Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Význam Velikonoc v Budějcích připomene pouliční divadlo

 
pátek, 11. dubna 2014, 13:32

Velikonoční výstavy, dílny, jarní řemeslné trhy s pomlázkami a malovanými vejci či Velikonoční jízdu po jindřichohradecké úzkokolejce nabízejí návštěvníkům měst a obcí na jihu Čech pořadatelé o blížících se jarních svátcích. Program si mohou vybrat na internetu.

Vyvrcholení Velikonoc letos připadá na 20. a 21. dubna. Jejich křesťanský smysl si mohou lidé připomenout při tradičním Velikonočním hrkáním v Českých Budějovicích. Ulicemi tentokrát projdou průvody 72 tajemných hrkačů, budou znít bubny a tesaři budou na několika místech tesat kříže.

„Čtvrtý ročník Velikonočního hrkání začne v režii Víti Marčíka na Zelený čtvrtek 17. dubna,“ řekla mluvčí budějckého magistrátu Jitka Welzlová.

V centru města se odpoledne objeví skupinka Židů s kufry v podání kapely Martina Koláře. Připomenou, že Kristovo ukřižování se událo kolem roku 30 v období, kdy Židé slaví pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví. V 18 hodin pak městem projde první průvod hrkačů po mši v katedrále svatého Mikuláše.

Skupinky po 17 hrkačích v černých pláštích a s bílými maskami vyjdou tentokrát z Piaristického náměstí a od KD Slavia, aby se po pochodu historickým centrem objevily na čtyřech rozích náměstí Přemysla Otakara II. Pak se spojí v jeden průvod u Samsonovy kašny. Lidé ponurý průvod s různými symboly a působivým hudebním doprovodem mohou sledovat od čtvrtka do soboty celkem sedmkrát.

Na Velký pátek 18. dubna vyjde průvod čtyřikrát. Od 8 do 12 hodin bude k vidění tesání křížů na Piaristickém náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., U Beránka, U Černé věže a u Biskupského gymnázia. V poledne budou vztyčeny. Naposledy vyjde průvod na Bílou sobotu v poledne.

„Hrkání je kvůli tomu, že od čtvrtečního večera do sobotní noci nezní zvony, podle staré tradice je ráno, v poledne a večer nahradí hrkače, řehtačky a klapačky,“ připomněl Víťa Marčík. „Někdo říká, že naše hrkání je ponuré, ale ukřižování Ježíše je ponuré. Rádi bychom každý rok něco přidali a skončili velkou oslavou nedělního vzkříšení,“ řekl organizátor akce.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Otázka pro radní města i kraje: Co bude s KD Slavie?

pátek, 11. dubna 2014, 08:57

Jaká je budoucnost KD Slavie? To je otázka, kterou si možná pokládá nejeden Budějčák. Strategicky velmi dobře umístěný objekt s...

Horkýže Slíže na svém turné zavítají i do Café klubu Slavie

čtvrtek, 10. dubna 2014, 16:26

Dnes od 21 hodin doplní legendární slovenská kapela Horkýže Slíže řadu jarních koncertů v budějckém Café klubu Slavie. Po loňském...

Multikino ovládne španělská atmosféra i jarní móda

úterý, 8. dubna 2014, 20:15

Jaro je v plném proudu a dubnová Dámská jízda v multikině CineStar se ve středu večer ponese ve znamení Španělska. Součástí...

Fotograf Jaroslav Klíma uvedl výstavu snímků krásných žen

úterý, 8. dubna 2014, 11:09

Výstavu Jen plané sny aneb Proměny (pro) ženy zahájil minulý pátek budějcký fotograf Jaroslav Klíma. Na vernisáž si pozval...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.