Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

POLITICKÁ KORIDA: Kam by měl podle budějckých zastupitelů směřovat osud Slavie?

 
čtvrtek, 3. ledna 2019, 06:46

V loňském roce hýbalo Budějcemi téma kulturního domu Slavie. Bývalé vedení města připravovalo koncesní řízení, na základě kterého by se vybral nový majitel, který by Slavii zrekonstruoval. Měsíce ale plynuly a o financování rekonstrukce nyní jednají noví zastupitelé. Kam by se podle nich měl ubírat osud tohoto kulturního domu?

Jiří Svoboda (ANO)

Budoucnost Slavie spatřuji v její rekonstrukci a vyžití pro spolkový život a kulturu. Pochopitelně rekonstrukce nejen samotného objektu Slavie, ale i jejího okolí – parku a venkovního podia. Jakou formou bude rekonstrukce financována je v současnosti předmětem jednání vedení města.

Tomáš Bouzek (Společně pro Budějovice - Lidovci a TOP09)

Slávii musí být navrácena její úloha spolkově-kulturního centra města. Jde o novorenesanční stavbu architekta Ullmanna, jejíž architektonická hodnota a význam přesahují samotné hranice Českých Budějovic. Uskupení TOP 09 a Lidovců dlouhodobě prosazuje, aby to bylo právě město, kdo bude ovlivňovat jak rozsah a podobu rekonstrukce Slávie, tak kulturní náplň tam provozovaných činností.To do značné míry neumožňovala cesta dříve připravovaného koncesního řízení. Ta by město omezila jak v rozhodování o podobě projektové dokumentace na rekonstrukci, tak v rozhodování o náplni, které má budova sloužit, a to na 15 let.Obojí je přitom vzájemně provázáno, stavební úpravy musí vycházet z budoucích potřeb budovy a je tedy nutné mít o nich jasnou představu. Nová koalice počítá s přípravou projektu městem samotným s tím, že uznává zájem zdravého města maximálně vtáhnout do kulturního života různé spolky a poskytnout jim kvalitní zázemí.

Viktor Vojtko (STAN a Čisté Budějovice)

Budova Slavie je a historicky byla jedním z významných kulturních center v Českých Budějovicích. V současnosti je bohužel v nepříliš dobrém stavu neodpovídajícím 21. století a vyžaduje rekonstrukci. Pro STAN a Čisté Budějovice je nejpreferovanější variantou modernizace. Pro ni by ale nejdříve měla být vypsána otevřená architektonická soutěž, která by řešila nejen Slavii, ale i její okolí.

Petr Braný (KSČM)

Klub KSČM navrhuje rekonstrukce kulturních zařízeních provádět více zdrojovým financováním. To v prvé řadě platí pro KD Slávie. Nevyhybáme se ani soukr. kapitálu, za jasně stanovených podmínek. Odbor kultury nedokáže koordinovat kulturní aktivity. Slávie potřebuje mít jasně stanoveno, co bude veřejnosti nabízet v nových prostorách.

Lukáš Mareš (Piráti)

Podle Pirátů by měla rekonstrukce KD Slavie proběhnout jednoznačně v režii města. Městská kulturní infrastruktura není v ideálním stavu, ať už se bavíme o KD Slavie, KD Vltava, nebo třeba budova bývalého kina Mír v Suchém Vrbném. O to více je zarážející, že místo toho, aby se město staralo o objekty, kterými disponuje, neustále plánuje výstavbu budov nových. Mám na mysli samozřejmě Multifunkční centrum místo sportovní haly na Dlouhé louce nebo projekt nové budovy divadla na Mariánském náměstí. Trochu si myslím, že tyto velké investiční projekty nejsou dány velikostí ducha jejich navrhovatelů, ale spíše ega.


Juraj Thoma (HOPB) a Martin Kuba (ODS) na dotaz redakce neodpověděli.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Neznámí umělci v Budějcích posprejovali dva vagony, způsobili škodu...

středa, 2. ledna 2019, 08:30

Poslední den loňského roku se rozhodli nezvaní výtvarníci vystavit své umění na odiv očím veřejnosti, když si v Budějcích pohráli...

První letošní miminko se jmenuje Tomášek. Narodil se v Písku

úterý, 1. ledna 2019, 11:01

První letošní miminko je Písečák. Narodilo se 38 vteřin po půlnoci v písecké nemocnici a rodiče ho pojmenovali Tomášek. V...

Budějcký primátor a jeho náměstci dostali od Ježíška rozličné věci -...

pondělí, 31. prosince 2018, 17:55

Na Vánoce se stejně jako všichni ostatní Budějčáci těší i primátor se svými náměstky. Co letos dostali od Ježíška? Líbilo se jim...

Budějcké sypače jsou připraveny na kalamitu, v případě potřeby...

pátek, 28. prosince 2018, 07:00

Budějcká radnice rozdává na letošní zimu písek lidem starajícím se o své zasněžené chodníky. Zatím nebyl v Budějcích třeba,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.