Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vrcholem kulturní sezóny na zámku Kratochvíle bude Hradozámecká noc

 
pondělí, 20. dubna 2015, 08:11

Velké hradozámecké inventuře je věnován letošní projekt Po stopách šlechtických rodů, který již popáté realizuje Národní památkový ústav. Cílem je mimo jiné připomenutí aristokratických sídel a význam jejich majitelů v historii. Centrem projektu je zámek Kratochvíle.

„Pod názvem Renesance renesance představí proces a výsledky proměn, kterými zámek v posledních letech prochází. Jde o stavební a restaurátorskou obnovu vily, vytvoření zbrusu nové prohlídkové trasy rekonstruované podle inventářů posledních Rožmberků, tedy knih, do nichž se zapisovalo hodnotnější zámecké vybavení, i o nabídku kulturních akcí, jež zámku vdechují život, obnovují ducha renesance a přitom respektují atmosféru danou už jménem památky - Kratochvíle,“ uvádí mluvčí památkářů Jitka Skořepová.

Turisté budou mimo jiné upozorněni na léta skryté poklady, které se našly pod vrstvami nátěrů či hlíny. Úsměvné bude jistě vzpomínání na probíhající restaurátorské práce. Návštěvníci, kteří si tehdy zámek během prací přišli prohlédnout, odcházeli s vápnem i zlatem ve vlasech.

„Atmosféru a genia loci Kratochvíle, vybudované před více než 400 lety právě pro rozmarné zastavení ve shonu života, poznají nejintenzivněji návštěvníci kulturních akcí - koncertů, slavností a především Hradozámecké noci v sobotu 29. srpna. V průběhu této vrcholné události sezony zakusí návštěvníci Kratochvíle všemi smysly - ochutnají a ucítí ji na dobovém jarmarku, uslyší hudbu v podání špičkových interpretů, dotknou se věků sídlících v zámeckých zdech a na samý závěr spatří renesanční ohňostroj.“

Na jaké akce na Kratochvíli se můžeme letos těšit? Zde je přehled:

1. dubna - 24. května
Tančírna na fotkách a v barvě - Výstava fotografií pořízených na Tančírnách Kratochvíle v letech 2011 - 2014

22. dubna
prof. Martin Hilský: Shakespeare a zrod anglického divadla - přednáška

29. června - 2. července
Kinematograf Bratří Čadíků

25. července
Tančírna Kratochvíle 2015 - fotografická - černobílá až barevná

29. srpna
Hradozámecká noc - hlavní stan této celorepublikové akce

Připojí se i další památky

K Velké hradozámecké inventuře se ale připojí i jiné jihočeské památky. Červená Lhota nachystala na 16. května přednášku Tomáše Horyny na téma Proměny instalace expozice SZ Červená Lhota. Naváže na ni kastelánská prohlídka současné podoby interiérů prvního patra a podkroví.

Netradiční kastelánské prohlídky jsou v plánu také v Dačicích. Ponesou název Od sklepa po půdu a uskuteční se 14. června, 9. srpna a 13. září. 5. a 6. července a 13. září navíc proběhnou prohlídky instalovaných depozitářů dačického zámku, a to včetně historické koupelny barona Johanna Dalberga.

Několik zajímavostí chystá Landštejn. Zde se uskuteční například komentované prohlídky zaměřené na románskou stavbu. Budou koncipovány tak, aby si turisté uvědomili, co se zachovalo, co se podařilo obnovit a jakým způsobem probíhá péče o památky. Za zmínku také stojí fotografie v dětském koutku, které zobrazují ideální představu o románské hradě, stav hradu po roce 1771 a dnešní podobu.

Foto: zamek-kratochvile.eu

 


 

Kam dál?

Jihočeské památky otevřou běžně nepřístupné prostory. Vstupné bude...

pátek, 17. dubna 2015, 07:57

K Mezinárodním dni památek se o víkendu 18. až 19. dubna tradičně připojí i většina jihočeských památek ve správě Národního...

Somersby Party - Mig 21 je vyprodána. Máme pro vás poslední dva...

čtvrtek, 16. dubna 2015, 19:17

Budějcká Drbna díky skvěle fungující spolupráci s Café Klubem Slavie připravila pro své čtenáře exkluzivní soutěž o dva lístky na...

Nočního běžce dohánějí hříchy, dívku zase pronásledují démoni

čtvrtek, 16. dubna 2015, 18:00

Další dvě premiéry nabízí ode dneška budějcké Multikino Cinestar. Zajít lze na horor o démonech, kteří pronásledují mladou dívku,...

Zámek Červená Lhota letos slaví 550 let od první písemné zmínky

čtvrtek, 16. dubna 2015, 08:48

Významné výročí si letos připomíná Státní zámek Červená Lhota - 550 let od první písemné zmínky. Na návštěvníky tak čeká plno...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.