Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějčák Ladislav Faktor chce do Senátu. Už se nemíní jen dívat na to, co se v politice děje

 
čtvrtek, 29. března 2018, 07:59

Známý jihočeský úspěšný hudebník, skladatel a podnikatel Ladislav Faktor, který spojil své jméno nejen s oblíbenou rozhlasovou stanicí, ale také s rozhlednou a horskou chatou na Kleti, se pokusí na podzim získat post senátora. O přízeň voličů se šedesátiletý Budějčák hodlá ucházet ve volebním obvodu Českobudějovicko a Třeboňsko.

„Napětí, které způsobuje to, co se v politice v poslední době děje, vyústilo v mé rozhodnutí dostat se do Senátu. Je to prostě hrůza. Štve mě regulace, strašlivý binec v právním řádu. Amatérismus, ve kterém se odehrává naše zákonodárství, už je do nebe volající,“ vysvětluje své rozhodnutí vstoupit do politiky Ladislav Faktor.

Šedesátiletý Budějčák se prý ale rozhodoval poměrně dlouho. „Bojoval jsem s tím asi půl roku. Ale není možné, aby všichni jenom seděli v hospodě a nadávali. Někdo se musí zvednout a jít tam, i za ty ostatní, a něco udělat. A já už se nemíním jen dívat, nečinně přihlížet,“ podotýká.

Ladislav Faktor, známý hudební skladatel, podnikatel a spoluzakladatel prvního soukromého rádia v Českých Budějovicích, které nese jeho jméno, je člověk, kterého není v Jižních Čechách třeba nijak zvlášť představovat. Vystudoval práva, kterým se sice chvíli věnoval, ale jeho srdce ho táhlo k muzice. Hrál s Pražským výběrem, skládá hudbu pro reklamy, film i televizní pořady. Po revoluci měl nápad i odvahu rozjet pirátské rádio, jehož začátky měly nezaměnitelnou atmosféru, vysílalo se totiž ze sklepa. Později se z rádia stala nejznámější rozhlasová stanice na jihu Čech.

Ladislav Faktor, který propadl také golfu, dnes provozuje i rozhlednu a horskou chatu na Kleti. Všechny jeho aktivity, byť je každá z jiného soudku, přece jen spojuje jedno společné – radost. Jeho činnost není motivována penězi, ale tím, co ho baví.

A právě odvaha a chuť, se kterou před šestadvaceti lety spoluzakládal v jednom budějckém sklepě v Jírovcově ulici rádio načerno, mu nechybí ani teď, kdy se rozhodl vstoupit do politiky a ucházet se o křeslo v Senátu Parlamentu České republiky. „Jsem velice odolný, vždyť třicet let podnikám. Určitě nebudu zticha a mlčky přitakávat. A hlavně se těším, pokud by se to povedlo, že tam bude zase člověk, který není závislý na mašinerii politických stran. A podstatným aspektem je, že jsem finančně nezávislý člověk," tvrdí Faktor.

„Jsem Budějčák jako poleno, žiji v Budějcích celý život, Budějce miluji a nikdy bych je neopustil. A chci pro ně něco udělat. A hlavně pro lidi, kteří tady žijí. Třicet let něco dělám pro lidi, jsem na to zvyklý. A rád bych pro ně dělal zase něco jiným způsobem. Přece jen, rádio jsem prodal, a mám mnohem více času,“ dodává.

Šedesátiletý Ladislav Faktor nehodlá své jméno spojovat s žádnou politickou stranou, hnutím ani koalicí, ale chce být nezávislým kandidátem. Proto, aby se dostal na kandidátku podzimních senátních voleb, musí získat do léta nejméně tisíc podpisů lidí z volebního obvodu, kde chce kandidovat, tedy z Českobudějovicka a Třeboňska.

„Už jsme začali podpisy sbírat, za jeden den v Budějcích jich máme stovku. Ale volební obvod čítá celkem čtyřiapadesát vesniček a měst a my jsme na začátku,“ říká Faktor.

Současným senátorem pro volební obvod číslo 14 Českobudějovicko a Třeboňsko je Jiří Šesták, který je zároveň místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky. Šestákovi právě letos 20. října vyprší šestiletý mandát, který ale hodlá obhajovat.

 


 

Kam dál?

Odvolací soud znovu zprostil viny bývalého primátora Českých...

pátek, 16. března 2018, 14:44

Odvolací pražský vrchní soud dnes, v pátek 16. března, znovu osvobodil bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu, který...

Studenti demonstrovali na obranu ústavních a společenských hodnot i v...

čtvrtek, 15. března 2018, 16:39

Organizátoři protestu vyzývali na Facebooku studenty středních a vysokých škol k účasti na demonstraci, která se uskutečnila ve...

Lidé přišli na budějcké náměstí podpořit demonstraci za zachování...

středa, 14. března 2018, 22:05

Na budějckém náměstí Přemysla Otakara II. se dnes, ve středu 14. března, konala další demonstrace. Po protestu proti zvolení...

Do výstražné stávky vysokých a středních škol se zapojí i studenti...

středa, 14. března 2018, 09:03

Výstražné studentské stávky na obranu ústavních hodnot v České republiky se ve čtvrtek 15. března zúčastní stovky lidí z vysokých...

 

Komentáře

Zipe Pezi

Příklady táhnou. Valenta, či jiní. Pro lidi nehnou prstem, ani náhodou. Pro sebe, to ano.

čtvrtek, 29. března 2018, 16:06
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.