Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zajděte si prohlédnout model sochy Přemysla Otakara II.

 
pátek, 4. října 2013, 13:01

Po celý říjen bude ve venkovním prostoru Wortnerova domu Alšovy jihočeské galerie v ulici U Černé k vidění model sochy Přemysla Otakara II. Řečený král železný a zlatý nechal založit České Budějovice v roce 1265 a jeho model je prvním veřejným představením budoucí sochy.

Autorem modelu je pětatřicetiletý Budějčák František Postl, který se rozhodl vytvořit sochu Přemysla Otakara II. a věnovat ji městu k blížícímu se 750. výročí založení města. Českobudějovičtí radní však ještě stále nepotvrdili, jestli dar přijmou.

„Doufám, že město dar přijme. Jedná se o poměrně finančně náročnou záležitost, na všem se podílí celá řada místních ale i mimoregionálních sponzorů, kteří se do projektu pustili s obrovskou chutí,“ uvedl sochař.

Podobizna panovníka stojící ve venkovním prostoru Wortnerova domu AJG je ze sádry a i s podstavcem měří pět metrů.

„Finální dílo bude ze žuly. Samotná socha měří 283 centimetrů a zůstane v nezměněné podobě, jak siluetově tak i výškově. Sokl je otevřená kapitola a bude se řešit v závislosti na umístění, kde dílo bude stát,“ pokračoval František Postl.

A právě o poloze, kde by měla být socha postavena, bude podle všeho rozhodovat Rada města. Ta na toto téma uspořádala anketu a nejvíce hlasů od Budějčáků obdrželo Piaristické náměstí.

{{banner184}}

„I já preferuji Piaristické náměstí. Socha tu bude víceméně pro lidi z Budějovic, a i když se jedná o záležitost města, myslím si, že by o umístění díla měla rozhodovat široká veřejnost, jde přeci jen o veřejný prostor,“ měl jasno sochař.

Během jakého časového horizontu by měla podobizna českého krále v jihočeské metropoli vyrůst, není až tak složitou otázkou.

„Jen na kameni to zabere minimálně rok práce. Je to samozřejmě i o finančních prostředcích, pokud bych sehnal od sponzorů nějaké peníze navíc, mohl bych si dovolit případného pomocníka, se kterým bych to jistě zvládl rychleji. Nicméně do 750. výročí založení města by socha měla stát na zvoleném místě,“ ujišťoval František Postl.

Sochař se rozhodl vystavit svůj model v prostoru Wortnerova domu z prostého důvodu. „Míst, kde se dá prezentovat sochařina, v Budějcích moc není, obzvlášť v takovéto velikosti. Jsem samozřejmě strašně moc rád, že mi Alšova jihočeská galerie vyšla vstříc,“ uzavřel umělec.

Pokud se dramaticky nezhorší počasí, model sochy Přemysla Otakara II. si budete moci prohlédnout až do konce října, vstupné do galerie je po celou dobu trvání zdarma.

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Odkaz AC/DC zazní ve Velbloudu

pátek, 4. října 2013, 07:57

Ostravská skupina AC/CZ, revival světoznámé australské skupiny AC/DC, zavítá tento víkend do jihočeské metropole. Po čtyřměsíčním...

FOTO: Budějce hostí další zastávku Gastrotour 2013

sobota, 28. září 2013, 12:37

Závěr tohoto týdne patří milovníkům dobrého jídla a pití. Na náměstí Přemysla Otakara II. se totiž koná akce s názvem Gastrotour...

Sobotní ultimátní mejdan s Neonlight v K2

pátek, 27. září 2013, 16:55

Neonlight, producentské duo z Německa, založené v roce 2009, se do dnešního dne prodralo mezi špičku světového drum&bassu. A...

Prago Union se vrací do Café klubu Slavie

pátek, 27. září 2013, 14:35

Po roce jsou opět na místě činu! S novou deskou „Vážná hudba“ v zádech a s chutí jako na začátku se dnes v budějckém Café klubu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.