Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Metropolu začíná několikadenní výstava orchidejí

 
pátek, 7. března 2014, 16:50

Stovky orchidejí roztodivných tvarů, barev a vůní si budou moci ode dneška až do neděle 16. března prohlédnout návštěvníci českobudějovického Domu kultury Metropol. Novinkami mezi nimi budou některé nové odontohybridy. Výstava je doplněna dalšími druhy rostlin a terárii se živočichy.

Orchideje podle Bohumila Vondruše z pořádajícího Orchidea klubu může dnes skoro každý pěstovat doma v bytě. „Pokud orchideje nepřelijete a poskytnete jim správné množství světla, na které jsou některé náročnější, některé ne, tak je můžete pěstovat bez problémů,“ řekl.

Znalosti to ale přece jenom chce. „Cattleye potřebují přímé slunce, jinak porostou jako divé, ale nepokvetou. Cymbidia, ty zase potřebují na to, aby založily základy květů, velké rozdíly mezi dnem a nocí,“ vysvětlil Vondruš.

Orchideje jako první na jihu Čech pěstovala šlechta v zámcích Hluboká a v Nových Hradech. Podle zpráv pamětníků byla buquoyská - novohradská sbírka větší a rozmanitější.

V padesátých letech minulého století byly podle Vondruše orchideje ideologickými cenzory považovány za buržoazní květiny, proto se ocitly na indexu. Pěstitelé tehdy mohly za orchidejemi cestovat do subtropů a tropů jedině na Kubu nebo do Vietnamu.

V roce 1986 se podařilo založit Jihočeské orchidejové centrum, které o šest let později uspořádalo první malou výstavu tilandsií a orchidejí a zorganizovalo několik přednášek v hotelu Emauzy v Dobré Vodě u Českých Budějovic.

První větší výstavu uspořádal nástupnický Orchidea klub České Budějovice v roce 1998 v krajském městě a v obci Homole. V posledních letech výstavy v Metropolu navštěvuje kolem 7000 lidí, letošní ročník bude už patnáctý. Návštěvníci si tam kvalitní orchideje mohou koupit přímo od pěstitelů.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Sto zvířat to rozjedou v Café klubu Slavie

pátek, 7. března 2014, 14:20

Hned první březnový týden slibuje nezapomenutelný klubový koncert kapely, která to umí pěkně rozjet. Sto zvířat přijíždí na jih...

FOTO: Masopustní průvod dětí prošel Lišovem

pátek, 7. března 2014, 09:38

Letošní masopust vrcholil tento týden v úterý také v Lišově na Budějcku, kde se do průvodu městem zapojily přes dvě stovky dětí z...

VIDEO: Startuje revoluce v magii Radka Bakaláře

čtvrtek, 6. března 2014, 16:48

Nedávno Budějcká Drbna na internetu objevila nové video Radka Bakaláře, známého kouzelníka a tanečníka, který pod titulem...

FOTO: Na masopustní úterý patřilo náměstí koledníkům

středa, 5. března 2014, 10:12

Tradice masopustu je u nás oslavována již dlouhá léta. Počátek období 40denního půstu před Velikonocemi nachází své počátky již...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.