Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V rámci dnešní velkolepé show ožije radnice, Samsonova kašna i Černá věž

 
úterý, 10. března 2015, 09:37

Úchvatná světelná show, Budějčáci jako živé srdce města, Lucie Bílá... Oslavy 750 let od založení Českých Budějovic, které na náměstí odstartují dnes v 17 hodin, budou velkolepé a je jisté, že na ně budeme vzpomínat ještě hodně dlouho.

Program a běh celé akce má pod palcem agentura Art4promotion, která měla v uplynulých týdnech skutečně plné ruce práce. Zatímco běžně by příprava akce takového rozsahu probíhala několik měsíců, tým kolem jednatele agentury a jednoho z tvůrců scénáře a dramaturgie Rudolfa Stříteckého musel vše stihnout během čtyř týdnů. Jenom pro představu - na přípravách se podílí kolem 200 lidí, přičemž hlavní produkční tým čítá kolem 20 lidí.

„I dnes nás bude na místě více než dvě stovky. Vlastně jsme zde již od soboty, kdy se začalo stavět,“ uvádí Rudolf Střítecký. „Jedná se o akci opravdu vysoké technické náročnosti, která propojuje živá vystoupení s audiovizuálními technologiemi, vyžaduje zkušený profesionální tým, stovky hodin příprav a precizní koordinaci. Upřímně, jen zkoušet bychom potřebovali alespoň dvě noci. Musí nám stačit jedna.“

Jelikož se dá předpokládat, že oslavy přilákají tisíce návštěvníků, jsou také důležitá bezpečnostní opatření. „Průběh akce bude pomáhat koordinovat městská i státní policie a bezpečnostní služba. Pro bezpečnost návštěvníků bude náměstí od 13 hodin zcela uzavřeno pro automobilovou dopravu. Určitě doporučujeme všem, kteří chtějí akci vidět, aby přišli včas a raději pěšky. MHD bude posílena a zcela zdarma. Z náplavky u Dlouhého mostu bude pro tento den parkoviště,“ upozorňuje Rudolf Střítecký, který je také režisérem show Magické Budějovice, jež bude pomyslným vrcholem večera.

Magické Budějovice

Co si pod názvem Magické Budějovice představit? Více než pětačtyřicetiminutové představení, které propojí moderní audiovizuální technologie a živá umělecká vystoupení. „Show oživí historii a symboly Českých Budějovic a oslaví jejich krásu. Ožije tak radnice, Samsonova kašna i Černá věž. Show začne po 19. hodině a kolem 20. hodiny vyvrcholí ohňostrojem. Úplný závěr show ale bude patřit královně Černé věži, na které rozezníme všechny zvony, a to včetně největšího z nich, Bumerinu, který váží 3,5 tuny a zvoní jen při velmi vzácných příležitostech,“ poodhaluje Střítecký.

Očekávanou událostí bude také živé srdce, které vytvoří samotní návštěvníci. „Živé srdce města se pokusíme vytvořit společně s diváky po koncertu Lucie Bílé, to znamená kolem 19. hodiny. Obrys připomínající srdce promítneme laserovými paprsky po obvodu náměstí. Diváci uvnitř srdce pak rozsvítí své mobilní telefony a namíří je k obloze. Shora vše bude snímat kamera a obraz přenášet na LED obrazovku. Diváky vytvořené živé srdce pak symbolicky vdechne život hlavním dominantám náměstí a odstartuje zmíněnou multimediální show,“ nastiňuje Rudolf Střítecký.

Lucie Bílá s kapelou Petra Maláska vystoupí v 18 hodin. Budějce se mohou těšit na plnohodnotný koncert a také jedno působivé překvapení.

Před nejznámější českou zpěvačkou zahrají jihočeští He Band, kteří v 17 hodin celou akci odstartují. Konec programu nastane zhruba ve 20 hodin.

Jak bylo zmíněno, jako parkoviště lze výjimečně využít vyasfaltovanou náplavku u Vltavy nedaleko Dlouhého mostu, a to od 15 do 22 hodin. Dopravní podnik také posílí spoje ze sídlišť Vltava a Máj, takže i městskou dopravou byste se na akci měli dostat bez problémů. Zároveň dnes platí speciální akce, kdy je jízdné zdarma.

Foto: Jan Schinko jun.

 


 

Kam dál?

Na Fitness ples tenisky s sebou

pondělí, 9. března 2015, 11:50

Plesová sezóna ještě zdaleka nekončí. Pokud chcete zažít netradiční ples a ještě přispět na dobrou věc, přijměte pozvání na...

Tři stovky budějckých studentů to v úterý rozjely na electroswingovou...

pátek, 6. března 2015, 16:14

Tmavé oční linky, červené rty, čelenky, boa, rukavičky, krásné šaty. Takhle stylově přišla oblečena většina studentek v úterý do...

Sbírku Alšovy jihočeské galerie rozšířil sto padesát let ztracený...

pátek, 6. března 2015, 07:10

Modlitba za oběšence je umělecké dílo, které by se vyjímalo v každé prestižní světové galerii. Tento unikát od realistického...

Otáčivé hlediště z Českého Krumlova nezmizí. Radní schválili vypsání...

pátek, 6. března 2015, 06:21

Až do konce roku 2017 vydrží v zahradě českokrumlovského zámku točna Jihočeského divadla. Budějčtí radní na svém pravidelném...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.