Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava Na Vánoce dlouhé noce přiučí lidi řemeslům

 
sobota, 29. listopadu 2014, 15:51

Výšivky z rybích šupin, výrobky pletené z loubku, fanfrnochy, přehozy tkané z ovčí vlny, podmalbu na skle a další výrobky nositelů lidových tradic mohou od čtvrtka do 4. ledna obdivovat návštěvníci Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Začala tam totiž výstava Na Vánoce dlouhé noce. Její součástí bude i předvádění řemesel a lidových technik. Souběžně také začala v dalším sále probíhat výstava Štědrej večer nastal, kde muzeum představuje Vánoce na venkově i v městském prostředí. Součástí této výstavy budou výtvarné dílny, divadlo, koncert i koledování a vzdělávací programy pro školy.

„V lidovém prostředí jsme se zaměřili především na konec 19. století, v měšťanském jsme šli ještě hloub do historie, do první poloviny 19. století, do období biedermeieru," říká kurátorka výstavy Štědrej večer nastal Alexandra Khadka. Biedermeier je umělecký směr běžně datován mezi roky 1815 až 1848. Typický je především pro měšťanskou kulturu německy mluvících zemí.

Vánoce jsou hlavně o dětech, o vánočních dárcích, zdobení stromků a vystavování betlémů, to všechno lidé na výstavě najdou. Mezi nositeli tradic lidové kultury se budou moci dívat pod ruce Ludmily Dominové, která mistrně ovládá výšivky rybími šupinami, nebo třeba Jiřímu Drhovskému, který vyřezává lidové hračky a betlémy.

Ze Strmilova rovněž přijede tkadlec Zdeněk Kubák, z Tuště Milan Macho, který ovládá pletení košů a nůší z loubku a proutí, Miroslav Stecher z Budějc předvede výrobu fanfrnochu, tedy lidového hudebního nástroje. K vidění bude i podmalba na sklo od Jiřího Honnisse.

Celkem bude lidové techniky předvádět jedenáct oceněných řemeslníků, a to v úterý 9. a v pátek 12. prosince.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Divokej Bill bude mít v Budějcích speciální backstage

čtvrtek, 27. listopadu 2014, 20:20

Akustický turné kapely Divokej Bill je v plném proudu. Na svůj budějcký koncert, který odstartuje úderem páteční osmé hodiny...

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Dead End Festival

čtvrtek, 27. listopadu 2014, 17:29

Jedno probuzení a letošní Dead End Festival je tu! Šestý ročník kultovní akce se opět uskuteční v KD Gerbera, a to v pátek od...

Tata Bojs se vrací na jih. Už v sobotu zahrají ve Slavii

čtvrtek, 27. listopadu 2014, 15:08

Po roce přijíždí do Budějc jedna z nejlepších současných českých kapel. Tata Bojs vloni navštívili Café Klub Slavie v rámci svého...

Na Dámské jízdě se drží hesla: „To nejlepší na konec!“

čtvrtek, 27. listopadu 2014, 12:43

Poslední letošní Dámská jízda byla ve francouzském stylu. Občerstvení si dámy objednávaly ve francouzštině, hravou formou se díky...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.