Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bývalý primátor Juraj Thoma je nevinný. Žalobce s dovoláním u Nejvyššího soudu neuspěl

 
úterý, 21. května 2019, 13:13

Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní zástupce s dovoláním u Nejvyššího soudu neuspěl. Bývalý primátor Budějc čelil obžalobě za zneužití pravomoci. Nejvyšší pražský soud přitom v polovině března loňského roku Thomu osvobodil.

„Mohu potvrdit, že bylo rozhodnuto 27. března, následně 13. května jsme spis odesílali Krajskému soudu v Českých Budějovicích, aby účastníky řízení informoval. Nemáme ještě zpátky doručenky, nelze tedy říct, jak bylo rozhodnuto,“ uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

„Věřím, že je definitivně, mimo jakoukoliv pochybnost zřejmé to, co jsem tvrdil od počátku této kausy – a sice, že si nejsem vědom spáchání žádného trestního činu. Po těch devíti letech, co se „případ“ vlekl si ale kladu tytéž otázky, co na začátku…  Proč policie nechtěla slyšet žádné vysvětlení? Proč žalobce ignoroval fakta? Proč ta jejich urputná snaha za každou cenu uměle vyrobit „megapřípad“ a stůj co stůj jej hnát dál a dál? Je nepochybné, že na tyto otázky není schopen dát odpověď ani vrchní soud ve svém zprošťujícím rozsudku a ani nejvyšší soud v rozhodnutí o odmítnutí dovolání pana Zemana. Věřím, že rozhodnutí NS je definitní tečkou za tímto, mimo jakoukoliv pochybnost, nezákonným stíháním, uvedl pro Budějckou Drbnu Thoma.  

Juraj Thoma měl podle obžaloby v červnu 2010 uzavřít nevýhodný dodatek ke kontraktu o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis. Údajně si ale musel být vědom toho, že podepisuje novou smlouvu, kterou neprojednala rada města.

ČTĚTE TAKÉ: Odvolací soud znovu zprostil viny bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu

Nejvyšší státní zástupce v dovolání poukazoval na nedbalost, kterou měl Thoma svým postupem způsobit. Podle Nejvyššího soudu však bývalý primátor podepsal dodatek smlouvy na základě doporučení úředníků magistrátu, kteří jej označili za prodloužení končícího kontraktu. „Z obsahu spisového materiálu jednoznačně vyplývá, že obviněný nutně musel vycházet z uvedené premisy," stojí v odůvodnění usnesení Nejvyššího soudu. Nejvyšší soud proto konstatoval, že skutek není trestným činem. Proti jeho rozhodnutí není opravný prostředek.

Za zneužití pravomoci úřední osoby vyměřil budějcký soud Thomovi v lednu 2016 pětiletý nepodmíněný trest. Stejně tak dlouho by nesměl pracovat ve veřejné správě a zaplatit měl škodu přes 12,5 milionu korun. Vrchní soud v Praze Thomu v prosinci 2016 obžaloby zprostil. Státní zastupitelství na to ale reagovalo dovoláním.

Případ tak došel až k Nejvyššímu soudu, který nařídil, aby případ znovu projednal odvolací senát. Pražský vrchní soud loni 16. března Thomu opět osvobodil. Podle odvolacího senátu sice bylo prokázáno, že Thoma dodatek podepsal, skutek však podle soudu nebyl trestným činem.

Napsal(a) Elmira Talířová | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

POLITICKÁ KORIDA: Co chtějí politici měnit v centru města? Auta,...

úterý, 21. května 2019, 07:12

Pokud byste mohli okamžitě změnit jednu věc v centru města, jaká by to byla a proč? A jak byste ji změnili? Na to jsme se zeptali...

Do schránek poputují hlasovací lístky k volbám do Evropského...

úterý, 14. května 2019, 12:47

Do schránek pomalu putují hlasovací lístky v rámci voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou od 23. do 26. května. Pokud...

POLITICKÁ KORIDA: O budějckém Bagru mají zastupitelé jasno. Měl by...

pondělí, 15. dubna 2019, 07:11

Budějcký rybník Bagr už několik let čeká na revitalizaci. Toto téma se vždy jednou za čas objeví ve světle reflektorů, ale zatím...

Agendu po Konečném převzali Svoboda, Holický a Thoma. Plnohodnotný...

středa, 3. dubna 2019, 15:30

Před týdnem byl na jednání zastupitelstva odvolán náměstek pro dopravu František Konečný. Jeho místo v Radě města ale zatím nikdo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.