Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V pátek ve Slavii dračení, v sobotu sladké mámení

 
čtvrtek, 1. března 2012, 08:41

Budějcký Café Klub Slavie má pro tento týden opět dvě neodolatelné hudební lahůdky. V pátek tam vystoupí pražská kapela Toxique s jejich novým albem Tips For Grown Up Kids. Neopakovatelnou jízdu dvou výtvarníků Petra Nikla a Ondřeje Smeykala si pak můžete vychutnat první březnovou sobotu.

Po mnoha měsících vymetání mejdanů vydává Toxique své třetí album Tips For Grown Up Kids, které představí v pátek od devíti hodin v Café Klubu Slavie. Kapela je díky svému osobitému stylu neodmyslitelnou součástí mezinárodní klubové scény a stálým hostem festivalových pódií a televizních show.

Veliké popularity dosáhli také díky přesahům do světa módy a designu i neúnavným hledáním způsobů spolupráce se špičkami těchto oborů. Po odehrání jejich pátečního koncertu bude probíhat after párty, které se budou Toxiuque samozřejmě účastnit, proto nepromeškejte svou šanci se s nimi setkat.

Sobotní akci s názvem Slovosleď pořádá občanské sdružení Teatrum mundi o. s., které se zabývá rozvojem kultury v regionech, ve spolupráci s Incogniti o. s. Účinkovat bude český malíř, fotograf, divadelník a hudebník Petr Nikl. Ten se podílel na zrodu pověstné umělecké skupiny Tvrdohlaví.

V roce 2005 se umělec, stejně jako Ondřej Smeykal, stal autorem koncepce výstavní expozice českého pavilonu na Expo v japonském Aichi, jež nesla poetický název Zahrada fantazie a hudby. Výtvarník se však nenechá zahanbit ani na poli literárním, a to například knihou Blázníček. Veršované panoptikum různorodých lidiček, seskládané z postaviček bláznivých, postav něčím vyčnívajících, postav zvláštně činorodých nebo postav zcela obyčejných.

Spolu s Petrem Niklem uvidíte českého profesionálního hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo. Ondřej svým unikátním a svérázným projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo a posunutím zvukových možností nástroje o několik řádů dále, tak pro současné interprety představuje velkou výzvou.

Mimoto je Ondřej, stejně jako Petr Nikl, absolventem pražské AVU a v Austrálii se zabýval studiem aboriginského skalního malířství na univerzitě v Canberre. S australským didgeridooistou Ianem Woodem založil kultovní skupinu Wooden Toys.

A na závěr pro vás Budějcká Drbna připravila malou perličku v podobě legendy o didgeridoo. Ta praví, že jistý aboriginský mladík rozdělával oheň a hledaje suché dříví nalezl dutý kmínek eukalyptu. Když jej zdvihl, všiml si spousty termitů pobíhajících v dutině nalezeného kousku dřeva. Mladíkovi bylo líto upálit bezmocné tvory a chtěl je vyfouknout z dutiny, kterou si sami vykousali. Přiložil rty ke kmínku, ale při prvním vydechnutí vzduchu se ozval zvláštní vrnivý zvuk, který sice termity nevyhnal, ale zato ukázal lidem cestu k jednomu z prvních hudebních nástrojů vůbec.

Foto: www.toxique.cz

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Čtvrteční večer rozproudí Děda Mládek Illegal Band

středa, 29. února 2012, 12:30

Máte rádi muziku Ivana Mládka? Baví vás ji poslouchat ve velmi osobitém a netradičním pojetí? Chcete si o jeden den zkrátit...

Black & White: Plesání s Jihočeskou hospodářskou komorou

úterý, 28. února 2012, 12:56

V pátek 24. února se prostory ArtIGY zaplnily hosty prvního společenského plesu Jihočeské hospodářské komory – Oblastní...

FOTO: Populární HE band otevřel Modrý dveře

pátek, 24. února 2012, 16:00

Když vystoupila budějcká reggae a funky kapela HE band v Modrých dveřích naposledy, bylo z toho velké pozdvižení. Od té doby...

SOUTĚŽ: Komedie Básník a kočka rozesměje Metropol

čtvrtek, 23. února 2012, 12:03

Divadelní sál budějckého KD Metropol bude v úterý 28. února od 19 hodin hostit pražskou Divadelní společnost Háta, která v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.