Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

„Zastavíme pro Vás čas!“

 
čtvrtek, 9. června 2011, 10:15

To slibují organizátoři nových nočních prohlídek městem České Budějovice, které navazují na úspěšné a divácky velmi oblíbené Strašidelné pověsti města České Budějovice, které Agentura Kultur-Kontakt realizovala v předcházejících letech. „Za dobu šesti let jsme několikrát změnili scénář, pozvali návštěvníky do mnoha objektů, kam by se běžně jen těžko mohli podívat a připomněli jim tajemné příběhy, pověsti a historii našeho města“ sdělil autor scénáře a producent prohlídek Miroslav Mareš.

O tom, že si prohlídky našly své stálé fanoušky a obdivovatele svědčí i 3. místo v prestižní soutěži internetového portálu Kudy z Nudy, kde v roce 2009 byly noční prohlídky odbornou porotou, veřejností i diváky zvoleny jako 3. nejoblíbenější turistická atraktivita jihočeského kraje.

„Ale žádný strom neroste do nebe a tak během 6 let uvádění prohlídek jsme nejen vyčerpali témata budějovických strašidelných pověstí, ale i zjistili, že u stálých diváků je potřeba změnou názvu nočních prohlídek vzbudit povědomí o tom, že se jedná o něco nového“ tvrdí Miroslav Mareš.  

Každý sudý čtvrtek od června do září se tak budou moci diváci ve večerních hodinách vedeni paní Architekturou a Vládcem času vydat od jednoho historického objektu k druhému, aby se zábavnou formou kostýmovaných, hraných obrazů seznámili se zajímavými příběhy a historií města České Budějovice.

Vydáme se do novobarokní vily velko-továrníka Franze Hardtmutha a jeho ženy Anny von Roztoczil, připomínající šlechtické sídlo z první poloviny 18. století, abychom se mohli pokochat nádherou aristokratického sídla, které po 100 letech jen málo ztratilo ze své původní krásy. V novém návštěvnickém centru společnosti E.on se prostřednictvím některých doposud nepublikovaných fotografií budějovického patriota Milana Bindera podíváme na historii místa bývalého Krumlovského rybníka.  Poprvé po šesti letech nás zavedou prohlídky do budějovické radnice, kde budeme obdivovat nejen krásu obřadní síně s nástropní freskou Šalamounova soudu, ale staneme se na chvíli členy správní rady akciového pivovaru Budvar, abychom společně s panem JUDr. Františkem Hromadou schválili vydání nové emise akcií a ochranné registrační značky v podobě Blaťačky. U slepého ramene Malše nás bude očekávat flašinetář Pivoda. Aby si i děti přišly na své, zařadili jsme do prohlídek pohádkovou postavu vodníka Jindřicha. I když na sobě nemá svůj typický vodnický obleček, své řemeslo určitě nezapře. A těch příběhů a vyprávění co zná. Zatímco v předcházejících letech jsme prozkoumávali spíše vnitřní historickou část města, nyní se vydáme i za jeho pomyslné brány.  Nepozvat vás však do nejstarší stavby města do Dominikánského kláštera a nezmínit jediný písemný doklad o založení města, listinu, kterou zvíkovský purkrabí Hirzo předává bratřím dominikánům půdu k založení kláštera, či vynechat patronku města – Pannu Marii Klasovou, to jsme si nedovolili.  Pevně věříme, že ať už patříte mezi budějovické patrioty či jste do našeho města zavítali poprvé, že si společně s námi vychutnáte atmosféru „starých zlatých časů“, kdy byl na vše čas, nikam se nepospíchalo a lidé měli k sobě blíže. Snad se i vy zastavíte a pozvednete hlavu, abyste viděli za večerního šera krásy, které vám v denním shonu unikají. 

Autor: Miroslav Mareš, Foto: Petr Zikmund  

 


 

Kam dál?

Do nebe či do pekla?

čtvrtek, 9. června 2011, 10:09

To je otázka, na kterou bude muset najít odpověď při oblíbených nočních prohlídkách hradu Rožmberk, poslední vladař slavného rodu...

V Jihočeském kraji klesla nezaměstnanost na 6,8 procenta

středa, 8. června 2011, 13:42

V Jihočeském kraji klesla v květnu nezaměstnanost na 6,8 procenta. Spolu se Středočeským a Královéhradeckým krajem se jižní Čechy...

Českobudějovičtí policisté obvinili dva muže ze stalkingu, mladé ženě...

úterý, 7. června 2011, 15:54

ČESKÉ BUDĚJOVICE- Českobudějovičtí policisté obvinili devětačtyřicetiletého muže z Jindřichohradecka a jednatřicetiletého muže z...

Jste všímaví sousedi? Něco nám sem přilétlo....

úterý, 7. června 2011, 09:53

Všimli jste si Budějčáci, že anděla na Černé věži od včerejška nahradila moucha? Sice se nespouští na náměstí, je statická, ale...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.