Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Šumavě začalo kácení nebezpečných stromů podél turistických cest

 
čtvrtek, 12. května 2011, 15:49

V zájmu bezpečnosti návštěvníků hor zahájila Správa NP a CHKO Šumava práce na odstranění nebezpečných suchých stromů podél turistických cest. Nebezpečným stromem se rozumí jakýkoli strom ohrožující svým stavem bezpečnost lidí na trasách, řekla agentuře Mediafax Jana Zwettlerová, mluvčí parku.

Nárůstu počtu těchto stromů v posledních letech má podle parku na svědomí zejména působení lýkožroutů v kůrovcově bezzásahových lesních porostech. Po masivním žíru kůrovců napadené smrky rychle hynou a zpravidla do dvou až tří let po napadení se vzniklé souše lámou a tím se stávají nebezpečnými.

"Všechny tyto stromy správa monitoruje, pověření pracovníci v terénu značí a evidují stromy odborně vyhodnocené jako nebezpečné. Na základě množství a lokalizace je pak určen způsob odstranění těchto stromů. Nejčastěji používanou metodou je pokácení stromu motorovou pilou tak, aby již dále nikoho neohrožoval a nepřekážel v pohybu po trase. Ve většině případů zůstává ležící strom na místě," řekla Zwettlerová.

"Při letošním odstraňování nebezpečných stromů se s ohledem na jejich již zmíněné vysoké množství uvažovalo o variantě zpracovat všechny nebezpečné stromy, i souše staré například pouze dva roky. Je to nejvhodnější a nejméně riziková metoda," dodala Zwettlerová.

Zpracování nebezpečných stromů nastává zejména mimo hlavní turistickou sezónu a místa prací jsou viditelně označená. "V prvních zónách zůstane dřevo neodvětvené a na místě, z druhých zón se vyveze a využije na palivo pro místní obyvatele, čímž se vedení parku snaží řešit letitý problém s nedostatkem palivového dřeva," doplnila Zwettlerová.

Autor: Dobrin Stojcev

 


 

Kam dál?

Českobudějovické krematorium prochází rekonstrukcí

čtvrtek, 12. května 2011, 14:49

V rámci oprav českobudějovického krematoria doplnila technologické zázemí nová kremační pec za deset milionů korun. Jak agentuře...

Pamětnice holocaustu z Českých Budějovic oslavila 95. narozeniny

čtvrtek, 12. května 2011, 14:04

Pamětnice holocaustu z Českých Budějovic Louise Hermanová, kterou nacisté drželi ve stejném koncentračním táboře jako Josefa...

Stop kapsářům v nákupních centrech!

čtvrtek, 12. května 2011, 13:58

Českobudějovičtí policisté opětovně upozorňují občany, aby dbali zvýšené opatrnosti na své osobní věci a měli je neustále pod...

Zboží odebrali, ale nezaplatili – nyní čelí trestnímu stíhání.

čtvrtek, 12. května 2011, 10:56

Českobudějovičtí kriminalisté - specialisté na odhalování hospodářské kriminality zahájili v těchto dnech trestní stíhání vůči...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.