Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Prvním miminkem v kraji je Tereza z Písku, v Budějcích se jako první narodil Patrik

 
pátek, 1. ledna 2016, 15:10

Jen devětatřicet minut trvalo v Jihočeském kraji, než přišlo na svět první miminko roku 2016. Stala se jím Tereza Tomšovicová z Písku. Při porodu vážila 4,15 kilogramu. O dalších devětatřicet minut později se slavilo i v nové českobudějovické porodnici.

„Porod proběhl spontánně a v termínu. Pro maminku to byl už druhý porod, bratr letošního prvního jihočeského miminka přišel na svět v roce 2012,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan. V uplynulém roce přišlo na svět ve zdejší porodnici 865 dětí, což znamená vzrůstající tendenci. „Písecká porodnice je příjemným prostředím pro porod,“ dodal ředitel.

S rychlou gratulací mamince Pavlíně Tomšovicové z Protivína po pár hodinách přispěchal i hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. „Mamince i prvnímu občánkovi nového roku přeji především pevné zdraví, hodně štěstí a spokojenosti. Je zvykem, že maminku s dítětem navštívím vždy, když se po porodu zotaví. Letošní rok nebude výjimkou. A samozřejmě přivezu dárek od Jihočeského kraje, který ale nebudu dopředu prozrazovat,“ řekl.

Dalším miminkem v Jihočeském kraji se stal v 1:18 Patrik z Českých Budějovic. Šlo o první porod maminky Marty Mulačové, chlapeček vážil 3,21 kilogramu. Ta už v jedenáct hodin dopoledne hrdě a ochotně pózovala novinářům při tradičním focení. 

„Volba porodnice byla celkem jasná. Prostředí je fajn, působí příjemně,“ hodnotila českobudějovickou porodnici Marta Mulačová. Ta zároveň přiblížila, jakým procesem probíhalo vybírání jména. „Bylo to dlouhé. Nechtěli jsme žádné prosincové a lednové jméno, nechtěli jsme ve jméně háček, a tak byl ten výběr úzký,“ dodala maminka, která s tatínkem o pohlaví svého prvního potomka věděla dopředu. Přesto ale měli rodiče připravené jméno i pro holčičku.

Šlo však zatím o první porod českobudějovické porodnice v novém roce 2016. Na další miminko se tak čeká. Jisté je, že v minulém roce se v Budějcích narodilo 2374 dětí, což je o 107 více než v roce 2014. Během prvních hodin přišla na svět ještě jedna holčička v Písku, porodnice v Českém Krumlově, Prachaticích, Jindřichově Hradci, Strakonicích a v Táboře zatím na první dítě roku 2016 čekají.

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

GLOSA: A kdo uklidí po mejdanu?

pátek, 1. ledna 2016, 12:21

„Kluci, nešlapejte v těch střepech,“ říká třicetiletá maminka svým dvěma synům. Ti se však brání, její přání splnit nemohou....

Začíná přestupný nový rok. Dnes zapomeňte na drůbež, dejte si raději...

pátek, 1. ledna 2016, 11:28

Od dnešní půlnoci už můžeme zapomenout na rok 2015 a musíme se naučit psát nový letopočet 2016. Máme tu tedy nový rok, a to nejen...

Zima neodradila. I letos se u Maláku konalo tradiční silvestrovské...

čtvrtek, 31. prosince 2015, 15:58

I letos na Silvestra se parta otužilců sešla u Malého jezu, aby si naposledy zaplavala v řece Malši. Již před třiceti lety s...

Třetina použitých baterií se vrací k recyklaci

čtvrtek, 31. prosince 2015, 06:37

Přibližně třicet procent použitých baterií se v České republice každoročně dostane k recyklaci. Podle údajů sdružení ECOBAT se v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala o tom dnes agentura Reuters. Společnost Thomas Cook patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s touto firmou asi 600 tisíc lidí a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.