Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Piráti chtějí otočit kormidlem, aby komunální politika v Budějcích konečně nabrala jiný směr

 
pondělí, 16. července 2018, 17:18

Pilíře programu a také ty, kteří povedou kandidátku do podzimních komunálních voleb, představili dnes, v pondělí 16. července, českobudějovičtí Piráti. Lídrem je lékař Lukáš Mareš.

Osmičlenné čelo kandidátky českobudějovických Pirátů tvoří tři ženy a pět mužů. Kromě lékaře Lukáše Mareše je mezi nimi právník, novinářka Kateřina Hůlková, softwarový inženýr Jaroslav Hansal, ředitelka školy Adéla Kučerová, programátoři Josef Špak a Jan Hošek, nebo vychovatelka Zuzana Kudláčková.

Do voleb jdou Piráti s podporou Zelených a nestraníků. Jejich společným programem se prolíná otevřenost města a zapojování občanů do rozhodování o věcech veřejných. Toho chtějí dosáhnout pomocí místních konzultací a referend a také pomocí zavedení participativního rozpočtu.

Město má být transparentní, to znamená automaticky poskytovat všechny informace občanům a zajistit skutečně průhledné hospodaření městských firem. Do jejich vedení nesmí být vybíráni lidé na základě svých nadstandardních vztahů či rodinných konstelací, ale na základě odborného přehledu,“ uvedl lídr kandidátky, lékař radiolog českobudějovické nemocnice Lukáš Mareš. „Pirátská strana chce otočit kormidlem, aby se komunální politika konečně vydala jiným směrem,“ dodal.

Jihočeskou metropoli chtějí Piráti proměnit v chytré město prostřednictvím kvalitních technologií, ze kterých bude profitovat město, podnikatelé i obyvatelé. Vyhnou se ale plýtvání peněz na předražené digitální „hračky”, jako jsou například chytré lavičky. Technologie obyvatelům umožní vyřizovat si své věci s úředníky převážně z domova namísto trávení času ve frontách na přepážkách. 

Piráti jsou pro zřízení samosprávných městských částí, čtvrtí, namísto centralizovaného řízení. „V delším časovém horizontu se zamýšlíme i nad konceptem Velkých Budějovic, to znamená rozšíření Budějovic o okolní obce. Budějovice jsou krajské město s nejmenší rozlohou v republice. To omezuje udržitelný rozvoj města i celé aglomerace. Připojené obce si budou moci ponechat místní zastupitelstvo a větší část ze zvýšených příjmů dle rozpočtového určení daní,“ upřesnil jeden z bodů programu Pirátů Jaroslav Hansal.

Zkvalitnění služeb města plánují Piráti pro všechny generace včetně mladých rodin. „Chceme upustit od zatuchlého školství. Základní a mateřské školy, které město zřizuje, mají dostávat pravidelnou podporu ve formě vzdělávání jejich ředitelek a ředitelů o inovativních přístupech a také ve formě finanční podpory, například na posílení pedagogických týmů tak, aby školky zvládly kvalitně pečovat i o dvouleté děti. Chceme zrušit spádovost škol a školek, to považujeme za nesmyslné,“ řekla další z čela kandidátky Kateřina Hůlková.

 


 

Kam dál?

Poslanec Rozner známý svým „zabrušováním“ opustí předsednictvo SPD

sobota, 14. července 2018, 19:00

Z pětičlenného předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury po dnešku odejde řadový člen Miloslav Rozner....

Přes dvě stě lidí na náměstí demonstrovalo proti vládě podporované...

středa, 11. července 2018, 18:54

Politické události posledních měsíců nedávají spát mnoha obyvatelům nejen krajského města. Dnes, ve středu 11. července, kdy...

Ladislav Faktor je patriot a v Senátu se chce věnovat i lokálním...

pondělí, 9. července 2018, 18:26

Známý jihočeský hudebník, skladatel a podnikatel Ladislav Faktor, který spojil své jméno nejen s oblíbenou rozhlasovou stanicí,...

Univerzita otočila. Z dnešního pohledu jde o plagiát, Malá bezesporu...

úterý, 3. července 2018, 19:21

Den po zveřejnění analýzy diplomové práce Taťány Malé, která explicitně říká, že práce není plagiátem, se situace mění. Mendelova...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: "Čističi" Facebooku se musejí dívat na zabíjení zvířat i dětí

Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní podmínky i trvalý tlak ze strany nadřízených. S tím vším se podle reportáže webu The Verge potýkají pracovníci amerických center pro odstraňování zakázaného obsahu z facebooku. Náplň práce se zjevně podepisuje na psychice "moderátorů", u kterých se objevují deprese nebo post-traumatická stresová porucha (PTSD).

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.