Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Primátorem Budějc byl zvolen Jiří Svoboda. Město bude mít šest náměstků

 
čtvrtek, 15. listopadu 2018, 17:26

Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu. Město bude řídit koalice ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. Svoboda dostal 32 hlasů z 45, 13 zastupitelů bylo proti. Prvním náměstkem primátora byl zvolen Juraj Thoma, dostal 31 hlasů, proti bylo devět zastupitelů, zdrželi se tři.

Koalice má v zastupitelstvu o 45 členech 27 zastupitelů. Místa v jedenáctičlenné radě si rozdělí v poměru 5 - 4 - 1 - 1. Zvýší se počet náměstků ze čtyř na šest. ANO a HOPB mají po dvou náměstcích a zbývající dva subjekty vždy jednoho. Poslední čtyři roky byli na radnici čtyři náměstci a jeden uvolněný radní. V nové koalici uvolnění radní nebudou, bude ale uvolněný člen zastupitelstva ve výboru pro veřejnou správu a IT.

Na téma počtu náměstků se na dnešním zastupitelstvu vedly bouřlivé debaty. Někteří zastupitelé byli proti jejich přibývání. „Tento krok je absolutně nesmyslný a neekonomický. Až se tady budeme dohadovat, jestli dáme Budějovickému Majálesu 70 nebo 90 tisíc, uvědomme si, kolik stojí jeden náměstek,“ řekl Martin Kuba. 

Statutárním náměstkem se stal Juraj Thoma z HOPB. Za ANO zůstávají náměstky František Konečný a Petr Holický, oba získali 30 hlasů. Dále zastupitelé zvolili za náměstky Ivo Moravce, za Společně pro Budějovice Tomáše Bouzka, za Čisté Budějovice se STAN Viktora Vojtka.

Doprava, doprava a znovu doprava

Jiří Svoboda uvedl, která oblast by se měla stát pro následující čtyři roky jednoznačnou prioritou města. „Pro České Budějovice je to doprava, doprava a znova ještě jednou doprava. To znamená dálnice D3, stavby navazující jako obchvat města. A samozřejmě chceme řešit i parkování ve městě," řekl primátor novinářům. Koalice připravuje parkovací dům i nová záchytná parkoviště, chce také zklidnit dopravu na náměstí.

Tomáš Kuboušek, bezpartijní kandidát TOP 09 v letošních komunálních volbách ve městě dnes vyzval zastupitele, aby se distancovali od Andreje Babiše a kauzy s jeho synem. Na jeho vystoupení reagovalo jen několik zastupitelů. Jan Zahradník řekl, že není dobře, že je Babiš premiérem. Podle Vojtěch Filipa je potřeba ctít presumpci neviny.

Lukáš Mareš se ptal, zda jihočeské ANO chystá ke kauze prohlášení, odpověď nedostal. Primátor se ke kauze pro Budějckou Drbnu vyjádřil jen velmi stroze. „Nejsem kompetentní k tomu, abych se k celé věci vyjadřoval. Případ řeší činné orgány a spravedlivý soud a spravedlivá policie zcela jistě vše řádně vyřeší,“ uvedl.

Napsal(a) Elmira Talířová, ČTK | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Soud rozhoduje, zda platí volby ve Strakonicích

středa, 14. listopadu 2018, 19:59

Krajský soud v Českých Budějovicích dnes projednával žalobu, kterou kvůli komunálním volbám ve Strakonicích podal Karel Jánský,...

Reportéři Seznamu našli Babiše juniora ve Švýcarsku. Drželi mě na...

úterý, 13. listopadu 2018, 09:27

Syn premiéra Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Řekl to serveru...

Zimola změní svůj pracovní závazek na VŠTE. Bude uvolněným...

pondělí, 12. listopadu 2018, 09:52

Jiří Zimola, který nedávno rezignoval na funkci statutárního místopředsedy ČSSD, změní svůj pracovní závazek na českobudějovické...

Zimola rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD

středa, 7. listopadu 2018, 15:24

Jiří Zimola rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD. Považuje za nemožné, aby vedení ČSSD v současné podobě změnilo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 6 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.