Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Primátorem Budějc byl zvolen Jiří Svoboda. Město bude mít šest náměstků

 
čtvrtek, 15. listopadu 2018, 17:26

Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu. Město bude řídit koalice ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. Svoboda dostal 32 hlasů z 45, 13 zastupitelů bylo proti. Prvním náměstkem primátora byl zvolen Juraj Thoma, dostal 31 hlasů, proti bylo devět zastupitelů, zdrželi se tři.

Koalice má v zastupitelstvu o 45 členech 27 zastupitelů. Místa v jedenáctičlenné radě si rozdělí v poměru 5 - 4 - 1 - 1. Zvýší se počet náměstků ze čtyř na šest. ANO a HOPB mají po dvou náměstcích a zbývající dva subjekty vždy jednoho. Poslední čtyři roky byli na radnici čtyři náměstci a jeden uvolněný radní. V nové koalici uvolnění radní nebudou, bude ale uvolněný člen zastupitelstva ve výboru pro veřejnou správu a IT.

Na téma počtu náměstků se na dnešním zastupitelstvu vedly bouřlivé debaty. Někteří zastupitelé byli proti jejich přibývání. „Tento krok je absolutně nesmyslný a neekonomický. Až se tady budeme dohadovat, jestli dáme Budějovickému Majálesu 70 nebo 90 tisíc, uvědomme si, kolik stojí jeden náměstek,“ řekl Martin Kuba. 

Statutárním náměstkem se stal Juraj Thoma z HOPB. Za ANO zůstávají náměstky František Konečný a Petr Holický, oba získali 30 hlasů. Dále zastupitelé zvolili za náměstky Ivo Moravce, za Společně pro Budějovice Tomáše Bouzka, za Čisté Budějovice se STAN Viktora Vojtka.

Doprava, doprava a znovu doprava

Jiří Svoboda uvedl, která oblast by se měla stát pro následující čtyři roky jednoznačnou prioritou města. „Pro České Budějovice je to doprava, doprava a znova ještě jednou doprava. To znamená dálnice D3, stavby navazující jako obchvat města. A samozřejmě chceme řešit i parkování ve městě," řekl primátor novinářům. Koalice připravuje parkovací dům i nová záchytná parkoviště, chce také zklidnit dopravu na náměstí.

Tomáš Kuboušek, bezpartijní kandidát TOP 09 v letošních komunálních volbách ve městě dnes vyzval zastupitele, aby se distancovali od Andreje Babiše a kauzy s jeho synem. Na jeho vystoupení reagovalo jen několik zastupitelů. Jan Zahradník řekl, že není dobře, že je Babiš premiérem. Podle Vojtěch Filipa je potřeba ctít presumpci neviny.

Lukáš Mareš se ptal, zda jihočeské ANO chystá ke kauze prohlášení, odpověď nedostal. Primátor se ke kauze pro Budějckou Drbnu vyjádřil jen velmi stroze. „Nejsem kompetentní k tomu, abych se k celé věci vyjadřoval. Případ řeší činné orgány a spravedlivý soud a spravedlivá policie zcela jistě vše řádně vyřeší,“ uvedl.

Napsal(a) Elmira Talířová, ČTK | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Jihočeská univerzita má nedostatek studentů na kolejích, ubytovává...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 06:51

Studentům Jihočeské univerzity se nevyplatí ubytování na jejích kolejích. Škola z ekonomických důvodů podepsala smlouvu na...

Aligátora vystřídala želva Liane. Mlýnskou stoku okupuje další...

středa, 14. listopadu 2018, 14:58

Pár týdnů po tom, co Mlýnskou stoku opustil oblíbený aligátor, se mohou lidé znovu radovat z kreativního umění v budějckých...

Martin Novák je Motorákem měsíce října! Zeptejte se ho na cokoliv

úterý, 13. listopadu 2018, 17:51

Anketa Motorák měsíce zná vítěze za říjen. Největší počet hlasů od čtenářů Drbny získalo pravé křídlo elitní formace, čerstvý...

Motor proti Kadani třetí porážku v řadě nepřipustil

pondělí, 12. listopadu 2018, 19:42

Bez problémů dokázal Motor po reprezentační přestávce přehrát předposlední Kadaň a po dvou venkovních porážkách si připsal výhru...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hradecký kraj se kromě BusLine dohodl se všemi dopravci

Královéhradecký kraj se dohodl se sedmi z osmi autobusových dopravců na podmínkách nových smluv, podle kterých budou dopravci jezdit od 1. dubna. Shodu kraj zatím nenalezl se semilskou společností BusLine. Osm z jedenácti autobusových dopravců kraji vypovědělo k 31. březnu smlouvy na zajištění dotované linkové autobusové dopravy. Představuje to 97 procent dopravy v kraji. Dopravci chtějí od kraje více peněz, a to především na mzdy řidičů.

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.