Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za týden se lidem otevřou tajemná zákoutí

 
sobota, 5. dubna 2014, 20:12

V sobotu 12. dubna se otevřou v krajské metropoli vrata do dvorů, dvorků a dvorečků, které po celý rok zůstávají skryté. Odbor památkové péče magistrátu města České Budějovice ve spolupráci s agenturou Kultur-Kontakt přichystal v rámci Mezinárodního dne památek lákavou nabídku nejen pro patrioty a milovníky historie.

Otevřou se nám ona tajemná zákoutí, která se mnohdy skrývají za zavřenými vraty. Nezatoužili jste někdy nahlédnout dovnitř a pokochat se tu upravenou zahrádkou, tu zas klidem a pohodou rozprostírající se uprostřed velkoměsta? 

Běžně přístupné dvorky oživí doprovodný kulturní program jako například vystoupení folkové skupiny Lakomá Barka z Českého Krumlova, která zahraje posluchačům v domě U Beránka. V Komorní galerii u Schelů a na dvorečku Rabenštejnské věže zazní staropražské písně v podání borovanské skupiny Vehicle club band. Těm, kdo dávají raději přednost prohlídkám města s průvodcem, nabízí Mezinárodní den památek bohaté vyžití. Krom tradičních prohlídek českobudějovické radnice lze zavítat na prohlídku rajského dvora a přilehlého ambitu dominikánského kláštera či se vydat městem „Křížem krážem s památkářem“. I nejmenší návštěvníci si přijdou na své. V 10:00 a ve 14:00 hodin se budou moci vydat s pracovními listy na „Putování od bludného kamene“, aby v 15:00 hod. usedli na lavice U Beránka, kde pro ně bude přichystána loutková pohádka.

Na některé programy je z kapacitních důvodů možný vstup pouze s platnou vstupenkou, kterou lze bezplatně vyzvednout prostřednictvím CB systému. Bohatě postaráno bude o návštěvníky, kteří zavítají do sídla Národního památkového ústavu na Senovážné náměstí, kde je přivítá sám původní majitel špeditérství a zasilatelství - pan Ferus s chotí. Krom ukázek lidových řemesel a možnosti zakoupení publikací z vydavatelství NPú, je přichystána výstava věnovaná kněžně Eleonoře ze Schwarzenberku a přednáška o zednickém mistru Jakubovi Bursovi.

„Díky pochopení mnoha soukromých majitelů dvorků a dvorečků i díky vstřícnosti pana ředitele Správy domů můžeme zcela výjimečně otevřít veřejnosti i 14 běžně nepřístupných dvorů,“ uvedl za pořadatele Miroslav Mareš. Návštěvníci tak budou moci nahlédnout do mnoha neznámých míst. Mezi zpřístupněnými objekty se objevují i místa, která již v předchozích letech byla v rámci této akce otevřena. Jedná se například o Rabenštejnskou věž, Železnou pannu, gotický srub či biskupskou zahradu.

 


 

Kam dál?

V městské dopravě může zaznít vaše báseň

čtvrtek, 3. dubna 2014, 11:13

Dubnový literární festival Literatura (ne)Žije nalezl vskutku originální podporu. Akce se zúčastní Dopravní podnik města České...

Do Budějc se chystají studenti z pěti zemí

čtvrtek, 3. dubna 2014, 10:43

Již podruhé se v Budějcích uskuteční mezinárodní projekt v rámci evropského programu Mládež v akci. Do Budějc se chystá 25...

VÍME PRVNÍ! Obnovená Nirvana vystoupí v Budějcích!

úterý, 1. dubna 2014, 08:33

Jen totální šílenec mohl ještě nedávno doufat, že se legendární Nirvana vrátí zpátky na scénu. Kurt Cobain byl natolik silnou...

Město v létě ožije festivalem, zapojte se do tvorby programu

pondělí, 31. března 2014, 14:48

Jednou z nejnavštěvovanějších letních akcí v Budějcích byl vloni festival Město lidem, lidé městu. Že vám to nic neříká? A co...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.