Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

POLITICKÁ KORIDA: Co chtějí politici měnit v centru města? Auta, zeleň a nepořádek

 
úterý, 21. května 2019, 07:12

Pokud byste mohli okamžitě změnit jednu věc v centru města, jaká by to byla a proč? A jak byste ji změnili? Na to jsme se zeptali v dalším dílu politické koridy zástupců politických stran a hnutí v Budějcích. Žádné velké překvapení se nekonalo, měnila by se doprava, zeleň a odpadky.

Tomáš Bouzek (Společně pro Budějovice - Lidovci a TOP09)

Alespoň na dvou stranách náměstí bych zrušil možnost parkování a omezil vjezd motorových vozidel. Výjimky by platily pro zásobování v určitý čas, pro lidi, kteří tam bydlí, případně pro MHD. Důvod je prostý, náměstí má být pro lidi, ne pro auta. Pohyb chodců a cyklistů musí být volný a bezpečný. Náměstí lze dopravně obsluhovat jen ze tří ulic – z Biskupské, z Karla IV. a U Černé věže. Nástroji mohou být kromě dopravního značení a stavebních úprav klidové zóny například výsuvné sloupky na vozovce nebo zpoplatnění vjezdu mimo stanovenou dobu.

Viktor Vojtko (STAN a Čisté Budějovice)

V historickém centru města je v současnosti několik větších problémů, které si zaslouží pozornost. Tím hlavním je nejspíš dopravní situace a parkování, ale zmínit lze i stav povrchu některých ulic nebo chování návštěvníků centra. Celkově jde o způsob, jakým se k centru města chováme. A ten bych rád změnil – centrum by mělo být místem, kam stojí za to obyvatelům zamířit i v případě, že nepotřebují něco vyřídit na úřadech nebo projet autem na druhou stranu. K tomu je třeba dořešit dopravní uspořádání a zklidnit dopravu, posílit nabídku atraktivních služeb a obchodů, omezit vizuální smog a dostat do centra více zeleně a květin.

Petr Braný (KSČM)

Ve městě by bylo potřeba několik změn, ale za aktuální proveditelnou změnu považuji zastavení přehřívání města hlavně v centru. V centru města totiž teplota je o v průměru o 8 stupňů Celsia vyšší než třeba ve Stromovce. Přehřívání pomůže zastavit výsadba zeleně, na náměstí lze vysadit stromy mezi historickou dlažbou a začátkem parkovací plochy a následně by vysazování zeleně mohlo pokračovat směrem z centra na všechna vhodná místa.

Lukáš Mareš (Piráti)

Těžká otázka. Těch věcí, které mě v centru města pálí, je hned několik. Ale v současné době vnímám nejintenzivněji otázku úklidu veřejných prostranství. Vadí mi odpadky na chodníku, okenních římsách, nejvíce pak haldy nedopalků mezi dlažebními kostkami. Nepořádek vzniká, do svědomí si můžeme sáhnout všichni. Město by ho nicméně mělo umět efektivně uklidit, jak je standardem ve městech západní Evropy. Od dubnové akce "Ukliďme Česko" se bavím tím, že vidím-li někde papírek nebo kus celofánu, neremcám, kousnu se do rtu, ohnu hřbet, seberu ho a hodím do nejbližšího koše. Mám pak lepší pocit i karmu. Doporučuji!


Jiří Svoboda (ANO), Martin Kuba (ODS) a Juraj Thoma (HOPB) na dotaz redakce neodpověděli.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Do schránek poputují hlasovací lístky k volbám do Evropského...

úterý, 14. května 2019, 12:47

Do schránek pomalu putují hlasovací lístky v rámci voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou od 23. do 26. května. Pokud...

POLITICKÁ KORIDA: O budějckém Bagru mají zastupitelé jasno. Měl by...

pondělí, 15. dubna 2019, 07:11

Budějcký rybník Bagr už několik let čeká na revitalizaci. Toto téma se vždy jednou za čas objeví ve světle reflektorů, ale zatím...

Agendu po Konečném převzali Svoboda, Holický a Thoma. Plnohodnotný...

středa, 3. dubna 2019, 15:30

Před týdnem byl na jednání zastupitelstva odvolán náměstek pro dopravu František Konečný. Jeho místo v Radě města ale zatím nikdo...

Maxová končí v čele jihočeského ANO, nahradil ji Moravec

úterý, 2. dubna 2019, 12:21

Radka Maxová končí v čele jihočeského ANO. Nahradil jí volební manažer Libor Moravec. Maxová se chce soustředit na svou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.