Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Primátorem Budějc byl zvolen Jiří Svoboda. Město bude mít šest náměstků

 
čtvrtek, 15. listopadu 2018, 17:26

Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu. Město bude řídit koalice ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. Svoboda dostal 32 hlasů z 45, 13 zastupitelů bylo proti. Prvním náměstkem primátora byl zvolen Juraj Thoma, dostal 31 hlasů, proti bylo devět zastupitelů, zdrželi se tři.

Koalice má v zastupitelstvu o 45 členech 27 zastupitelů. Místa v jedenáctičlenné radě si rozdělí v poměru 5 - 4 - 1 - 1. Zvýší se počet náměstků ze čtyř na šest. ANO a HOPB mají po dvou náměstcích a zbývající dva subjekty vždy jednoho. Poslední čtyři roky byli na radnici čtyři náměstci a jeden uvolněný radní. V nové koalici uvolnění radní nebudou, bude ale uvolněný člen zastupitelstva ve výboru pro veřejnou správu a IT.

Na téma počtu náměstků se na dnešním zastupitelstvu vedly bouřlivé debaty. Někteří zastupitelé byli proti jejich přibývání. „Tento krok je absolutně nesmyslný a neekonomický. Až se tady budeme dohadovat, jestli dáme Budějovickému Majálesu 70 nebo 90 tisíc, uvědomme si, kolik stojí jeden náměstek,“ řekl Martin Kuba. 

Statutárním náměstkem se stal Juraj Thoma z HOPB. Za ANO zůstávají náměstky František Konečný a Petr Holický, oba získali 30 hlasů. Dále zastupitelé zvolili za náměstky Ivo Moravce, za Společně pro Budějovice Tomáše Bouzka, za Čisté Budějovice se STAN Viktora Vojtka.

Doprava, doprava a znovu doprava

Jiří Svoboda uvedl, která oblast by se měla stát pro následující čtyři roky jednoznačnou prioritou města. „Pro České Budějovice je to doprava, doprava a znova ještě jednou doprava. To znamená dálnice D3, stavby navazující jako obchvat města. A samozřejmě chceme řešit i parkování ve městě," řekl primátor novinářům. Koalice připravuje parkovací dům i nová záchytná parkoviště, chce také zklidnit dopravu na náměstí.

Tomáš Kuboušek, bezpartijní kandidát TOP 09 v letošních komunálních volbách ve městě dnes vyzval zastupitele, aby se distancovali od Andreje Babiše a kauzy s jeho synem. Na jeho vystoupení reagovalo jen několik zastupitelů. Jan Zahradník řekl, že není dobře, že je Babiš premiérem. Podle Vojtěch Filipa je potřeba ctít presumpci neviny.

Lukáš Mareš se ptal, zda jihočeské ANO chystá ke kauze prohlášení, odpověď nedostal. Primátor se ke kauze pro Budějckou Drbnu vyjádřil jen velmi stroze. „Nejsem kompetentní k tomu, abych se k celé věci vyjadřoval. Případ řeší činné orgány a spravedlivý soud a spravedlivá policie zcela jistě vše řádně vyřeší,“ uvedl.

Napsal(a) Elmira Talířová, ČTK | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Jihočeská univerzita má nedostatek studentů na kolejích, ubytovává...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 06:51

Studentům Jihočeské univerzity se nevyplatí ubytování na jejích kolejích. Škola z ekonomických důvodů podepsala smlouvu na...

Aligátora vystřídala želva Liane. Mlýnskou stoku okupuje další...

středa, 14. listopadu 2018, 14:58

Pár týdnů po tom, co Mlýnskou stoku opustil oblíbený aligátor, se mohou lidé znovu radovat z kreativního umění v budějckých...

Martin Novák je Motorákem měsíce října! Zeptejte se ho na cokoliv

úterý, 13. listopadu 2018, 17:51

Anketa Motorák měsíce zná vítěze za říjen. Největší počet hlasů od čtenářů Drbny získalo pravé křídlo elitní formace, čerstvý...

Motor proti Kadani třetí porážku v řadě nepřipustil

pondělí, 12. listopadu 2018, 19:42

Bez problémů dokázal Motor po reprezentační přestávce přehrát předposlední Kadaň a po dvou venkovních porážkách si připsal výhru...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.