Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Piráti chtějí otočit kormidlem, aby komunální politika v Budějcích konečně nabrala jiný směr

 
pondělí, 16. července 2018, 17:18

Pilíře programu a také ty, kteří povedou kandidátku do podzimních komunálních voleb, představili dnes, v pondělí 16. července, českobudějovičtí Piráti. Lídrem je lékař Lukáš Mareš.

Osmičlenné čelo kandidátky českobudějovických Pirátů tvoří tři ženy a pět mužů. Kromě lékaře Lukáše Mareše je mezi nimi právník, novinářka Kateřina Hůlková, softwarový inženýr Jaroslav Hansal, ředitelka školy Adéla Kučerová, programátoři Josef Špak a Jan Hošek, nebo vychovatelka Zuzana Kudláčková.

Do voleb jdou Piráti s podporou Zelených a nestraníků. Jejich společným programem se prolíná otevřenost města a zapojování občanů do rozhodování o věcech veřejných. Toho chtějí dosáhnout pomocí místních konzultací a referend a také pomocí zavedení participativního rozpočtu.

Město má být transparentní, to znamená automaticky poskytovat všechny informace občanům a zajistit skutečně průhledné hospodaření městských firem. Do jejich vedení nesmí být vybíráni lidé na základě svých nadstandardních vztahů či rodinných konstelací, ale na základě odborného přehledu,“ uvedl lídr kandidátky, lékař radiolog českobudějovické nemocnice Lukáš Mareš. „Pirátská strana chce otočit kormidlem, aby se komunální politika konečně vydala jiným směrem,“ dodal.

Jihočeskou metropoli chtějí Piráti proměnit v chytré město prostřednictvím kvalitních technologií, ze kterých bude profitovat město, podnikatelé i obyvatelé. Vyhnou se ale plýtvání peněz na předražené digitální „hračky”, jako jsou například chytré lavičky. Technologie obyvatelům umožní vyřizovat si své věci s úředníky převážně z domova namísto trávení času ve frontách na přepážkách. 

Piráti jsou pro zřízení samosprávných městských částí, čtvrtí, namísto centralizovaného řízení. „V delším časovém horizontu se zamýšlíme i nad konceptem Velkých Budějovic, to znamená rozšíření Budějovic o okolní obce. Budějovice jsou krajské město s nejmenší rozlohou v republice. To omezuje udržitelný rozvoj města i celé aglomerace. Připojené obce si budou moci ponechat místní zastupitelstvo a větší část ze zvýšených příjmů dle rozpočtového určení daní,“ upřesnil jeden z bodů programu Pirátů Jaroslav Hansal.

Zkvalitnění služeb města plánují Piráti pro všechny generace včetně mladých rodin. „Chceme upustit od zatuchlého školství. Základní a mateřské školy, které město zřizuje, mají dostávat pravidelnou podporu ve formě vzdělávání jejich ředitelek a ředitelů o inovativních přístupech a také ve formě finanční podpory, například na posílení pedagogických týmů tak, aby školky zvládly kvalitně pečovat i o dvouleté děti. Chceme zrušit spádovost škol a školek, to považujeme za nesmyslné,“ řekla další z čela kandidátky Kateřina Hůlková.

 


 

Kam dál?

Poslanec Rozner známý svým „zabrušováním“ opustí předsednictvo SPD

sobota, 14. července 2018, 19:00

Z pětičlenného předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury po dnešku odejde řadový člen Miloslav Rozner....

Přes dvě stě lidí na náměstí demonstrovalo proti vládě podporované...

středa, 11. července 2018, 18:54

Politické události posledních měsíců nedávají spát mnoha obyvatelům nejen krajského města. Dnes, ve středu 11. července, kdy...

Ladislav Faktor je patriot a v Senátu se chce věnovat i lokálním...

pondělí, 9. července 2018, 18:26

Známý jihočeský hudebník, skladatel a podnikatel Ladislav Faktor, který spojil své jméno nejen s oblíbenou rozhlasovou stanicí,...

Univerzita otočila. Z dnešního pohledu jde o plagiát, Malá bezesporu...

úterý, 3. července 2018, 19:21

Den po zveřejnění analýzy diplomové práce Taťány Malé, která explicitně říká, že práce není plagiátem, se situace mění. Mendelova...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.