Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Třetina budějckých zastupitelů se v letošním roce minimálně jedenkrát omluvila ze zasedání

 
pátek, 15. září 2017, 10:23

Po letních prázdninách se i zastupitelé Českých Budějovic vrátí do svých lavic. Další termín je stanoven na 18. září, ještě předtím však neuškodí pohled na jejich docházku v prvním pololetí letošního roku. Z pěti zasedání mají někteří politici i tři absence, většina zastupitelů ale účast pravidelně dodržuje.

Pouze třetina zastupitelů má u svého jména během pěti letošních zasedání řádně omluvenou absenci. Devět členů zastupitelstva pak chybělo během mimořádného zasedání 27. června, které se konalo jen týden po řádně naplánovaném. S ohledem na tuto skutečnost lze u jejich absence přimhouřit obě oči.

Nejvíce absencí zaznamenali dva zastupitelé – Miroslav Joch (ČSSD) a Stanislav Křída (KSČM). Včetně mimořádného jednání chyběli v prvním pololetí letošního roku hned třikrát. „Moje nízká účast na hlasování byla dána tím, že jsem se dvou posledních zasedání zastupitelstva nezúčastnil z důvodů dlouhodobé nemoci. V současné době se můj stav již stabilizoval, takže předpokládám, že ve druhé polovině roku se již budu moci jednání zúčastňovat,“ zmínil Křída. Joch omluvil svou neúčast rodinnými či pracovními povinnostmi.

Na obranu zastupitele sociální demokracie je potřeba zmínit, že během současného volebního období má celkem vzornou docházku. První absenci si zapsal až při devatenácté schůzi v roce 2016. Ze šestadvaceti zasedání tedy chyběl celkově čtyřikrát. Totéž se však nedá říct o komunistovi Stanislavu Křídovi.

Právě jeho účast na jednáních budějckého zastupitelstva stojí za pozornost. V současném volebním období si Křída připsal už deset omluvenek, což je při šestadvaceti zasedáních „slušné“ číslo. Zastupitel za KSČM chyběl jednou v roce 2014, dvakrát o rok později a hned čtyřikrát loni. Letos si zatím zapsal tři absence.

Joch je nejčastějším diskutujícím, Křída mlčí

Na pomyslném druhém místě v této nelichotivé statistice je František Vácha za TOP 09. Ve volebním období se omlouval už šestkrát, dvě absence přišly v letošním roce. „Toho 20. března jsem se nemohl hnout kvůli vyhřezlé ploténce, na mimořádném zastupitelstvu jsem nebyl, měli jsme již dlouho dopředu zaplacenou rodinnou dovolenou. Mimořádné zastupitelstvo se konalo jen proto, že se na to 19. června koalice vykašlala a bylo jich tak málo, že nebylo zastupitelstvo usnášeníschopné. To je myslím důležitější vzkaz voličům,“ říká Vácha.

Současně poukazuje na to, že primátora Svobodu již dříve žádal o přesunutí zasedání na čtvrtek, jako tomu bývalo dříve. Prý však nikdy nedostal na oficiální dopis odpověď. „Za sebe ale mohu říct, že svou službu v zastupitelstvu beru velmi vážně, a z práce, kterou jsem zatím vykonal i navzdory tomu, že jsme v opozici, mám dobrý pocit,“ dodává.

Důležitým aspektem činnosti zastupitelů je však i délka diskusních příspěvků při jednotlivých zasedáních. Z tohoto ohledu je Joch nejaktivnějším. Celková délka diskuse v sedmém volebním období činí u jeho jména přes třináct hodin, téměř dvacetiminutový příspěvek k řádné valné hromadě Teplárny České Budějovice z roku 2015 patří k nejdelším vůbec. Mezi aktivní patří se 3,5 hodinami diskusních příspěvků i Vácha, naopak Křída za celé volební období přispěl pouze 11 minutami a 34 sekundami. 

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

ANKETA: Volby do Poslanecké sněmovny se blíží. Už víte, koho budete...

pondělí, 11. září 2017, 13:14

Volby do Poslanecké sněmovny se pomalu, ale jistě blíží. Už 20. a 21. října se otevřou volební místnosti, kde budou voliči...

Sněmovna vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu...

středa, 6. září 2017, 18:15

Policie bude moci stíhat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka kvůli...

Výbor doporučil Sněmovně Babiše a Faltýnka vydat ke stíhání

středa, 30. srpna 2017, 18:52

Mandátový a imunitní výbor doporučil Sněmovně vydat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a šéfa sněmovního klubu hnutí Jaroslava...

Před pětadvaceti lety se Klaus a Mečiar dohodli na rozdělení...

sobota, 26. srpna 2017, 19:54

Před pětadvaceti lety podepsali v brněnské vile Tugendhat tehdejší předsedové vlád České republiky a Slovenské republiky, Václav...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.