Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějcký primátor Juraj Thoma byl obžalován

 
čtvrtek, 6. března 2014, 13:42

Státní zástupce podal obžalobu na českobudějovického primátora Juraje Thomu. Policie ho viní z toho, že v roce 2010 podepsal pro město nevýhodný dodatek smlouvy k provozu IT služeb na magistrátu, čímž městu údajně způsobil škodu až devět milionů korun.

Případ dozorovalo plzeňské státní zastupitelství, ale řešit ho nakonec bude soud v Českých Budějovicích. „Zatím jen mohu potvrdit to, že spis jsme obdrželi, ale více k tomu neřeknu, protože se jím teprve budeme podrobněji zabývat,“ uvedla vedoucí trestní kanceláře krajského soudu v Českých Budějovicích Věra Michalová.

Předseda soudního senátu, který bude kauzu řešit, by měl určit termín začátku řízení ve lhůtě do tří měsíců. Vyjádření českobudějovického primátora Juraje Thomy agentura ČTK shání, už od začátku stíhání ale vinu popírá.

Policie už kvůli tomuto případu primátora v minulosti obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Plzeňské státní zastupitelství případ řešilo předloni. V prosinci 2012 primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však vloni k vyšetřování vrátila.

„Podstatou stíhání je skutečnost, že obviněný měl jako úřední osoba neoprávněně uzavřít dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis,“ řekl k prošetřované kauze před několika dny jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

„Společnost tak zvýhodnil přidělením této nadlimitní zakázky bez řádného zadávacího řízení a tím překročil svoji pravomoc. Podpis dodatku měl být projednán a schválen radou města,“ uvedl mluvčí. Podle znaleckého posudku by tato zakázka, pokud by byla transparentně zadána, stála město o devět milionů korun méně.

Thoma v minulosti několikrát postup policie zpochybnil. Za naprosto účelové a zlovolné považoval například vyčíslení domnělé škody, která měla městu vzniknout uzavřením takzvaného dodatku číslo dva, tedy pokračováním smluvního vztahu, o němž rozhodla celá rada města.

„Před podpisem onoho nešťastného dokumentu jsem měl k dispozici písemné ubezpečení tří pracovníků magistrátu, že je vše v pořádku. Podobnou ‚košilku‘ s podpisovou garancí příslušného odboru a magistrátního právníka musí mít každá smlouva, která se mi dostane do rukou,“ řekl již dříve Thoma.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Na Juraje Thomu má být podána žaloba, navrhuje policie

pondělí, 24. února 2014, 21:31

Policie navrhuje, aby státní zastupitelství podalo žalobu na českobudějovického primátora Juraje Thomu. Viněn je z toho, že v...

Zeman dostal na uvítanou cestovní pas a sklenku Budvaru

pondělí, 17. února 2014, 16:30

Černá auta s majáčky, zastavený provoz na křižovatkách, všude spousta policistů. Do Budějc dnes dopoledne přijel prezident České...

Jižní Čechy očekávají návštěvu prezidenta Miloše Zemana

neděle, 16. února 2014, 16:34

Začátek nadcházejícího pracovního týdne se na jihu Čech ponese ve znamení vzácné návštěvy přímo z Pražského hradu. Již zítra...

Letos se bude volit dvakrát, do komunálu na podzim

úterý, 4. února 2014, 09:46

Hned dvakrát půjdou Budějčáci v letošním roce k volebním urnám. Volby do Evropského parlamentu se budou konat ve dnech 23. a 24....

 

Komentáře

richard praskořík

ta košilka je umístěna na webu města. zřejmé je z ní pouze to, že smlouvu předkládá zřejmě nějaký šéfík města přes IT, právník konstatuje, že v textu smlouvy neshledal problémů a z pilnosti tam zřejmě popelová doporučuje podpis smlouvy. nakonec je uvedeno, že smlouvu podpisuje primátor. ani jedno ze shora uvedeného ovšem neříká zcela nic o kompetencích a procesu schválení - tato část je v košilce nevyplněná. pokud smlouva měla být schválena radou a nebo dokonce měla projít výběrovým řízením, pak se policii vůbec nedivím. buď to chce thoma přehrát na zaměstnance a dělá hloupého a nebo ničemu nerozumí a skutčně hloupej je :-)

neděle, 9. března 2014, 08:55
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.