Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějcký primátor Juraj Thoma byl obžalován

 
čtvrtek, 6. března 2014, 13:42

Státní zástupce podal obžalobu na českobudějovického primátora Juraje Thomu. Policie ho viní z toho, že v roce 2010 podepsal pro město nevýhodný dodatek smlouvy k provozu IT služeb na magistrátu, čímž městu údajně způsobil škodu až devět milionů korun.

Případ dozorovalo plzeňské státní zastupitelství, ale řešit ho nakonec bude soud v Českých Budějovicích. „Zatím jen mohu potvrdit to, že spis jsme obdrželi, ale více k tomu neřeknu, protože se jím teprve budeme podrobněji zabývat,“ uvedla vedoucí trestní kanceláře krajského soudu v Českých Budějovicích Věra Michalová.

Předseda soudního senátu, který bude kauzu řešit, by měl určit termín začátku řízení ve lhůtě do tří měsíců. Vyjádření českobudějovického primátora Juraje Thomy agentura ČTK shání, už od začátku stíhání ale vinu popírá.

Policie už kvůli tomuto případu primátora v minulosti obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Plzeňské státní zastupitelství případ řešilo předloni. V prosinci 2012 primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však vloni k vyšetřování vrátila.

„Podstatou stíhání je skutečnost, že obviněný měl jako úřední osoba neoprávněně uzavřít dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis,“ řekl k prošetřované kauze před několika dny jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

„Společnost tak zvýhodnil přidělením této nadlimitní zakázky bez řádného zadávacího řízení a tím překročil svoji pravomoc. Podpis dodatku měl být projednán a schválen radou města,“ uvedl mluvčí. Podle znaleckého posudku by tato zakázka, pokud by byla transparentně zadána, stála město o devět milionů korun méně.

Thoma v minulosti několikrát postup policie zpochybnil. Za naprosto účelové a zlovolné považoval například vyčíslení domnělé škody, která měla městu vzniknout uzavřením takzvaného dodatku číslo dva, tedy pokračováním smluvního vztahu, o němž rozhodla celá rada města.

„Před podpisem onoho nešťastného dokumentu jsem měl k dispozici písemné ubezpečení tří pracovníků magistrátu, že je vše v pořádku. Podobnou ‚košilku‘ s podpisovou garancí příslušného odboru a magistrátního právníka musí mít každá smlouva, která se mi dostane do rukou,“ řekl již dříve Thoma.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Na Juraje Thomu má být podána žaloba, navrhuje policie

pondělí, 24. února 2014, 21:31

Policie navrhuje, aby státní zastupitelství podalo žalobu na českobudějovického primátora Juraje Thomu. Viněn je z toho, že v...

Zeman dostal na uvítanou cestovní pas a sklenku Budvaru

pondělí, 17. února 2014, 16:30

Černá auta s majáčky, zastavený provoz na křižovatkách, všude spousta policistů. Do Budějc dnes dopoledne přijel prezident České...

Jižní Čechy očekávají návštěvu prezidenta Miloše Zemana

neděle, 16. února 2014, 16:34

Začátek nadcházejícího pracovního týdne se na jihu Čech ponese ve znamení vzácné návštěvy přímo z Pražského hradu. Již zítra...

Letos se bude volit dvakrát, do komunálu na podzim

úterý, 4. února 2014, 09:46

Hned dvakrát půjdou Budějčáci v letošním roce k volebním urnám. Volby do Evropského parlamentu se budou konat ve dnech 23. a 24....

 

Komentáře

richard praskořík

ta košilka je umístěna na webu města. zřejmé je z ní pouze to, že smlouvu předkládá zřejmě nějaký šéfík města přes IT, právník konstatuje, že v textu smlouvy neshledal problémů a z pilnosti tam zřejmě popelová doporučuje podpis smlouvy. nakonec je uvedeno, že smlouvu podpisuje primátor. ani jedno ze shora uvedeného ovšem neříká zcela nic o kompetencích a procesu schválení - tato část je v košilce nevyplněná. pokud smlouva měla být schválena radou a nebo dokonce měla projít výběrovým řízením, pak se policii vůbec nedivím. buď to chce thoma přehrát na zaměstnance a dělá hloupého a nebo ničemu nerozumí a skutčně hloupej je :-)

neděle, 9. března 2014, 08:55
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.