Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vltava po roce ožije velkolepou audiovizuální show

 
středa, 26. června 2013, 17:32

Jedinečnou oslavou člověka bojujícího s přírodními živly bude už tento pátek velkolepá show, která se uskuteční na náplavce u budějckého Dlouhého mostu. Druhý ročník audiovizuálního festivalu Vltava žije pořadatelé věnovali především všem lidem zasaženým velkou vodou.

„Když jsme pro letošní ročník zvolili jako téma festivalu Živly, vůbec jsme netušili, jak aktuální bude v momentě, kdy jsme v úvodu června spustili informační kampaň o přípravě akce. Přes noc se Vltava opravdu stala živlem a snad všech lidí se začala osobně dotýkat,“ předesílá jednatelka produkční agentury Art4Promotion Lenka Střítecká.

Nedílnou součástí programu festivalu se letos stane oslava prvního výročí vzniku Evropského regionu Dunaj-Vltava (ERDV), společenství sedmi krajů ze třech sousedních zemí - České republiky, Německa a Rakouska. A právě jižní Čechy byly pro letošní rok zvoleny regionem předsednickým.

„Během večera se na náplavce odehraje propojený příběh, jelikož symbolika je velice podobná. Živly jsou tři, a to voda, oheň a vzduch, Euroregion má také tři země. Pracovali jsme se dvěma řekami, Vltavou a Dunajem, obyvatelé Euroregionu mluví dvěma jazyky,“ přibližuje podtext akce Střítecká.

Její slova potvrdil i jihočeský hejtman Jiří Zimola. Podle jeho názoru je správné propojit oslavu narozenin ERDV s oslavou člověka, který v Euroregionu žije a se živly se musí vypořádávat. „Proto bychom chtěli po 21. hodině ocenit všechny ty, kteří s Vltavou, Blanicí, Otavou, ale i dalšími toky, v červnu bojovali a zachraňovali lidské životy. Jmenovitě to budou soběslavští a strakoničtí policisté, nebo pracovník Povodí Vltavy, díky němuž přežil na jezu za Vyšším Brodem tonoucí vodák,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje.

A na co se můžou všichni návštěvníci festivalu těšit? Program začne už v 15 hodin zábavným programem nejen pro rodiny s dětmi. Kolem sedmdesáti pracovníků složek integrovaného záchranného systému si pro příchozí připraví ukázky techniky, výzbroje, výstroje, ale i vědomostní soutěže. Na náplavce se předvedou profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři, kynologové a vodní záchranná služba. Zároveň se tam uskuteční druhý ročník Setkání jihočeských dětských domovů a pěstounských rodin.

Večerní kulturní program odstartuje úderem osmnácté hodiny koncertem Prague Conspiracy v čele s budějckou zpěvačkou Anetou Galisovou, hned po nich vystoupí kapela Wohnout a na závěr je připraven koncert filmových a muzikálových melodií v podání Jihočeské filharmonie a sólisty Bohouše Josefa.

Celé páteční dění vyvrcholí závěrečnou multimediální a audiovizuální show Živly, která bude od půl jedenácté na vodní stěnu vyprávět již zmíněný příběh. „Naším cílem je končit pozitivně, takže nechceme mluvit o ničivých živlech, ale představíme je jako prvky, které nám přináší život, a přitom nevíme, kdy se proti nám postaví,“ dodává Lenka Střítecká.

Při promítání se diváci dočkají české premiéry kombinace laserové show, velkoplošné vodní stěny a letců na vodě, kdy se kaskadéři ocitnout pomocí speciálních trysek až deset metrů nad hladinou, ale i pod ní. „Při promítání se můžete těšit také na vodní fontány, laser show nebo vzdušnou akrobacii ve dvacetimetrové výšce,“ říká jednatel produkční agentury a autor celého projektu Rudolf Střítecký.

Jak dodává jeho manželka Lenka, v letošním roce už jsou pořadatelé připraveni na nápor diváků a tomu přizpůsobí i promítání na vodní stěnu o ploše 300 metrů čtverečních. „Vloni jsme směle odhadli, že přijdou tři až čtyři tisíce lidí. Nakonec jich ale k našemu velkému překvapení dorazilo kolem patnácti tisíc. Letos jsme proto na tuto skutečnost zareagovali a promítání nebude hned z hladiny řeky, nýbrž o několik úrovní výš nad diváky. Lidé tedy budou mít dobrý úhel pohledu z každého místa náplavky,“ ujišťuje.

Hodně zásadní pro konání této velkolepé akce je počasí. Už dnes je jisté, že kvůli zvýšenému průtoku vody ve Vltavě musí pořadatelé přistoupit k určitým opatřením a svou pozornost věnovat především dětem. Diváků určitě přijde spousta, vždyť veškerý program je zdarma!

 


 

Kam dál?

Vltavotýnská výstava představí autory ze šesti zemí světa

pondělí, 24. června 2013, 14:02

Slavnostní vernisáží bude nadcházející sobotu v 16 hodin zahájen v prostorách Městské galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou...

Oslava letního slunovratu ve stylu známého komiksu

pondělí, 24. června 2013, 11:44

Asterix, Obelix, Panoramix, kotel s podivným nápojem, siláci tahající na zádech obrovské kameny, ženy oděné v kožešinách. Žádná...

Festival Léto ve městě nabídne bohatý program

čtvrtek, 20. června 2013, 10:59

Téměř 180 akcí mohou navštívit lidé v Českých Budějovicích během festivalu Léto ve městě 2013. Představení divadel, koncerty,...

SOUTĚŽ: Buranské texty nejlepším lékem na trudomyslnost

středa, 19. června 2013, 09:25

Litvínovský písničkář a kytarista zavítá už zítra do Café Klubu Slavie, aby představil svou novou desku Dawntempo. Koncert...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.