Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava Šangri-la přenese do Himálaje. Otevřela ji bhútánská královna matka

 
pondělí, 20. dubna 2015, 10:35

Unikátní výstava Šangri-la, která představuje krásy pod Himálajem, tedy Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indie, byla v sobotu zahájena v Jihočeském muzeu. Otevřít ji v doprovodu své delegace přijela dokonce i Její Výsost Bhútánu Ashi Sangay Choden Wangchuck, jenž byla na třídenní návštěvě České republiky.

Společně ji uvítali hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, primátor města Jiří Svoboda a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Rozsáhlá výstava, kterou má na svědomí cestovatel Rudolf Švaříček, nabízí návštěvníkům proniknout do tajů himálajské kultury.

K vidění jsou různé mystické masky, hudební nástroje, zbraně, ale i jiné velmi zajímavé artefakty. Pro štěstí může polít sloní bůh Ganešu. Celá výstava navíc přenese do míst, kde je hlavním náboženstvím buddhismus. To všechno až do příštího roku, kdy z Jihočeského muzea Šangri-la zmizí.

„Máme hodně společného, například téměř stejný počet obyvatel,“ pobavil na úvod následné vernisáže hejtman Jiří Zimola. Připomněl, že i jižní Čechy mají královskou minulost a milují životní prostředí. „V Bhútánu jsou minimálně dvě věci, které Česká republika umí. Jsou tam obrovské možnosti pro výstavbu hydroelektráren a je to nepochybně i trh pro naše letadla,“ doplnil jej ministr Mládek.

Bhútán by rád přivítal více českých turistů

Vernisáž byla doplněna o několik zajímavých vystoupení, které návštěvníkům představili tamní kulturu. „Chtěl bych pogratulovat Jihočeskému muzeu k výstavě, protože znamená průřez celým regionem. Bhútán byl dlouhou dobu uzavřenou zemí, ale v minulém roce už si do ní našlo cestu na 120 českých turistů,“ přidal mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Indii s přiakreditací pro Bhútán Miroslav Stašek.

Královský protokol neumožňuje Její Výsosti hovořit, a tak se slova za ní ujala první bhútánská ministryně v sukni Aum Dorji Choden, která zastává úřad práce a sociálních věcí. „Již po několika okamžicích jsme se zde cítili jako doma v Bhútánu,“ poděkovala organizátorům úvodem. „Oblast Himálaje skrývá legendárního Yettiho a my věříme, že není daleko od nás,“ pobavila účastníky podobně jako jihočeský hejtman.

Vzápětí ale naladila na vážnější notu. „Všudypřítomná síla globalizace vytlačuje tradice a kulturu někam úplně na okraj a často k úplnému zničení. Proti těmto místům ale jsou oblasti, kde tradice zůstává nejenom zachována, ale vzkvétá. Prostřednictvím takové výstavy chceme počet českých turistů v Bhútánu zvýšit,“ zmínila ministryně.

Přenést se do Himálaje můžete v Jihočeském muzeu až do konce března roku 2016. Lístek na obohacující a přínosnou výstava stojí v základní ceně 100 korun, při slevě 70 korun a rodinné vstupné vyjde na 260 korun.

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

Vrcholem kulturní sezóny na zámku Kratochvíle bude Hradozámecká noc

pondělí, 20. dubna 2015, 08:11

Velké hradozámecké inventuře je věnován letošní projekt Po stopách šlechtických rodů, který již popáté realizuje Národní...

Jihočeské památky otevřou běžně nepřístupné prostory. Vstupné bude...

pátek, 17. dubna 2015, 07:57

K Mezinárodním dni památek se o víkendu 18. až 19. dubna tradičně připojí i většina jihočeských památek ve správě Národního...

Somersby Party - Mig 21 je vyprodána. Máme pro vás poslední dva...

čtvrtek, 16. dubna 2015, 19:17

Budějcká Drbna díky skvěle fungující spolupráci s Café Klubem Slavie připravila pro své čtenáře exkluzivní soutěž o dva lístky na...

Nočního běžce dohánějí hříchy, dívku zase pronásledují démoni

čtvrtek, 16. dubna 2015, 18:00

Další dvě premiéry nabízí ode dneška budějcké Multikino Cinestar. Zajít lze na horor o démonech, kteří pronásledují mladou dívku,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.