Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Předvolební Budějovice: Špína nebo nuda?

 
čtvrtek, 9. října 2014, 16:30

Obyvatelé Českých Budějovic by se měli radovat, že většina kandidátů v komunálních volbách vedla velmi kultivovanou kampaň. Obecně se dá říci, že žádná ze stran před volbami nehrála na vyloženě xenofobní notu a že se nikdo nesnížil k návrhům rychlých a populistických řešení v sociální oblasti.

Celostátní média přitom přinesla řadu informací o nepovedených nápadech i negativních vyjádřeních provázejících současnou předvolební kampaň. Našemu městu se různé bizarnosti vyhnuly. Pouze některá hnutí špinila konkurenci.

Zástupci hnutí Občané pro Budějovice a hnutí Úsvit pro Budějovice neodolali předvolebnímu stresu a začali v poslední fázi kampaně napadat konkurenci. Ostatní strany a jejich kandidáty haní hlavně na sociálních sítích a vlastních webech.

Billboardy, letáky, balónky

Demokratické strany i všelijaká hnutí vsadily i letos na tradiční kampaňové prostředky jako billboardy, letáky a kontaktní kampaň. Letošní předvolební kampaň odstartovala ČSSD, která na několika plochách zviditelnila lídra kandidátky, jenž nebyl do té doby široké veřejnosti příliš známý. Postupně město zaplnily i billboardy ostatních stran. Nikdo neexperimentoval ani nepouštěl uzdu svébytné fantazii. Nejodvážnější se tak zdají být plakáty TOP 09, z nichž kolemjdoucím vyhrožují předimenzované úsměvy kandidátů.

I ostatní prostředky kampaně byly tradiční, a tak nacházíme ve schránkách množství více či méně vydařených letáků. Na ulici vsadilo hnutí Občané pro Budějovice na akce pro děti a rodiny, jakoby to nebyl v PR branži ten nejlevnější způsob, jak na sebe upozornit. Sympatické, i když ne příliš nápadité, je tradiční rozdávání oranžových růží sociálními demokraty dámám.

Jen málo opravdových témat

V kampani lze pozorovat jistou vyčerpanost. Šťastní jsou obyvatelé města, jehož politici nenacházejí dostatek akutních předvolebních témat. Vesměs se kandidáti věnují různým dopravním problémům jako je parkování a dálnice D3. Ve znalosti tematiky měli výhodu sociální demokraté, kteří se v některých dopravních stavbách angažují, a hnutí Občané pro Budějovice, kteří ovšem na magistrátu čelí kritice za jistou nekoncepčnost některých dosavadních řešení. Lídr hnutí ANO 2011 se v tematice vůbec neorientoval, když prosazoval parkovací dům na nesmyslném místě.

Ostatní témata se liší podle toho, jak kandidující hnutí chtěla oslovit voliče. Lídři hnutí Občané pro Budějovice se na každém kroku chlubí úspěchy dosavadního mnohaletého vládnutí ve městě. Kandidáti hnutí ANO 2011 naopak nenabízí prakticky žádný program, zato je na každém plakátu přes rameno kontroluje hlavní vůdce. Spolu s prakticky neviditelnou ODS sděluje ANO 2011 jen nevypovídající floskule a bezobsažná hesla.

Když se ohlédneme za dosavadní předvolební kampaní, je velmi potěšující, že se rétorika točila jen kolem dalšího rozvoje našeho města. Současně bylo celé předvolební období trochu nudné, ale raději věcnou nudu, než vyhrocené spory.

PR text

 


 

Kam dál?

ANKETA: Většina jedniček kandidátek je proti hazardu

středa, 8. října 2014, 15:45

Minulý týden dostali lídři osmi vybraných politických stran a hnutí možnost v anketě agentury ČTK vyjádřit svůj názor k zásadním...

Volby: Hlas můžete dát celé straně, ale i jednotlivcům

úterý, 7. října 2014, 13:59

Komunální volby se kvapem blíží a mezi lidmi, kteří se zajímají o budoucnost svého města či obce, je cítit počínající nervozita....

Voličova procházka Českými Budějovicemi před volbami

pondělí, 6. října 2014, 19:25

Kampaň před blížícími se komunálními volbami vstupuje do své poslední fáze. Demokratické politické strany, účelová hnutí i zcela...

Problémy na sídlištích jen více kamer a strážníků nevyřeší

pondělí, 6. října 2014, 10:48

Intenzivně řešit neutěšenou dopravní situaci, pozornost věnovat společenským rozbrojům, zejména mezi obyvateli sídlišť na levém...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.