Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava Slavné vily představuje i objekty v Budějcích

 
pátek, 27. dubna 2012, 06:07

Slavné vily ve slavné vile. To je základní charakteristika zajímavé výstavy, která potěší nejen znalce historie a architektury. Výstava Slavné vily Jihočeského kraje v Hardmuthově vile v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné stavby, kolem nichž často denně procházíme a ani už jejich význam a architektonické zvláštnosti nevnímáme.

Výstava fotografickou a obrazovou dokumentací společně s doprovodnými texty představuje 50 zajímavých objektů, které byly původně určeny pro rodinné bydlení. Mnohé z nich tuto svou funkci plní dodnes. Kromě prezentace jednotlivých vil je výstava i zajímavou procházkou vývojem architektonických stylů a jejich tvůrců, ať už architektů, nebo stavebníků a řemeslníků.

A tak se na prezentačních panelech setkáme s budějckou Zátkovou vilou u Dlouhého mostu, postavenou ve stylu funkcionalismu v roce 1932, vilu Ernestiny Westenové, která si zachovala původní styl moderny a míjíme ji v Dukelské ulici či vilu Oliviera hraběte Lamezan – Salins, jejíž vzhled v době stavby v roce 1900 ovlivnily prvky tehdejší anglické architektury.

Současnou architekturu představuje například vila Vlastislava Břízy, která svým architektonickým stylem osciluje mezi kubismem a minimalismem a tvoří zajímavý protipól právě Hardmuthově vile, která v interiéru i exteriéru má zdobné prvky, typické pro sloh takzvaného třetího baroka a období let 1911 až 1912.

Výstava prezentuje nejen vily v Budějcích, ale i známá rodinná sídla jižních Čech – například vilu Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí, letní vilu Karla Lamače v lokalitě Na Černé u Plané nad Lužnicí nebo sídlo Kratochvíle, které Vilém z Rožmberka nechal vystavět v době renesance, v letech 1583 až 1589, a přestože je dnes nazýváno zámkem, je z hlediska rozlohy i využití považováno odborníky za jednu z prvních vil u nás.

Dojem z jinak velmi zajímavé výstavy kazí chaotické uspořádání panelů, které jsou umístěny na chodbách a ve vstupní hale Hardmuthovy vily, která slouží jako Dům dětí a mládeže. Výstava by si určitě zasloužila kvalitnější expozici v jednotném prostoru. A druhým hodně negativním dojmem je technický stav této významné stavby, jejíž interiéry i exteriéry jsou poznamenány na mnohých místech viditelnou zchátralostí.

Výstava potrvá do 4. května a rozhodně stojí za zhlédnutí.

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Vyhrajte lupen na PSH a Monkey Business!

čtvrtek, 26. dubna 2012, 11:05

Unikátní turné PSH a Monkey Business se přehouplo do druhé poloviny a pomalu se blíží ke svému závěru. Jednou z posledních...

Do Café Klubu Slavie vtrhne Vltava! Vyhrajte vstupenky

středa, 25. dubna 2012, 13:00

Uplynuly již dva roky od doby, kdy česká hudební scéna zažila návrat jedné z nejoriginálnějších tuzemských kapel. Skupina Vltava...

Troška bude u Budějc točit novou komedii Babovřesky

středa, 25. dubna 2012, 12:17

Už 22. května začne scénárista a režisér Zdeněk Troška v jižních Čechách natáčet nový film Babovřesky ... aneb z dopisu venkovské...

V Horké Vaně se na ruském večeru podával boršč

úterý, 24. dubna 2012, 08:03

Horká Vana byla zase jednou naplněna až po okraj kulturními nadšenci a příznivci východní kultury. Konal se tam ruský večer,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.