Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Víkend zpestří akce na památkových objektech

 
pátek, 25. října 2013, 09:19

Prodloužený víkend na jihu Čech zpestří akce na hradech a zámcích nebo třeba Rybářské slavnosti v Hluboké nad Vltavou. Státní svátek je také mimořádnou příležitostí k návštěvě Benešovy vily v Sezimově Ústí na Táborsku.

Nadcházející víkend je pro většinu památkových objektů zároveň posledním v hlavní návštěvnické sezóně. „Některé z jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu si pro návštěvníky připravily stylové rozloučení. Konat se budou hrané večerní prohlídky, hradní slavnosti, výstava figurkářských miniatur nebo třeba koncert nejkrásnějších operních árií,“ řekla mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

V Nových Hradech na Českobudějovicku se už tradičně loučí s hlavní návštěvnickou sezonou Podzimními hradními slavnostmi. Jejich oblíbenou součástí jsou páteční večerní scénicky ztvárněné prohlídky hradu, letos nazvané Buquoyská historie.

V sobotu je na programu mimo jiné ukázka dobytí hradu Karlem Bonaventurou Buquoyem, atmosféru bojů pak odlehčí představení dobových tanců či ukázky sokolnictví. Vstup na hradní slavnosti je zdarma.

V zámeckém areálu v Dačicích bude od pátku do neděle neobvyklé setkání figurkářů a tvůrců malovaných miniatur. „Návštěvníci budou moci obdivovat vybrané ukázky prací figurkářů. Jedná se nejen o figurky v podobě historických osobností, vojáků různých armád a období či postav sci-fi, ale také o modely strojů a krajinných dioramat. Zároveň budou moci lidé koukat pod ruku tvůrcům těchto modelů, kteří budou mít své pracovní stoly rozložené přímo ve výstavní místnosti,“ popsal víkend na zámku kastelán Jan Mikeš.

Závěr hlavní návštěvnické sezony v klášteře Zlatá Koruna se ponese ve znamení hudby. V neděli se tam uskuteční koncert. Zazní na něm písně a slavné árie, dueta i kvarteta z oper Mozarta, Pucciniho, Händela, Wagnera a dalších slavných autorů.

O pondělním svátku budou všechny státní památky na jihu Čech otevřené. Pak už musí zájemci sledovat otvírací hodiny. Čtvrtek 31. října je posledním dnem letošní hlavní návštěvnické sezony. Tři památkové objekty ve správě NPÚ od 1. listopadu zahajují zimní provoz.

Do Sezimova Ústí se mohou zájemci naposledy přijet podívat na oblíbená zákoutí prezidenta Edvarda Beneše, jídelnu, pracovnu i ložnici. Interiér je vybaven starožitnostmi a dobovým nábytkem, kterým svůj dům vybavili manželé Benešovi. Součástí komentované prohlídky je i procházka přilehlým parkem.

V Hluboké nad Vltavou začnou v neděli Rybářské slavnosti u příležitosti výlovu třetího největšího rybníka v Česku - Bezdrev.

Zdroj: ČTK
Foto: www.hrad-novehrady.eu

 


 

Kam dál?

Kouzelník Žito točí na jihu Čech hudební videoklip

středa, 23. října 2013, 17:39

Potápí se na Bali se žraloky, trénuje thajský box anebo prohání po Evropě závodní speciály. V těchto dnech navíc Daniel Landa v...

Slovenská kráska Kristína rozezpívá Metropol

středa, 23. října 2013, 14:55

Na ohromný příval pozitivní energie se mohou těšit fanoušci slovenské zpěvačky Kristíny, která už v pátek vystoupí v rámci svého...

V nemocnici jsou k vidění obrazy dětských pacientů

středa, 23. října 2013, 07:03

Slavnostního zahájení putovní výstavy obrázků dětských pacientů se dočkala v úterý odpoledne budějcká nemocnice. Výstavu přišlo...

Jedenáctá Retroparty otřásla Budějcemi

pondělí, 21. října 2013, 12:09

Puntíky, flanelové košile, občerstvení u Ženy za pultem, nerezavějící hity minulého tisíciletí. Ne ne, tohle není nějaká...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.