Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Euroskeptické SPD vyslalo do boje o senátorské křeslo zakladatele Vysoké školy evropských a regionálních studií

 
čtvrtek, 16. srpna 2018, 06:39

Všechny politické strany už zveřejnily své kandidátky do podzimních komunálních voleb. Známí už jsou také uchazeči o senátorské křeslo. Za SPD, které silně vystupuje proti Evropské unii, bude do senátu kandidovat sedmašedesátiletý zakladatel Vysoké školy evropských a regionálních studií Lubomír Pána.

Lubomír Pána kandiduje za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. „Kandidovat jsem se rozhodl, protože mi to bylo nabídnuto. SPD mě oslovilo, a já jejich nabídku přijal,“ zdůvodnil své rozhodnutí Pána.

Těsně před uzávěrkou byl Pána navíc osloven, aby se pokusil získat i senátorské křeslo pro České Budějovice. „Byla to pro mě velká pocta a bral jsem to jako ocenění za moji práci,“ vysvětlil.

Volba strany je ale v kontextu s některými skutečnostmi kolem Lubomíra Pány přinejmenším zvláštní. V roce 2003 založil Pána v Českých Budějovicích Vysokou školu evropských a regionálních studií (VŠERS). Studium na VŠERSu podle charakteristiky na svých webových stránkách „navazuje na evropské standardy a postupy v institucionálních i hospodářských sférách“. SPD přitom ve svém programu Evropskou unii silně kritizuje.

„Ne všichni členové SPD chtějí, aby Česká republika vystoupila z Evropské unie, já zastávám názor, že by se měly dodržovat hodnoty, které si unie dala za cíl. Také si myslím, že o tom, jestli budeme nebo nebudeme v Evropské unii by měli rozhodnout občané. Jsme pro volný pohyb zboží, služeb, kapitálu i osob, za předpokladu nepropustné evropské hranice“ tvrdí.

Současný senátor Jiří Šesták, který se bude v podzimních volbách snažit obhájit svůj post, se k paradoxu kolem Pánovy kandidatury vyjádřil velmi stručně. „Je na voličích, aby pečlivě a kriticky vyhodnotili věrohodnost každého kandidáta,“ uvedl.

Po vydání článku redakci kontaktovalo vedení Vysoké školy evropských a regionálních studií s tím, že Pána byl před dvěma lety jako rektor odvolán. „Pána byl v roce 2016 odvolán správní radou z funkce rektora VŠERS a v současné době není ani zaměstnancem školy, ani se školou nijak nespolupracuje,“ vysvětlil statutární prorektor školy Jiří Dušek.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Facebook Lubomír Pána
 


 

Kam dál?

Zimola šéfem vnitra? Jsou to spekulace a k nim se vyjadřovat nebudu,...

středa, 15. srpna 2018, 11:22

ČSSD stále hledá ministra zahraničí. Resort dočasně, už devětačtyřicet dní, vede předseda strany a ministr vnitra Jan Hamáček....

Za invazi v srpnu 1968 mohou Ukrajinci, šokoval svým vyjádřením...

úterý, 14. srpna 2018, 20:42

„Za invazi v srpnu 1968 mohou Ukrajinci.“ S takovýmto vyjádřením dnes, v úterý 14. srpna, rozčeřil vody předseda komunistické...

ANKETA: Ministr kultury chce o otáčivém hledišti mluvit hlavně s...

neděle, 12. srpna 2018, 12:22

Ministr kultury Antonín Staněk si včera, v sobotu 11. srpna, v Českém Krumlově prohlédl při pracovní cestě zámek i otáčivé...

ANKETA: O konečné podobě kandidátek bude rozhodnuto do osmi dnů....

pátek, 10. srpna 2018, 19:37

Celkem 256 kandidátních listin pro volby do zastupitelstev měst a obcí a osm přihlášek pro volby do Senátu Parlamentu České...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.

Internet se baví streamem pákistánské ministerstva. Omylem vysílalo s kočičím filtrem

Nestává se tak často, že by tisková konference přenášená na sociální sítě v Pákistánu vyvolala takový rozruch, jako ta, kterou před nedávnem přenášelo ministerstvo informací. Nepozorný externista, který měl stream na starost, totiž zapnul kočičí filtr, který váženým členům ministerstva i samotnému ministrovi přidělal infantilní kočičí ouška a fousky.