Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Víkend v Hluboké byl ve znamení vína

pondělí, 16. září 2013, 20:00

Minulou sobotu bylo na hlubockém Náměstí Československé armády rušno. Konaly se tady totiž tradiční Jihočeské slavnosti vína. Stejně jako každý rok nechyběl ani významný český panovník. Letos to byl král Václav, který symbolicky předával sklizené víno starostovi Tomáši Jirsovi.

Slavnosti zahájil velkolepý průvod městem, v jehož čele šla královská družina doprovázená početnou skupinou mažoretek všech věkových kategorií ze souboru Hlubocké princezny, sborem dobrovolných hasičů a dalšími účastníky slavností.

Během slavnostního zahájení na pódiu vystoupil Luboš Dušek, který se stará o hlubockou vinici, a popsal, jaké úkony během roku musí provést, aby byla úroda tak dobrá, jako letos.

Zastupitelka Hluboké nad Vltavou Hana Hricová zase všem návštěvníkům popřála příjemné odpoledne a doporučila ochutnat výrobky se značkou „Chutná hezky. Jihočesky“.

Starosta Tomáš Jirsa poděkoval všem účastníkům slavností a také Českému hydrometeorologickému ústavu za krásné počasí. Po přípitku vystoupila hudební skupina Aquarel, na kytaru hrála a zpívala Petra Sýkorová a předvedly se také děti ze Základní školy v Hluboké nad Vltavou.

Od 13 do 18 hodin probíhala degustace vína pro veřejnost. Po celý den si návštěvníci mohli zakoupit občerstvení, víno, burčák či suvenýry v jednom z mnoha stánků. Samozřejmě nechyběl ani doprovodný program pro děti, které mohly v Knížecím dvoře využít nafukovací atrakce.

Původní vinice byla založena v roce 1534 tehdejším vlastníkem Hlubockého panství Ondřejem Ungnad ze Suneku. Přestože se vinné révě v tehdejším Frauenbergu (později Hluboké) dařilo, Schwarzenbergové, kteří později panství převzali, dali přednost cizozemským vínům před českými, dováželi raději víno z Francie a vinice zanikla.

K návratu k tradici a jejímu obnovení došlo až v roce 2004, kdy na jižním svahu pod Knížecím dvorem byla vytvořena vinice, a byly tam vysázeny první sazenice révy.

 
 
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Přední rockabilly kapely pokřtí své nové desky

pátek, 13. září 2013, 11:48

Dnes od 21 hodin vystoupí v Mighty baru Velbloud přední české rockabilly kapely - Slapdash a Mordor's gang. Obě formace jsou v...

Zručnost jihočeských žen ukázala výstava patchworku

pátek, 13. září 2013, 11:23

Jak vypadá umění sešité z mnoha malých kousků, o uplynulém víkendu předvedly jihočeské patchworkářky, které uspořádaly nádhernou...

Skautské oddíly v sobotu obsadily Sokolský ostrov

čtvrtek, 12. září 2013, 12:15

Minulou sobotu bylo na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích rušno. Konal se zde totiž pátý ročník Skautské pouti, tentokrát...

Hluboká bude hostit filmový festival Voda, moře, oceány

pondělí, 9. září 2013, 18:38

Voda, moře, oceány 2013 - jubilejní desátý ročník mezinárodního filmového festivalu - bude zahájen tento týden ve čtvrtek v...

 

Komentáře

Badaxe Kocour

Je škoda, že je u Budějcké drbny tradicí informovat o tom co bylo, místo toho dát vědět co BUDE. Třeba by někteří čtenáři i na nějakou akci vyrazili, takhle se sice dovíme že to bylo pěkné, ale je nám to celkem na houby.

úterý, 17. září 2013, 14:08
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.