Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V nových volbách ve Strakonicích bude kandidovat i Trikolóra. ANO mění lídra

 
úterý, 8. října 2019, 17:12

V opakovaných komunálních volbách ve Strakonicích bude v prosinci nově kandidovat Trikolóra, kterou před časem založil Václav Klaus mladší. Hnutí Strakonická Veřejnost, které loni zvítězilo, postaví zcela stejnou kandidátku. ANO změní lídra, některé strany jako ČSSD naopak tentokrát kandidovat podle ČTK kandidovat nebudou. Přesný počet kandidujících bude známý tuto středu 9. října odpoledne. Loni šlo do voleb ve Strakonicích 14 stran a hnutí.

Ve městě s 24 tisíc obyvateli vyhrálo loni komunální volby vládnoucí hnutí Strakonická Veřejnost, získalo 51,1 procenta hlasů. Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost. Následoval vleklý proces, kdy Krajský soud v Českých Budějovicích dvakrát rozhodl, že volby jsou neplatné, přičemž Strakonická veřejnost proti oběma rozhodnutím podala ústavní stížnost. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby 14. prosince zopakují. Jánský tvrdil, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp bylo hnutí Strakonická Veřejnost zvýhodněno.

Strakonická Veřejnost už kandidátku podala. „Všech 21 kandidátů bude stejných, bez změny pořadí," řekl za hnutí místostarosta Rudolf Oberfalcer. Nově kandiduje Trikolóra, lídra zatím zveřejnit nechce, uvedla mluvčí hnutí Trikolóra Ivana Kerlesová. Nově nebude kandidovat ČSSD, která loni získala 2,2 procenta hlasů. „Rozhodli tak na okresním předsednictvu," zdůvodnil tajemník jihočeské ČSSD Karel Vrkoč.

Společně v trojkoalici půjdou do voleb ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Podařilo se nám spojit všechny tři subjekty dohromady. Jedničkou kandidátky bude bývalý poslanec TOP 09 Martin Gregora," řekl předseda jihočeské ODS Martin Kuba. Kandidátku podají i Jihočeši 2012, kteří Strakonickou Veřejnost dlouhodobě kritizují. Budou mít ale nového lídra, místo loňského Pavla Vondryse. „Rozhodli jsme se dát příležitost hlasovat i těm, kteří předchozího lídra volit nechtěli. Udělali jsme změnu," uvedl bývalý starosta Vondrys. Jméno lídra zveřejní 9. října.

Jánský, který podal na loňské volby stížnost, bude s hnutím Změna pro Strakonice kandidovat v koalici se STAN. Bude lídrem. Oproti loňskému roku budou, jak řekl ČTK Jánský, na kandidátce drobné personální změny.

ANO do voleb jde, mění ale lídra. Nově jím bude Alfons Smolej, který byl loni na pátém místě, lídrem byl Petr Sojka. „Kandidátka se změnila hodně, je tam výrazná změna, kvůli volebnímu výsledku v minulém roce (ANO získalo 4,9 procenta - pozn. red.) Tuto podobu kandidátky si určili členové hnutí ve městě Strakonice," řekl krajský šéf ANO Libor Moravec.

Piráti stejně jako loni nekandidují. Předsedkyně místního sdružení Piráti Strakonicko Veronika Kovářová řekla, že ve sdružení není žádný člen strany bydlící ve Strakonicích. Volba pro město kandidovat bude, jak řekl ČTK nynější místostarosta Josef Štrébl, jenž bude opět lídrem, jdou do voleb po "po dlouhém váhání".

Kandidátku postaví i Svoboda a přímá demokracie (SPD), lídrem bude koordinátor strakonické buňky Zdeněk Hofmann. ČTK to řekl poslanec SPD Miloslav Rozner. Kandiduje i KSČM, lídrem bude místo Milady Vlasákové devětapadesátiletá Marie Pavlovičová. Uvedla mluvčí strany Helena Grofová. Hnutí bývalého místostarosty Milana Jungvirta Společně pro Strakonice letos kandidovat nebude. „Tohle nemá cenu. Soud řekl, že ve volbách podváděli, a přesto mohou dál do voleb? Bude to pořád stejné, to nemá žádný význam," komentoval Jungvirt.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

V nových strakonických volbách bude část výlepu plakátů zdarma

pondělí, 9. září 2019, 07:07

Politické strany a hnutí, které budou kandidovat ve Strakonicích při opakovaných komunálních volbách v prosinci, budou mít plochy...

Prezident podle vědce Kindlmanna neříká o Šumavě pravdu

pondělí, 26. srpna 2019, 07:07

Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se například toho, že oblast...

Zeman přijel na Živitelku v golfovém vozíku. V proslovu kritizoval...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 11:39

Dnes ráno začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Jeho zahájení si ani letos nenechal ujít prezident České republiky Miloš...

FOTO: Lidé si v Budějcích připomněli události srpna roku 1968 a 1969

středa, 21. srpna 2019, 19:31

Na náměstí v Budějcích se dnes sešli lidé, kteří si připomněli 50. výročí protestů ze srpna 1969 i okupaci z předchozího roku....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.