Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vinobraní na Hluboké si užili děti i dospělí

pondělí, 17. září 2012, 16:11

In vino veritas? Je ve víně pravda? Jestli tohle tvrzení platí, to Budějcká Drbna nezjistila, ale že je s vínem spojeno veselí a pohoda, o tom se v sobotu 15. září přesvědčila v Hluboké nad Vltavou.

Konaly se zde Jihočeské slavnosti vína, jejichž součástí byla degustace 46 vzorků bílých, červených a růžových vín a také ochutnávka letošní úrody révy vinné, která roste na malé hlubocké vinici.

Vinobraní zahájil slavnostní průvod, který prošel hlavní hlubockou ulicí. V čele průvodu jel kočár s Karlem IV., kterého doprovázela jeho věrná družina, ztvárněná hereckým spolkem Kříž-žáci v historických kostýmech.

Následoval hlubocký pěvecký sbor Záviš, zástupci Sokola i baráčníků. Nejvýraznějším prvkem průvodu byly červenobílé mažoretky Hlubocké princezny, které v synchronizovaném pochodovém kroku zaujaly diváky svým věkovým složením - od čtyřletých holčiček až po mažoretky - maminky.

Za mažoretkami pochodovala kapela z partnerského města Neustadt an der Aisch. Pestrý průvod doprovodil Karla IV. až na náměstí, kde na pódiu u kostela pozdravili návštěvníky slavností starostové obou partnerských měst, za Hlubokou Tomáš Jirsa, za Neustadt an der Aisch Klaus Meier.

Starosta Hluboké Jirsa navíc tradičně převzal od Karla IV. ´vzorek´ vinných hroznů z hlubocké vinice k ochutnávce. Při ochutnávání vína Tomáš Jirsa nepochybně vzpomněl slov básně Jana Nerudy, v níž Karel IV. nad vínem českým k Buškovi z Velhartic promlouvá, že „to víno má svůj zvláštní ráz, zprv trpké, ale milé zas - my, myslím, se už vpili!“.

Připomenuta byla i historie pěstování vinné révy v Hluboké nad Vltavou, kterou v roce 1534 zavedl založením vinice tehdejší vlastník hlubockého panství, Ondřej Ungnad ze Suneku. Přestože se vinné révě v tehdejším Frauenbergu (později Hluboké) dařilo, Schwarzenbergové, kteří později panství převzali, dali přednost cizozemským vínům před českými, dováželi raději víno z Francie a vinice zanikla. K návratu k tradici a jejímu obnovení došlo až v roce 2004, kdy na jižním svahu pod Knížecím dvorem byla vytvořena vinice a byly vysázeny první sazenice révy.

Po úvodních oficialitách mohli návštěvníci vinobraní užívat všech připravených aktivit, staročeský trh jim nabídl možnost zakoupit ve stáncích uzeniny, sýry, sladkosti i české řemeslné výrobky dřevěné, textilní i proutěné. Na pódiu se během odpoledne představila k tanci i poslechu Lidová muzika Václavanka, kapela Frankenland z partnerského města či houslistka Lenka Němcová.

V programu byla i atrakce pro děti, které v Knížecím dvoře řádily na nafukovacím skákacím hradu. A dospělí? Ti po vzoru Buška z Velhartic, který „máčel ret a pysk a víno ku půnebí tisk a po jazyku válel“ vychutnávali opojnou chuť vín a pohodového sobotního odpoledne a večera.

 
 
 


 

Kam dál?

Mezinárodní den památek aneb malý kulturní maraton

pondělí, 17. září 2012, 10:16

Pár minut před sobotní druhou hodinou odpolední se koukám na internet, jaké památky jsou otevřené. S potěšením zjišťuji, že je...

Film Druhá šance přivedl v CineStaru ženy k slzám

neděle, 16. září 2012, 20:38

Zářijová Dámská jízda nechala účastnice užít si ještě chvíli léta a tepla díky fotografiím z přírodní zahrady manželů Kovářových....

Koncert Elánu se posouvá o dva měsíce na konec října

středa, 5. září 2012, 08:07

Kapela Elán v rámci turné po velkých scénách v České republice zavítá i do Českých Budějovic. Koncert plánovaný na poslední...

Muffin Oper Air: Hodně veselá tečka za festivalovým létem!

středa, 29. srpna 2012, 21:30

Jak už bývá zvykem, MUFFIN nejenže otevírá festivalovou sezonu v jižních Čechách, ale také zajišťuje návštěvníkům rezistenci do...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.