujeme se, že je místo pěkně upravené. Mrňous poslušně cupitá a sbírá šišky. Každou chvíli můžu čekat, že mi jedna přistane na hlavě… Míjíme se s párem, který má s sebou psa. „Krásný den,“ přejí nám s úsměvem. Člověk by neřekl, jak taková přátelská atmosféra, kterou pociťujeme od příjezdu do areálu, může potěšit, respektive jak až zvláštně v dnešní době vyznívá. Asi máme zkrátka štěstí na dobře naladěné lidi…

K soše, na kterou nejmenší člen naší výpravy nevěřícně valí oči, se dostáváme poměrně rychle. Před námi se u Žižky fotí jedna rodinka. Otec však bojuje se zásadním problémem - jak do objektivu nacpat celou sochu a zároveň rodinku? Couvá, couvá a nakonec to vzdává. „Je prostě moc velký,“ hlásí.

Obří Jan Žižka, jehož autorem je Josef Malejovský, je skutečně impozantní. „Vzbuzuje ve mně až moc velký respekt. Trošku se bojím tak velkých soch,“ říká jedna z návštěvnic, která na ostatní čeká opodál.

S prckem si pořizuji selfie a po několika minutách vyrážíme k místu, na kterém se Jan Žižka údajně narodil. Nachází se jen několik metrů od sochy a naleznete zde velký kamen s nápisem. Ten sem byl údajně umístěn již před více než 100 lety.

Cíl máme za sebou, takže následuje návrat. Malinko přituhuje, takže už jdeme přece jenom rychleji než nahoru. I když se k autu vracíme kolem páté hodiny, přijíždějí další turisté. Faktem je, že před setměním může mít areál úplně jinou atmosféru.

Jestliže přemýšlíte, kam vyrazit na nenáročnou zhruba hodinu a půl dlouhou procházku krásnou přírodou, stezka kolem sochy Jana Žižky vás určitě potěší. Vládne zde klid, prostředí je nádherné a jednoznačně se zde dočkáte zaslouženého relaxu. Zkrátka pohodička a náš tip na příjemné odpoledne. V letních měsících také můžete navštívit místní muzeum!

 
 
 


 

Kam dál?

Česko-rakouské komunitní centrum Fenix oslavilo první narozeniny....

středa, 17. února 2016, 08:48

V Českých Velenicích nemají o kulturní vyžití nouzi. A to minimálně od února minulého roku, kdy svůj provoz zahájilo komunitní...

Česká republika i letos přijme zhruba 250 krajanů z Ukrajiny, bydlet...

úterý, 16. února 2016, 18:05

Česká republika i v letošním roce přijme zhruba 250 krajanů z východní části Ukrajiny. Jde o přibližně stejný počet jako loni....

Dům hrůzy prošel kompletní rekonstrukcí. Od března bude mít nové...

úterý, 16. února 2016, 16:51

Tiskovou konferencí po jednání Rady města otevřeli symbolicky zástupci města České Budějovice zrekonstruovaný bytový dům na...

Jaderná elektrárna Temelín dosáhla před několika dny historicky...

úterý, 16. února 2016, 09:14

Elektrárna Temelín má za sebou další rekord! V závěru minulého týdne dosáhla vůbec největšího výkonu ve své historii.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.