Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava Warholových děl obsahuje také kopie

 
pondělí, 22. července 2013, 09:43

Expozice obrazů Andyho Warhola v Hluboké nad Vltavou se skládá i z kopií děl slavného umělce. Alšova jihočeská galerie, která výstavu s názvem Zlatá šedesátá uspořádala, však nejprve tvrdila, že má pouze originály. Nyní připustila, že expozice obsahuje zhruba čtyři desítky kopií.

Tuto informaci přinesla v závěru minulého týdne Mladá fronta DNES.

„Je to matení veřejnosti. Renomovaná galerie musí na první pohled jasně označit, že jde o reprint Warholova díla. Pokud jsou na výstavě originály, musí být tyto reprinty od nich zřetelně oddělené,“ uvedl historik umění a bývalý ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze Tomáš Vlček.

Alšova jihočeská galerie uznala, že po třech dnech od zahájení výstavy vyměnila popisky u některých sérií. Chtěla tím prý zabránit spekulacím. „My přiznáváme, že tyto edice jsou kopie podle Warhola. Je to nejsnáze dostupná edice, která se objevuje na prestižních výstavách v Evropě, Americe i Austrálii,“ řekl ředitel galerie Aleš Seifert.

Mezi originály například nepatří vystavované kompletní série Marilyn Monroe, Mao Ce-tung, Flowers a Campbellovy polévky. Jde o edici s názvem Sunday B. Morning, což jsou sítotiskové kopie vyrobené podle Warholových originálů. Ty prý vznikly až po smrti vůdčí osobnosti amerického pop-artu.

Výstavu Zlatá šedesátá prezentoval Seifert na vernisáži jako jednu z nejzajímavějších v historii galerie. Organizátorům se podařilo od Warholova muzea v Medzilaborcích a dalších soukromých sběratelů sehnat na 200 exponátů. Výstava začala 13. července a potrvá do konce září. Na projekt za více než milion korun přispěli především sponzoři.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Program na audiovizuální scéně u Slavie dnes pokračuje

pátek, 19. července 2013, 10:17

Tento týden probíhá v prostoru letní scény budějckého Kulturního domu Slavie festival Central Park Slavie, který ve středu...

Festival na letní scéně zahájí audiovizuální kouzla

úterý, 16. července 2013, 20:03

Tento týden startuje v prostoru letní scény Kulturního domu Slavie festival Central Park Slavie. A zahajuje ho asi nejzajímavější...

Na Borůvkobraní letos přišlo až čtrnáct tisíc lidí

úterý, 16. července 2013, 15:05

Budějcká Drbna se o uplynulém víkendu vypravila na devátý ročník Borůvkobraní, v posledních letech vyhledávané a velmi oblíbené...

Šedesáté narozeniny oslavila AJG velkolepou vernisáží

pondělí, 15. července 2013, 12:14

Letošní hlavní turistickou sezonu spojila Alšova jihočeská galerie s projektem Andy Warhol - Zlatá šedesátá. Vernisáž k této...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.