Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

POLITICKÁ KORIDA: Kam by měl podle budějckých zastupitelů směřovat osud Slavie?

 
čtvrtek, 3. ledna 2019, 06:46

V loňském roce hýbalo Budějcemi téma kulturního domu Slavie. Bývalé vedení města připravovalo koncesní řízení, na základě kterého by se vybral nový majitel, který by Slavii zrekonstruoval. Měsíce ale plynuly a o financování rekonstrukce nyní jednají noví zastupitelé. Kam by se podle nich měl ubírat osud tohoto kulturního domu?

Jiří Svoboda (ANO)

Budoucnost Slavie spatřuji v její rekonstrukci a vyžití pro spolkový život a kulturu. Pochopitelně rekonstrukce nejen samotného objektu Slavie, ale i jejího okolí – parku a venkovního podia. Jakou formou bude rekonstrukce financována je v současnosti předmětem jednání vedení města.

Tomáš Bouzek (Společně pro Budějovice - Lidovci a TOP09)

Slávii musí být navrácena její úloha spolkově-kulturního centra města. Jde o novorenesanční stavbu architekta Ullmanna, jejíž architektonická hodnota a význam přesahují samotné hranice Českých Budějovic. Uskupení TOP 09 a Lidovců dlouhodobě prosazuje, aby to bylo právě město, kdo bude ovlivňovat jak rozsah a podobu rekonstrukce Slávie, tak kulturní náplň tam provozovaných činností.To do značné míry neumožňovala cesta dříve připravovaného koncesního řízení. Ta by město omezila jak v rozhodování o podobě projektové dokumentace na rekonstrukci, tak v rozhodování o náplni, které má budova sloužit, a to na 15 let.Obojí je přitom vzájemně provázáno, stavební úpravy musí vycházet z budoucích potřeb budovy a je tedy nutné mít o nich jasnou představu. Nová koalice počítá s přípravou projektu městem samotným s tím, že uznává zájem zdravého města maximálně vtáhnout do kulturního života různé spolky a poskytnout jim kvalitní zázemí.

Viktor Vojtko (STAN a Čisté Budějovice)

Budova Slavie je a historicky byla jedním z významných kulturních center v Českých Budějovicích. V současnosti je bohužel v nepříliš dobrém stavu neodpovídajícím 21. století a vyžaduje rekonstrukci. Pro STAN a Čisté Budějovice je nejpreferovanější variantou modernizace. Pro ni by ale nejdříve měla být vypsána otevřená architektonická soutěž, která by řešila nejen Slavii, ale i její okolí.

Petr Braný (KSČM)

Klub KSČM navrhuje rekonstrukce kulturních zařízeních provádět více zdrojovým financováním. To v prvé řadě platí pro KD Slávie. Nevyhybáme se ani soukr. kapitálu, za jasně stanovených podmínek. Odbor kultury nedokáže koordinovat kulturní aktivity. Slávie potřebuje mít jasně stanoveno, co bude veřejnosti nabízet v nových prostorách.

Lukáš Mareš (Piráti)

Podle Pirátů by měla rekonstrukce KD Slavie proběhnout jednoznačně v režii města. Městská kulturní infrastruktura není v ideálním stavu, ať už se bavíme o KD Slavie, KD Vltava, nebo třeba budova bývalého kina Mír v Suchém Vrbném. O to více je zarážející, že místo toho, aby se město staralo o objekty, kterými disponuje, neustále plánuje výstavbu budov nových. Mám na mysli samozřejmě Multifunkční centrum místo sportovní haly na Dlouhé louce nebo projekt nové budovy divadla na Mariánském náměstí. Trochu si myslím, že tyto velké investiční projekty nejsou dány velikostí ducha jejich navrhovatelů, ale spíše ega.


Juraj Thoma (HOPB) a Martin Kuba (ODS) na dotaz redakce neodpověděli.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Kvůli výrokům o táboře v Letech chce Roznera stíhat policie. Žádá...

středa, 12. prosince 2018, 11:07

Policie požádala Sněmovnu o vydání poslance Miloslava Roznera k trestnímu stíhání za výroky o romském táboře v Letech u Písku....

Strakonické komunální volby jsou neplatné, rozhodl krajský soud

úterý, 20. listopadu 2018, 15:55

Budějcký krajský soud zareagoval na stížnost lídra hnutí Změna pro Strakonice Karla Jánského. Ten napadl výsledky říjnových...

Jindřichův Hradec letos nestihne schválit rozpočet na příští rok....

neděle, 18. listopadu 2018, 13:31

Jindřichův Hradec nestihne letos schválit městský rozpočet na příští rok. Zastupitelé tento dokument budou projednávat na svém...

Primátorem Budějc byl zvolen Jiří Svoboda. Město bude mít šest...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 17:26

Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu. Město bude řídit koalice ANO, HOPB, Společně pro...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.

Internet se baví streamem pákistánské ministerstva. Omylem vysílalo s kočičím filtrem

Nestává se tak často, že by tisková konference přenášená na sociální sítě v Pákistánu vyvolala takový rozruch, jako ta, kterou před nedávnem přenášelo ministerstvo informací. Nepozorný externista, který měl stream na starost, totiž zapnul kočičí filtr, který váženým členům ministerstva i samotnému ministrovi přidělal infantilní kočičí ouška a fousky.