Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Předvolební Budějovice: Špína nebo nuda?

 
čtvrtek, 9. října 2014, 16:30

Obyvatelé Českých Budějovic by se měli radovat, že většina kandidátů v komunálních volbách vedla velmi kultivovanou kampaň. Obecně se dá říci, že žádná ze stran před volbami nehrála na vyloženě xenofobní notu a že se nikdo nesnížil k návrhům rychlých a populistických řešení v sociální oblasti.

Celostátní média přitom přinesla řadu informací o nepovedených nápadech i negativních vyjádřeních provázejících současnou předvolební kampaň. Našemu městu se různé bizarnosti vyhnuly. Pouze některá hnutí špinila konkurenci.

Zástupci hnutí Občané pro Budějovice a hnutí Úsvit pro Budějovice neodolali předvolebnímu stresu a začali v poslední fázi kampaně napadat konkurenci. Ostatní strany a jejich kandidáty haní hlavně na sociálních sítích a vlastních webech.

Billboardy, letáky, balónky

Demokratické strany i všelijaká hnutí vsadily i letos na tradiční kampaňové prostředky jako billboardy, letáky a kontaktní kampaň. Letošní předvolební kampaň odstartovala ČSSD, která na několika plochách zviditelnila lídra kandidátky, jenž nebyl do té doby široké veřejnosti příliš známý. Postupně město zaplnily i billboardy ostatních stran. Nikdo neexperimentoval ani nepouštěl uzdu svébytné fantazii. Nejodvážnější se tak zdají být plakáty TOP 09, z nichž kolemjdoucím vyhrožují předimenzované úsměvy kandidátů.

I ostatní prostředky kampaně byly tradiční, a tak nacházíme ve schránkách množství více či méně vydařených letáků. Na ulici vsadilo hnutí Občané pro Budějovice na akce pro děti a rodiny, jakoby to nebyl v PR branži ten nejlevnější způsob, jak na sebe upozornit. Sympatické, i když ne příliš nápadité, je tradiční rozdávání oranžových růží sociálními demokraty dámám.

Jen málo opravdových témat

V kampani lze pozorovat jistou vyčerpanost. Šťastní jsou obyvatelé města, jehož politici nenacházejí dostatek akutních předvolebních témat. Vesměs se kandidáti věnují různým dopravním problémům jako je parkování a dálnice D3. Ve znalosti tematiky měli výhodu sociální demokraté, kteří se v některých dopravních stavbách angažují, a hnutí Občané pro Budějovice, kteří ovšem na magistrátu čelí kritice za jistou nekoncepčnost některých dosavadních řešení. Lídr hnutí ANO 2011 se v tematice vůbec neorientoval, když prosazoval parkovací dům na nesmyslném místě.

Ostatní témata se liší podle toho, jak kandidující hnutí chtěla oslovit voliče. Lídři hnutí Občané pro Budějovice se na každém kroku chlubí úspěchy dosavadního mnohaletého vládnutí ve městě. Kandidáti hnutí ANO 2011 naopak nenabízí prakticky žádný program, zato je na každém plakátu přes rameno kontroluje hlavní vůdce. Spolu s prakticky neviditelnou ODS sděluje ANO 2011 jen nevypovídající floskule a bezobsažná hesla.

Když se ohlédneme za dosavadní předvolební kampaní, je velmi potěšující, že se rétorika točila jen kolem dalšího rozvoje našeho města. Současně bylo celé předvolební období trochu nudné, ale raději věcnou nudu, než vyhrocené spory.

PR text

 


 

Kam dál?

ANKETA: Většina jedniček kandidátek je proti hazardu

středa, 8. října 2014, 15:45

Minulý týden dostali lídři osmi vybraných politických stran a hnutí možnost v anketě agentury ČTK vyjádřit svůj názor k zásadním...

Volby: Hlas můžete dát celé straně, ale i jednotlivcům

úterý, 7. října 2014, 13:59

Komunální volby se kvapem blíží a mezi lidmi, kteří se zajímají o budoucnost svého města či obce, je cítit počínající nervozita....

Voličova procházka Českými Budějovicemi před volbami

pondělí, 6. října 2014, 19:25

Kampaň před blížícími se komunálními volbami vstupuje do své poslední fáze. Demokratické politické strany, účelová hnutí i zcela...

Problémy na sídlištích jen více kamer a strážníků nevyřeší

pondělí, 6. října 2014, 10:48

Intenzivně řešit neutěšenou dopravní situaci, pozornost věnovat společenským rozbrojům, zejména mezi obyvateli sídlišť na levém...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.