Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vychází nová kniha o koněspřežce mezi Budějcemi a Lincem

 
úterý, 30. prosince 2014, 08:43

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vydává v těchto dnech publikaci s názvem Strážní domky a drážní strážníci - Strážní domky a život drážních strážníků na koněspřežní železnici České Budějovice - Linec. Kniha je neprodejná a je na požádání k dispozici v Jihočeském muzeu.

Publikace, kterou zpracoval historik Ivo Hajn, poskytuje nejen informace o vzniku vlastní koněspřežní dráhy z Českých Budějovic do Lince, ale také pojednává o tom, co výstavbě předcházelo, jak probíhala a také jak byla po ukončení provozu koněspřežky značná část její trati přestavěna na parní provoz.

Naleznete zde i historii jednotlivých strážních domků po celé délce trati, vlastní provoz na koněspřežce, na jejích nádražích i jednotlivých stanicích i práci drážních strážníků, jejich každodenní povinnosti, rodinný život v těchto domcích, a to včetně jídelníčku i zajímavých dobových receptů.

Součástí publikace je také katalog všech strážních domků po celé trati koňky od Českých Budějovic do Lince, a to s kompletní dokumentací, mapami, fotografiemi a popisem původního i stávajícího stavu.

Publikace Strážní domky a drážní strážníci - Strážní domky a život drážních strážníků na koněspřežní železnici České Budějovice - Linec vhodně doplňuje novou stálou expozici stejného názvu, umístěnou ve Strážním domku koněspřežky, v národní kulturní památce v Mánesově ulici a vytvořenou v rámci téhož přeshraničního projektu.

Kniha vyšla v rámci příhraničního projektu Muzeum koněspřežky - prostor pro společnou historii, setkání a vzdělávání realizovaného z Operačního programu Cíle 3 Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-2013 a z rozpočtu Jihočeského kraje.

Napsala Hana Švejkarová
Foto: www.cestovniinformator.cz

 


 

Kam dál?

Café Klub Slavie bude o Vánocích praskat ve švech

úterý, 23. prosince 2014, 20:02

Štědrovečerní mecheche a hvězda top chart DNB na první svátek vánoční. Vánoce v Café Klubu Slavie se ponesou v tanečním rytmu....

Živý betlém bude opět k vidění na Piaristickém náměstí

pondělí, 22. prosince 2014, 09:32

Jedna z nekrásnějších předvánočních akcí se dnes (22. prosince) od 17 hodin uskuteční na budějckém Piaristickém náměstí....

Adventní program ještě nabídne divadlo i koledy

neděle, 21. prosince 2014, 11:22

Kulturní program Budějovického adventu, který nabídl několik desítek akcí, se pomalu chýlí ke konci. Na co se ještě můžete těšit?...

Marathon se na velkém pódiu neztratili. Jejich bigbít bavil

pátek, 19. prosince 2014, 13:59

Vyhrát soutěž a následně vystoupit na budějckém náměstí v rámci adventního programu, to je pro dva roky starou kapelu jistě...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.